› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Edyta Jungowska odwiedziła Elbląg. Wywiad dla elblag.net

› dzieci i rodzina ponad rok temu    13.02.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Edyta Jungowska odwiedziła Elbląg. Wywiad dla elblag.net fot. Marcin Mongiałło

Przypomnijmy, że 10 lutego dzieci z przedszkola Muchomor oraz Szkoły Montessori w Elblągu odwiedziła dziennikarka radiowa oraz aktorka filmowa i teatralna Edyta Jungowska, która od około 6 lat jest znana przede wszystkim jako autorka wspaniałych audiobooków dla dzieci. Przybyła tu na zaproszenie dzieci, które napisały wniosek o przyznanie jej Orderu Uśmiechu!

Dzieci znają niepowtarzalny głos aktorki z audiobooków prezentujących książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, znanej z wspaniałych opowieści dla najmłodszych. Dziś mogły zobaczyć ją na żywo. Postanowilismy przeprowadzić krótki wywiad z aktorką i dziennikarką, której głos jest tak doskonale znany najmłodszym.

Czy kiedyś już odwiedziła Pani Elbląg? Jeśli tak, to jak podoba się Pani nasze miasto?

Bardzo piekna jest elbląska starówka. Dawno, dawno temu miałam przyjemność występować w teatrze w Elblągu z piosenkami Jerzego Satanowskiego. Byłam tutaj ostatnio chyba 4 lata temu. Było to bezpośrednio po wydaniu audiobooków "Pippi", "Dzieci z Bullerbyn", "Karlsson z Dachu".

Skąd pomysł na odwiedzenia właśnie Elbląga?

Mam dzisiaj dwa spotkania - ze starszymi i młodszymi dziećmi. Dzisiaj mam od nich otrzymać nominację do Orderu Uśmiechu. W grudniu otrzymałam już taką nominację od dzieci z Dąbrowy Górniczej, więc to będzie moja druga nominacja.

Jak się zaczęła Pani przygoda audiobookami?

Na początku nie było audiobooków dla dzieci na rynku. Była mała świadomość tego problemu. Był to niszowy towar Kiedy w 2010 roku założylismy nasze wydawnictwo Jung-Off-Ska byliśmy prekursorami jeśli chodzi o audiobooki dla dzieci w Polsce. Weszliśmy wtedy z audiobookami do księgarń i bardzo szybko otrzymaliśmy tytuł bestsellera Empiku. Wszyscy się dziwili, że pierwsza nasza książka zostaje bestsellerem. Zaczęłam się wtedy spotykać z dziećmi - słuchaczami naszych książek. Byliśmy propagatorami takiego słuchania. To były takie czasy, ze duże wydawnictwa trochę bały się plajty i miały raczej niechętne podejście do audiobooków dla dzieci, niespecjalnie widziały sens w ich wydawaniu.

Jakie są zalety audiobooków w przypadku dzieci?

Bajka dźwiękowa wspaniale wspiera dzieci w zakresie rozwoju mowy, słownictwa. Zwłaszcza sprawdza się w okresie, kiedy dzieci nie są w stanie przeczytać, ale są już w stanie zająć się, skupić się na skomplikowanej fabule, która jes zainteresuje. 

Dziękuję bardzo za rozmowę i zapraszam Panią do częstszego odwiedzania naszego miasta.

 

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

 

Edyta Jungowska (ur. 1966) to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna; absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989).  Od 1995 do 2000 roku występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu Na dobre i na złe oraz – szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku – prowdzenia licznych audycji radiowych ( m.in. "Babska szkoła jazdy" na antenie Rdia Zet). Od 2010 roku jest właścicielką wydawnictwa Jungoffska wydającego audiobooki oraz książki dla dzieci i młodzieży.

Dwukrotnie zdobyła nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2004 roku odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Jej syn Wiktor jest zawodnikiem Legii Warszawa (sekcja waterpolo). Ze stołeczną drużyną zdobył w 2015 roku brązowy medal Mistrzostw Polski w Piłce Wodnej.

Od wielu lat jest związana z twórczością dla najmłodszych.  Przez lata występowała w programie dla dzieci „Ala i As”. Nagrała wiele piosenek i bajek dla dzieci. Jej głosem mówią także bohaterowie cieszących się bardzo dużą popularnością filmów animowanych, m.in.: „Toy Story”, „Kacper”, „Smerfy”. W 2010 roku, zafascynowana twórczością szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, założyła Wydawnictwo Jung-Off-Ska. Postanowiła wydać jej najważniejsze dzieła w formie książek do słuchania. W ten sposób powstały serie audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.