› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Efekt "500 plus"? Znacznie więcej dzieci rodzi się w Elblągu! Co mówią statystyki?

› raporty ponad rok temu    26.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Efekt

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci i są na to dowody. To, co jednak może budzić zaskoczenie to skala wzrostu. 

Kilka miesięcy temu minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że : 

W pierwszym kwartale 2017 roku urodziło się 100 tys. dzieci - o 7,3 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Każdy kolejny miesiąc przynosi większą liczbą urodzeń niż rok wcześniej.

Katarzyna Krupicka, która pełni funkcję regionalnego rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przenalizowała dane z pierwszych pięciu miesięcy 2017 roku. Co z nich wynika?

W elbląskim Oddziale ZUS łączny wzrost liczby osób pobierających zasiłek macierzyński wyniósł 50 proc. Porównując statyki obejmujące cały kraj, możemy wykazać 2 procentowym niedobór w stosunku do średniej w Polsce. Na dzień 31 maja 2017r. w Oddziale w Elblągu wypłacane były 4 405 zasiłki macierzyńskie. Świadczenie to trafiło do 83 proc. pań i 17 proc panów.

- powiedziała regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Często w takich przypadkach lubimy porównania z miastem, które "zabrało nam województwo". W Olsztyne sytuacja przedstawiała sie jeszcze lepiej. Nie dziwi to nas wcale. W końcu to miasto wojewódzkie, które dużo łatwiej przyciąga inwestorów, z łatwościa rozbudowując swój rynek pracy, jak również szczodrą ręką wspiera szkolnictwo wyższe, przeznaczając nań dużo większe pieniądze niż Elbląg. Duża w tym zasługa możliwości jakie daje statut miasta wojewódzkiego. Wracając do tematu. w Olsztynie przyrost osób pobierajacych świadczenie macierzyńskie był jeszcze większy:

W olsztyńskim Oddziale ZUS łącznej wzrost liczby osób pobierających zasiłek macierzyński wyniósł 57 proc. Porównując statyki obejmujące cały kraj, możemy pochwalić się 5 procentowym wzrostem ponad średnią obowiązującą w Polsce. Na dzień 31 maja 2017r. w Oddziale w Olsztynie wypłacane były 9 433 zasiłki macierzyńskie. Świadczenie to trafiło do 83 proc. pań i 17 proc panów.

- poinformowała Katarzyna Krupicka. 

Reasumując powyższe rozważania, 50-procentowy wzrost liczby osób pobierająych zasiłek macierzyński w Elblągu robi duże wrażenie. To bardzo dobra wiadomość, która daje nadzieję na przyszłość.

Jak poinformowała Katarzyna Krupicka:

W ubiegłym roku w całym kraju z zasiłku macierzyńskiego skorzystało ponad 669 tys. rodziców. Coraz większą popularnością cieszy się również urlop ojcowski i rodzicielski.

Urlop rodzicielski został wprowadzony w roku 2013. Urlop ten przysługuje rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łącznie z urlopem macierzyńskim (20 tygodni) oraz z wydłużonym dodatkowym urlopem macierzyńskim (6 tygodni) pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przez 52 tygodnie W całym roku 2016 z urlopów tych skorzystało ponad 395 852 rodziców, w tym 391 665 kobiet i 4 187 mężczyzn.

(mamy dopiero połowę roku - przyp. red.).

W ciągu pięciu miesięcy 2017 roku na urlopie rodzicielskim przebywało prawie 252 107 rodziców, czyli o 52 proc. więcej niż rok wcześniej. Nieduży wzrost zanotowano w przypadku urlopów ojcowskich. W maju 2017 roku pozostawało nich 61 381 ojców , co oznacza wzrost o tylko 0,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

Trudno nie zauważyć, że oprócz programu rządowego "500 plus" wzrostowi dzietności sprzyjają także inne okoliczności, takie jak: dobra sytuacja na rynku pracy (najniższa od 25 lat stopa bezrobocia), a co za tym idzie wzrost wymnagrodzeń; dobra sytuacja gospodarcza, niezła sytuacja finansowa budżetu państwa (ta gwarantuje finansowanie programu w dotychczasowym kształcie). Rozwija się również program żłobkowy - powstaje bardzo dużo żłobków samorządowych, ale również niepublicznych. Poprawa w ilości miejsc opieki nad małym dzieckiem jest juz w wielu miejsach w Polsce zauważalna, choc potrzeby są znacznie większe. 

Na zakończenie przypomnijmy nasz materiał filmowy sprzed kilku lat. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu dysponuje doskonałą aparaturą i profesjonalnie przygotowanym personelem - wszystko, aby ratować życie i zdrowie najmłodszych elblążan.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.