› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg czeka na pieniądze dla Centrum Seniora

› rozwój i edukacja ponad rok temu    23.11.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląg czeka na pieniądze dla Centrum Seniora

Sześć dziennych domów Senior-WIGOR powstanie w naszym województwie, w ramach programu o takiej samej nazwie. Patrząc na mapę Polski, w pierwszym rozdaniu pieniędzy, powstanie u nas 6 takich placówek. To najmniej, bo np. w województwach śląskim i wielkopolskim powstanie ich aż po 14.

Ale to nic straconego, gdyż program dopiero rozpoczyna się. Okazuje się, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Na czym polega? Program Senior-WIGOR adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzać co najmniej 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Obecnie dofinansowanie o łącznej wartości 25,3 mln zł otrzyma 119 gmin. Remonty i adaptacje już trwają, a seniorzy lada moment będą mogli rozpocząć korzystanie z nowych placówek.

Na liście jest 6 gmin z warmińsko-mazurskiego. Otrzymają w zależności od wnioskowanej kwoty od 156 do 250 tys. zł. Domy Senior-WIGOR powstaną w gminach: Działdowo, Wydminy, Lidzbark, Bartoszyce, Górowo Iławeckie i Olsztyn. Nabory do Dziennych Domów Seniora prowadzić będą Ośrodki Pomocy Społecznej lub organizacje pozarządowe.

Na liście nie znaleźliśmy Elbląga. Co prawda, na samym początku placówki powstać mają w mniejszych miastach i miejscowościach, ale mimo wszystko zasięgnęliśmy informacji w Urzędzie Miejskim w Elblągu, czy taki program jest znany i został zgłoszony doń wniosek.

- Nasz samorząd nie zgłosił wniosku na utworzenie Domu dla Seniora w ramach programu „Senior-Wigor” z uwagi na fakt złożenia w 2014 r. wniosku na utworzenie Centrum Seniora ze środków unijnych. Aktualnie oczekujemy na rozstrzygniecie. W projekcie tym dofinansowanie jest korzystniejsze i wymaga mniejszego zaangażowania środków własnych. Jeżeli nie będzie oczekiwanego, korzystnego dla nas rozstrzygnięcia, rozważymy złożenie wniosku na Dzienny Dom Seniora lub Klub Seniora w kolejnych edycjach programu „Senior-Wigor”. Zgodnie z opracowanym „Elbląskim programem na rzecz osób starszych na lata 2014-2020+”, po rozeznaniu potrzeb środowiska osób starszych, tworzenie w środowiskach lokalnych różnego typu placówek to jedno z działań zapewniających osobom starszym wsparcie w środowisku zamieszkania – informuje nas Joanna Urbaniak.

Nie będziemy ukrywać, że takie informacje nas cieszą. Społeczeństwo w Elblągu starzeje się, stąd istnieje potrzeba tworzenia takich miejsc. Największym problemem wśród seniorów (choć nie tylko) jest samotność. Tego rodzaju placówki mają przeciwdziałać skutkom tego zjawiska.

W ramach rządowego programu Senior-WIGOR, do 2020 roku wydanych zostanie 370 mln zł. Gmina może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów – maksymalnie 250 tys. zł – w tym na adaptację budynku nie więcej niż 180 tys. zł, a na wyposażenie domu do 70 tys. zł. Budżet państwa przewiduje również pokrywanie 30 proc. kosztów utrzymania seniora w domu dziennym - do kwoty 200 zł miesięcznie.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.