› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Elblag. Na Mama 4+ zgłosiło sie ponad tysiąc osób

› bieżące 4 miesiące temu    10.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 Elblag. Na Mama 4+ zgłosiło sie ponad tysiąc osób

Do oddziałów ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, po dwóch miesiącach obowiązywania programu Mama 4+,  wpłynęło prawie 3 tys.200 wniosków. W całym kraju liczba ta przekroczyła 51 tysięcy.

Choć przepisy dotyczące Rodzicielskiego Świadczenia Uzupełniającego obowiązują dopiero od 1 marca już od połowy lutego oddziały odnotowywały spore zainteresowanie tym tematem, a dokumenty składane były jeszcze przed dniem wejścia w życie przepisów. Do 30 kwietnia do warmińsko-mazurskich oddziałów ZUS wpłynęło 3169 wnioski. Jeśli chodzi o zainteresowanie tym świadczeniem to najwięcej wniosków wpłynęło w oddziale ZUS w Gdańsku, Rzeszowie oraz w Rybniku.

Do 30 kwietnia do Oddziału w Elblągu i inspektoratach wpłynęło 1072 dokumenty, natomiast w oddziale  w Olsztynie – 2097.
Wnioski rozpatrywane są na bieżąco i już w 2980 sprawach zapadły decyzje. W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie pobierają już inne, ale w niższej kwocie. 1928 osób otrzymało świadczenia dopełniające do 1100 zł.. 1052 osoby otrzymały pełne kwoty świadczeń, ponieważ nie pobierały żadnych innych i nie miały źródła utrzymania.
Wśród wszystkich osób zgłaszających się o świadczenie Mama 4+ jest 77 osób, które wychowały co najmniej 10 dzieci.
 
Wnioski o Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające cały czas są przyjmowane. Warunkiem otrzymania jest spełnienie wymagań ustawowych. Przypomnijmy świadczenie przysługuje:
•    matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania
•    ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane ojcu, jeśli nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Świadczenie przysługiwać będzie nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie przysługuje również osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (oprócz osób, odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego). Ponadto Prezes ZUS (lub KRUS) może odmówić przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego:
•    osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,
•    w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1100 zł brutto. Oznacza to, że osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia i:
•    nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty -  może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł.
•    pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury -  może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.