› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląski "zwrotnik raka". Otwarto pierwszą infolinię onkologiczną w województwie

› zdrowie i uroda ponad rok temu    4.04.2017
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląski  fot. WSZ

Wcześnie wykryty nowotwór daje największe szanse na całkowite wyleczenie, dlatego na wzór innych miast w Polsce, przy współpracy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz grupy Nu-Med, w Elblągu uruchomiono bezpłatną infolinię onkologiczną. Od kwietnia, każdy, kto chciałby uzyskać informacje dotyczące tego, jak postępować w razie podejrzenia u siebie choroby nowotworowej, będzie mógł zadzwonić pod konkretny numer telefonu. To pierwsza taka onko-linia w naszym województwie, w którym notuje się niemal 6 tysięcy przypadków zachorowań na tę niezwykle groźną chorobę. Poradę onkologiczną można od teraz uzyskać pod bezpłatnym numerem 800 777 333 od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 18:00 (w czwartki dodatkowo od 8:00 do 10:00).

Choć lekarze bardzo często podkreślają, że rak to nie wyrok, w społeczeństwie świadomość jeśli chodzi chociażby o profilaktykę zdrowotną jest bardzo niska. Zazwyczaj o raku dowiadujemy się nagle, niespodziewanie i w akcie desperacji sięgamy po informacje do internetu. Tam znajdujemy praktycznie wszystko, poza tym, co można konkretnie uczynić w danej sytuacji. Infolinia ma wychodzić na przeciw takim zapotrzebowaniom w przypadku mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Za organizację infolinii odpowiadają Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Nu-Med. - Dyżurować będą osoby, które na co dzień mają kontakt z pacjentami w Poradni Onkologicznej i w Oddziale Radioterapii, a ze strony szpitala panie zajmujące się szybką ścieżka onkologiczną - mówiła Katarzyna Nazim-Kociorska, zastępca dyrektora ds. Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Elbląg oferuje kompleksowe leczenie onkologiczne: chirurgia onkologiczna, chemioterapia czy radioterapia, a infolinia ma zwiększać szanse pacjentów na trafienie pod opiekę lekarską w jak najkrótszym czasie. - Ta infolinia jest jak gdyby dopełnieniem naszych wieloletnich działań w zakresie informacyjno-edukacyjnym - mówił dyrektor firmy Nu-Med Norbert Kuich. Osoby, które zadzwonią pod wskazany numer, będą mogły uzyskać informację m.in. na temat postępowania w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej, którą wprowadził były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Pakiet onkologiczny, który zafunkcjonował dwa lata temu, okazał się bardzo dobrym posunięciem. Dobrym przede wszystkim dla pacjenta, jeżeli chodzi o ścieżkę diagnostyczną - wyjaśniała Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ.

Takie infolinie nie są nowością w innych częściach kraju, ale na terenie naszego województwa, to pierwsza działająca infolinia onkologiczna. Będzie ona działać od poniedziałku do piątku:

poniedziałek 16.00 - 18.00

wtorek 16.00 - 18.00

środa 16.00 - 18.00

czwartek 8.00 - 10.00, 16.00 - 18.00

piątek 16.00 - 18.00

Patronaty honorowe: Poseł Elżbieta Gelert, Senator RP Jerzy Wcisła, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, Starosta Braniewski Leszek Dziąg, Starosta Iławski Marek Polański, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, rektor EUH-E prof. Zdzisław Dubiella i Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.