› bieżące |
ponad rok temu
27.01.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Biuro Prezydenta Miasta organizuje akcję zbierania pomocy szkolnych oraz książek dla szkół polskich w rejonie solecznickim na Litwie.
W miasteczku Soleczniki znajduje się m.in. polskie Gimnazjum im Jana Śniadeckiego, a w miejscowości Dziewieniszki - średnia Szkoła im. Adama Mickiewicza. W rejonie, jak i w tych miejscowościach większość mieszkańców (80 %) stanowią Polacy.
W szkołach brakuje dosłownie wszystkiego. Zbieramy pomoce szkolne, a także książki (w tym dla dzieci), które wzbogacą zbiory bibliotek tamtejszych szkół. Jeżeli macie Państwo zbędne (w dobrym stanie) książki lub inne materiały szkolne, prosimy o przyniesienie ich do Biura Prezydenta Miasta (pokój nr 200) do 7 lutego (czwartek) 2019 r. Będziemy wszyscy mieli swój udział w podtrzymaniu naszej tożsamości narodowej
– informują organizatorzy.
W 2016 r. na Litwie mieszkało aż 162 344 Polaków, co stanowiło 5,62% ludności tego kraju. Ludność pochodzenia polskiego jest nierównomiernie rozmieszczona. W rejonie solecznickim Polacy stanowią większość mieszkańców (ok. 77%), podobnie jak w rejonie wileńskim (ok. 52%).
Wkrótce po aneksji Wileńszczyzny przez ZSRS, Polacy uzyskali prawo do własnego szkolnictwa. Obecnie Litwa jest jedynym poza Polską krajem, w którym istnieje pełny system oświaty w języku polskim.
Polskie szkolnictwo na Litwie, oprócz braków materialnych, przeżywa ostatnio także innego rodzaju problemy. Jak pisał Robert Mickiewicz we wrześniu ubiegłego roku na łamach Kuriera Wileńskiego:
Reforma szkolnictwa mniejszości narodowych rozpoczęta w 2011 roku z roku na rok zadaje coraz mocniejsze ciosy szkołom polskim. W tym roku ujednoliconego egzaminu maturalnego nie zdał prawie co czwarty uczeń ze szkół mniejszości narodowych. Przed rokiem było to 19 proc. Jeśli tendencja się utrzyma, to niedługo już co trzeci maturzysta ze szkół mniejszości narodowych zawali obowiązkowy egzamin z języka państwowego. To się stanie, jeśli pilnie nie zostaną podjęte kroki reformujące tę antypolską reformę, mającą na celu nie polepszenie nauki języka państwowego w szkołach mniejszości narodowych, a ich stopniową likwidację.
Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” od lat zwraca uwagę na bardzo niekorzystne skutki ujednolicenia programu nauczania i egzaminu z języka litewskiego dla uczniów szkół mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin został wprowadzony wbrew temu, że różnica w programie nauczania litewskiego w szkołach mniejszości narodowych była ( ijest) bardzo duża (aż 800 godzin litewskiego mniej). W 2018 roku języka litewskiego na maturze nie zdało aż 23 % maturzystów uczęszczających do szkół mniejszości narodowych. ta tendencja z roku na rok się pogłębia (w 2017 r. było to 19,26 %).
Obecnie na Litwie w języku polskim uczy się aż 12 tys. dzieci. Wiele polskich szkół na Litwie należy do ścisłej czołówki w tym państwie.
Źródła:
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 60% | 1 |
oceń komentarz 3 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |