› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanka Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie! (+ zdjęcia)

› sport 3 miesiące temu    1.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
7 zdjęćKasia Janicka ze swoją trenerką – Małgorzatą KliksKasia Janicka ze swoją trenerką – Małgorzatą Kliks fot. Marcin Mongiałło

Katarzyna Janicka – uczennica Branżowej Szkoły I Stopnia przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu – zakwalifikowała się do udziału w XV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Abu Dhabi 2019, na które pojedzie już 8 marca 2019 r. Wejdzie w skład kadry Polski liczącej 64 osoby. Będzie jedną z dwóch zawodniczek, które będą reprezentować Polskę w badmintonie na igrzyskach. To wielki sukces elblążanki, na który złożyła się wieloletnia i ciężka praca zarówno zawodniczki, jak i jej trenerów, w tym Małgorzaty Kliks.

Wielka wola walki i pracowitość Kasi robią wielkie wrażenie na każdym, kto miał z nią kontakt. Awans do najlepszych zawodniczek globu nie jest dziełem przypadku. 

Reprezentacja naszego kraju w badmintonie na igrzyska liczy 3 osoby, w tym dwie zawodniczki i jeden zawodnik. Musimy dodać, że do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojedzie łącznie aż troje elblążan! Oprócz Katarzyny Janickiej (badminton, Klub Olimpiad Specjalnych „Rekord”) do Abu Zabi pojedzie jeszcze Marcin Liszcz (judo, Klub Olimpiad Specjalnych „Oni w ATAK-u” Oddział Regionalny Warmińsko-Mazurskie) oraz Mateusz Zdaniukiewicz (tenis stołowy, Klub Olimpiad Specjalnych „Zefirek”). 

Katarzyna Janicka ma 22 lata. Od 2008 roku jest aktywną zawodniczką Klubu Olimpiad Specjalnych „Rekord”. Od wielu lat bierze udział w licznych zawodach sportowych, turniejach, mityngach na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, osiągając wysokie wyniki sportowe. Obecnie Kasia trenuje badminton i jeździectwo. Wcześniej trenowała kręgle, gimnastykę sportową; przez krótki czas również pływała.  

W ostatnich latach jej największym sukcesem było zdobycie tytułu mistrza Polski w badmintonie. Zwycięstwo w XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Katowicach, umożliwiło jej zakwalifikowanie się do udziału w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi, które rozpoczną się 14 marca 2019 r. Kasia w Katowicach zdobyła dwa złote medale – w grze pojedynczej oraz w deblu (z zawodniczką z Iławy). Dzięki temu zwiększyła swoje szanse awansu na igrzyska (ostatecznie zadecydowało o nim losowanie).       

Wspierają nas tutaj wszyscy, poczynając od koleżanek i kolegów wuefistów, poprzez wychowawców i dyrektorów                                                          

– poinformowała nas trenerka Kasi – Małgorzata Kliks

W igrzyskach, które rozpoczną się za dwa tygodnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozegrane zostaną 24 dyscypliny sportowe. W rywalizacji weźmie udział aż 7,5 tys. zawodników. Towarzyszyć im będzie około 3 tys. trenerów i innych członków ekip, jak również 20 tys. wolontariuszy oraz 2 tys. reporterów i dziennikarzy.

Przed Kasią otwierają się szerokie horyzonty, a nam pozostaje mocno trzymać kciuki za jej dalsze sukcesy sportowe.

Kasia Janicka ze swoją trenerką – Małgorzatą Kliks

Ruch Olimpiad Specjalnych narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku w wyniku przekonania, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i pomocy trenować, cieszyć się i czerpać wymierne korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych. Ruch zrzesza obecnie niemal 3,2 miliona sportowców trenujących 30 dyscyplin sportowych w 170 krajach świata.

Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano pięć lat później, w 1968 roku w Chicago. Udział wzięło aż 1000 zawodników. Od tego czasu systematycznie odbywają się kolejne imprezy rangi światowej. W 1983 roku do międzynarodowej rywalizacji  dołączyła reprezentacja  z Polski.

W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17, 5  tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, organizujemy ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce uczestniczy również 1445 trenerów, 659 członków rodzin i 7372 wolontariuszy.  

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko-Mazurskie zrzesza 1100 zawodników i 300 członków w 18 Sekcjach działających przy Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych, Domach Pomocy Społecznej oraz Warsztatach Terapii Zajęciowej.

Źródło informacji: Olimpiadyspecjalne.pl

 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
 • Kasia Janicka pojedzie na najważniejsze tego typu zawody na świecie!
ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pol
3 miesiące temu 1
Brawo Kasiu
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.