› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanka mieszkająca od 20 lat w Grecji pozytywnie zaskoczona pracą Urzędu Miejskiego w Elblągu

› bieżące ponad rok temu    17.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 11 ocen 1 / 100%
A A A
Elblążanka mieszkająca od 20 lat w Grecji pozytywnie zaskoczona pracą Urzędu Miejskiego w Elblągu

Elblążanka od ponad 20 lat mieszkająca w Grecji jest pozytywnie zaskoczona jakością pracy elbląskich urzędników. Zakochana w kraju, który jest nazywany kolebką europejskiej kultury, od niedawna ma dość częsty kontakt z Polską. Wieloletni pobyt na południu Europy sprawia, że dostrzega coś, na co wielu z nas, mieszkających tu cały czas, nie zwraca uwagi. 

Po wielu latach przyszło mi załatwić sprawę w polskim urzędzie, a konkretnie w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Muszę przyznać, że z obawy o to, że moja grecka legitymacja adwokacka na nic się zda na wypadek konfliktu i że trudniej mi będzie argumentować, aby przekonać polskiego urzędnika do swoich racji, poszłam tam dosyć poddenerwowana. Tymczasem w każdym pokoju, do którego zapukałam, przyjęły mnie panie o wysokiej kulturze osobistej. Uprzejme i pomocne, wysłuchały cierpliwie moich sugestii, pomogły w napisaniu podania, wypełnieniu wszelakich druków itp. Oczywiście na koniec posypały się pochwały i gesty wdzięczności.

 –  mówi Wioletta, na co dzień prowadząca w Grecji kancelarię adwokacką.

Wiele się zmieniło w kulturze pracy elbląskich urzędników od czasu jej przeprowadzki na południe Europy. Nierzadko mieszkając cały czas na miejscu nie dostrzegamy tego.

Ja rozumiem, ze to normalne, ze tak powinno być, ale jak przyjeżdża taka adwokatka z Grecji, która na co dzień boryka się z powolnością urzędników, którzy załatwiają wszystko "siga, siga" (gr. "powoli, powoli" – przyp. red.), dopijając zimną frappę (kawa mrożona –przyp. red.), to wówczas takiego potraktowania sprawy, jak ma to miejsce w polskim urzędzie, nie mogę pozostawić bez pozytywnego komentarza. 

– dodaje młoda pani adwokat.

W elbląskim urzędzie została obsłużona od ręki. Urzędniczka podyktowała jej podanie na miejscu, podczas gdy w Grecji byłby to mały tor przeszkód – najpewniej nie skończyłoby się na jednej wizycie 

W Grecji pierwsza wizyta urzędzie to w skrócie wskazanie, co będzie potrzebne, druga – prośba o wypełnienie w domu druków i przyniesienie kolejnym razem, a trzecia: "jeszcze tego brakuje, a to miało być inaczej"

– porównuje pani Wioletta

Jakże przypomina to wizytę w polskim urzędzie, która dane nam było odbyć kilkanaście lat temu. 

Na koniec zapytaliśmy co trzyma elblążankę w Grecji?

Grecja ma to "coś", czego nie ma chyba żaden inny kraj. Ten, kto raz postawił swoją stopę na tej ziemi, już zawsze będzie chciał tam powracać.

Jest to na pewno kraj, w którym można się zakochać. Słońce, które świeci tu nawet do 320 dni w roku, piękne plaże, błękitna toń morza, nieprawdopodobna ilość zabytków. Wszystko to sprawia, że kraj ten przyciąga jak magnes. Wiele lat temu skusiło również elblążankę. 

W ostatnim czasie narosło wiele mitów dotyczących Grecji i Greków, jak choćby ten wytworzony przez niemieckie media (także te działające w Polsce), jakoby Grecy są leniwi i mało pracują. Jest zupełnie odwrotnie. Według danych opublikowanych w ubiegłym roku przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Grecy są czwartym najciężej pracującym narodem na świecie. Przeciętny obywatel Grecji przepracował w roku aż 2035 godzin (4. miejsce na świecie), podczas gdy Amerykanin 1783 (16. miejsce), a Niemiec zaledwie 1363 godziny (38. miejsce). Najbardziej pracowici są Meksykanie (2255 godzin rocznie). Drugie miejsce należy do Kostarykańczyków (2212 godzin rocznie), a trzecie zajmują mieszkańcy Korei Południowej (2069 godzin rocznie). Polacy uplasowali się na wysokim, 7. miejscu (1928 godzin rocznie), zaraz za obywatelami Rosji (1974 godzin rocznie, 6. miejsce).  

Ponadto Grecja, dzięki swym licznym słonecznym dniom oraz pragmatycznemu a zarazem ekologicznemu podejściu mieszkańców zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie pod względem wykorzystania energii słonecznej do otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Czy znacie takie oblicza tego pięknego kraju?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jako komisja panu zabraniam
ponad rok temu ocena: 0%  11
na tle nierobow z poludnia to rzeczywiscie moze sie wydawac ze wszystko idzie sprawnie
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zorba
ponad rok temu 10
Jakie ty masz człowieku pojęcie o Grekach. Byłeś tam? Znasz to tylko z mediów, a to nie to samo!
~ pablozen
ponad rok temu ocena: 75%  9
Miałem przyjemność w UM w dziale edukacji wniosek o przyznanie dofinansowania - refundacji za szkolenie uczniów praktycznej nauki zawodu.Wniosek z pjli pomocy de minimis.Pani Ania która tym się zajmuje jest mega kompetentna, pomocna i cierpliwa w wytłumaczeniu niejasności.Wielkie pochwały się należą.Jak ganiç to wszyscy by chcieli o pochwały o wiele trudniej.Ja chwalę i się tego nie wstydzę.DZIĘKUJĘ ZA UPRZEJMĄ OBSŁUGĘ URZĘDNICZĄ BRAWO !!!
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ babcia
ponad rok temu ocena: 50%  8
Krytykujący żyją na tym świecie chyba krócej niż 25 lat.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ das
ponad rok temu ocena: 50%  7
Przepraszam bardzo, ale ktos kto mieszka od 20 lat w innym miejscu nie moze zwac sie Elblazanka!!!! Jedynie co najwyzewj osoba urodzona w Elblagu!
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aligator
ponad rok temu ocena: 67% 6
Chcesz powiedzieć, że Ryszard Rynkowski nie jest elblążaninem? buahahaha. Dobre!
~ Kris
ponad rok temu ocena: 33%  5
Pani z kraju nierobow zaskoczona. Kogo to obchodzi.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Grażyna
ponad rok temu ocena: 60%  4
Bo prawda, że jest o wiele lepiej niż było.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ulka
ponad rok temu ocena: 44%  3
Słusznie zauwazyła ale to dopiero gdy rzadzi PIS następuja zmiany w podejsciu do petenta -wszedzie,bo poprzednio to był horror cos załatwic .Ja tez doznałam miłego szoku w ZUS ,nareszcie jest inaczej.
odpowiedz oceń komentarz 7 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jun
ponad rok temu ocena: 100% 2
ulka co ty bierzesz ? Od ponad 10 lat co roku muszę załatwić kilka spraw w UM Elbląg związanych z prowadzoną działalnością i zawsze jestem miło i uprzejmie załatwiony przez pracujące tam panie. To nie ma nic wspólnego kto u koryta , tylko kultura osobista człowieka.
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 50%  1
kto zamówił ten durny artykuł tam jest nepotyzm,korupcja i dziadowstwo i trwanie przy korycie co wy peird..icie
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.