› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elblążanka z pierwszą wizą do obwodu kaliningradzkiego (+ zdjęcia)

› biznes 2 miesiące temu    30.07.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 6 ocen 2 / 100%
A A A
10 zdjęćJustyna Pietrzniak z mamą Anną Justyna Pietrzniak z mamą Anną  fot. Marcin Mongiałło

Elblążanka Justyna Pietrzniak otrzymała jako pierwsza bezpłatną wizę elektroniczną, która uprawnia do ośmiodniowej wizyty w obwodzie kaliningradzkim. Rosjanie zauważyli ten fakt, zapraszając dziewczynę i jej rodzinę na uroczystą kolację oraz wręczając jej szereg okolicznościowych prezentów –m.in. paszport turysty z kartami uprawniającymi do zniżek. Z bardzo miłą inicjatywą wystąpił minister kultury i turystyki obwodu kaliningradzkiego Andriej Jermak. 

Pierwszy turysta na wizie elektronicznej w obwodzie kaliningradzkim. Dziewczyna, z Polski, Justyna Pietrzniak. Wspaniała, bardzo pozytywna rodzina. Po kolacji  poszliśmy do muzeum sztuk pięknych. Nasi ludzie!

– komentarz tej treści pojawil się na jego profilu społecznościowym w dniu 5 lipca 2019 r., bezpośrednio po wspólnej kolacji.

W spotkaniu uczestniczył także Denis Mironiuk, naczelnik Departamentu Perspektywicznego Rozwoju Ministerstwa Kultury i Turystyki Obwodu Kaliningradzkiego.

Byliśmy przyjmowani jak królowie Madagaskaru – barwnie ujęła to Anna Danilov, mama Justyny.

Do dziś nie mogę uwierzyć w to, co nam się przydarzyło. Przejechałam przez granicę i okazało się, że Justynka jest pierwszym e-pasażerem, który przyjechał na wizie elektronicznej do obwodu kaliningradzkiego. Znaleźli nas na granicy, zadzwonili i minister kultury i turystyki (obwodu kaliningradzkiego - przy. red.) zaprosił nas na kolację w najlepszej restauracji w Kaliningradzie, gdzie serwowane są lokalne produkty, m.in. świetnej jakości lokalne sery, rosyjskie wino, kaczka z lokalnej hodowli, różnego rodzaju ryby i wspaniałe desery

– poinformowała pani Anna.

Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zadbali o odpowiednią promocję obwodu kaliningradzkiego. Powstał krótki film z udziałem elblążanki, który ma zachęcać do odwiedzenia tego miejsca. Justynę można także zobaczyć na filmie promocyjnym promocyjnym e-wizy do obwodu kaliningradzkiego.

Jestem kolejny raz bardzo miło zaskoczona! Widać, że turystyka i turyści są ważni w Rosji, tak powinno się robić skuteczną promocję

– zakomunikowała Anna Danilov.

Justyna po raz drugi odwiedziła Rosję. Po raz pierwszy złożyła wizytę w tym kraju w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, kóre odbywały się od 14 czerwca do 15 lipca 2018 roku. Za każdym razem była pod wrażeniem rosyjskiej gościnności, panującej tam czystości oraz wspaniałych miejsc godnych odwiedzenia.

 Polityka powinna być daleko od turystyki. Ludzie chcą zwiedzać, poznawać świat, rozwijać się i nikt nie powinien tego ograniczać. W Rosji każdy podróżny jest mile widziany. Nieważne skąd przyjechał.

– słusznie zauważyła Anna Danilov, mama Justyny, która jest wspaniałą ambasadorką Polski w Rosji i odwrotnie. Tacy ludzie, którzy konstruują mosty między sąsiadującymi narodami to prawdziwy skarb. Czy potrafimy to wykorzystać i nie zmarnować szansy budowania dobrej promocji naszego kraju za granicą?

Justyna Pietrzniak ma 13 lal i jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Weterplatte w Elblągu. Marzy o nauce gry na gitarze. W przyszłości chciałaby zostać nauczycielką matematyki. Bardzo lubi podróżować.

---

1 lipca 2019 roku wszedł życie nowy system wydawania bezpłatnych wiz elektronicznych dla cudzoziemców wjeżdżających na teren obwodu kaliningradzkiego. Można je odtąd uzyskać za pośrednictwem Internetu. 

Tego rodzaju wiza jest ważna przez 30 dni i upoważnia do pobytu na terenie obwodu kaliningradzkiego przez osiem dni. Można ją wyrobić najwcześniej 20 dni przed podróżą, a najpóźniej cztery dni przed. Do wizy należy załączyć aktualne zdjęcie. 

Informacja opublikowana na stronie regionalnego centrum turystycznego w Kaliningradzie przypomina podróżującym, że osoby wjeżdżające do obwodu kaliningradzkiego powinny posiadać ubezpieczenie medyczne oraz bilety podróży powrotnej z Rosji lub potwierdzenie ich nabycia (w przypadku podróży koleją, drogą lotniczą lub morską). Turyści, którzy przekroczą granicę w obwodzie kaliningradzkim, również z tego terytorium muszą opuścić Rosję. 

Wiza jest jednorazowa i o kolejną możemy ubiegać się dopiero, gdy stara straci ważność. Wiza nie uprawnia do poruszania się po pozostałej części Rosji. Warto nadmienić, że posiadając taką wizę można wjechać do obwodu kaliningradzkiego tylko raz. Po powtórnym przekroczeniu granicy polsko-rosyjskiej wiza traci ważność.

 • Justyna Pietrzniak z mamą – Anną Danilov
 • Wiza elektroniczna do obwodu kaliningradzkiego
 • Prezenty – srebrne spinki z bursztynem do koszuli, pendrive w formie naszyjnika (srebro z bursztynem), powerbank
 • Okolicznościowy dyplom
 • Jeden z prezentów: mapa obdowu kaliningradzkiego
 • Paszport turysty z kartami uprawniającymi do zniżek oraz okolicznościowe pamiątki
 • Prezenty – pamiątki turystyczne
 • Zaproszenie do restauracji
 • Elblążanka Justyna Pietrzniak udziela wywiadu dla lokalnej telewizji
 • Justyna Pietrzniak z banerem reklamowym lokalnego portalu Klops.ru
ilość zdjęć 10 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Han
2 miesiące temu ocena: 100%  6
Rosjanie to bardzo mili i gościnni ludzie .Tylko te kolejki na polskiej granicy .fanfary dla Justyny :))
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anty
2 miesiące temu ocena: 44%  5
WOW! Normalnie powód do dumy. Poza tym, żeby w wolnej Polsce używać nazwy Kaliningrad nadanej temu miastu ku czci zbrodniarza wojennego Kalinina biorącego udział m.in. w zbrodni katyńskiej W Rosji to nadal bohater wojenny. Zmienili nazwę Leningrad, Stalingrad, a tego miasta pod polską granicą, nazwanego od nazwiska wspomnianego Kalinina, jakoś nie chcą zmienić. Przypadek?
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czlowiek senatorka
2 miesiące temu ocena: 50%  4
Tak przypadek?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pit
2 miesiące temu ocena: 30%  3
Byłem i drugi raz się nie wybieram. Jednak to dziki kraj.
odpowiedz oceń komentarz 3 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ola
2 miesiące temu ocena: 100% 2
A co było nie tak? :) Na co uważać? też się wybieram :)
~ Mega
2 miesiące temu ocena: 89%  1
E- wiza za darmo. Tak trzeba podróżować :)
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.