› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Esperantyści opanują Elbląg. Wystawa, przedstawienie i darmowe lekcje!

› bieżące ponad rok temu    24.11.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
3 zdjęćEsperantyści opanują Elbląg. Wystawa, przedstawienie i darmowe lekcje! fot. Fot. Materiały prasowe

Język esperanto na jakiś czas zawita do Elbląga. Wszystko za sprawą wystawy i warsztatów, które odbędą się w dniach 25-27 listopada i 2-3 grudnia. Wystawa zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 24 listopada o godz. 17.00. Dla osób, które stwierdzą, że to mało, zostanie wystawiona monodrama: „Doktor Esperanto” pierwszego dnia warsztatów, także o godz. 17.00.


Jest ona oparta na tekście Mario Migliucci’ego o Ludwiku Zamenhofie w tłumaczeniu Romana Dobrzyńskiego, a wykona ją Helena Biskup. Z kolei podczas wystawy będzie można wysłuchać mało znanych nowinek na temat świata spod znaku zielonej gwiazdy, obejrzeć książki i czasopisma z wielu krajów w esperanto.


- Esperanto jest genialnym językiem, którego można nauczyć  się w pół roku, a sześć godzin lekcji pozwala na poznanie jego całej gramatyki – zachęca Edward Kozyra, organizator z Polskiego Stowarzyszenia Europa – Demokracja Espernato.

- W ocenie lingwistów esperanto jest językiem niemal dziesięciokrotnie łatwiejszym od wszystkich innych języków, ładniejszym od włoskiego, bardziej eleganckim od francuskiego i precyzyjniejszym od niemieckiego - podkreśla organizator. - Co ciekawe esperanto to język regularny, który z powodzeniem może być wykorzystywany w tłumaczeniach komputerowych, tak trudnych języków jak: arabski, chiński czy japoński. Dużo łatwiej bowiem wówczas przełożyć tłumaczenie esperanackie tekstu w j. chińskim, np. na jeden z języków europejskich.

Twórcą języka esperanto był polski lekarz - okulista żydowskiego pochodzenia – Ludwik Zamenchof (1859-1917). Można podejrzewać, że inspiracją dla doktora był wielonarodowy charakter miasta jego pochodzenia - Białegostoku. Miejscowość tworzyła przed II wojną światową ludność polska, żydowska, niemiecka i rosyjska. Dla mieszkańców na każdym kroku jedną z barier stanowił język narodowy. I tak z chęci porozumiewania się i tolerancji, powstała myśl o stworzeniu uniwersalnego, prostego języka.


- Jednym z dowodów na precyzję esperanto, jest fakt że za jego pomocą można dokonać niemal perfekcyjnego tłumaczenia "Pana Tadeusza" z zachowaniem rymów i rytmów 12-zgłoskowca – podkreśla Edward Kozyra. - W językach niemieckim i chińskim jest to np. niemożliwe. Nasz narodowy poemat tamtejsi mieszkańcy czytają prozą, chyba że są... esperantystami!W ramach elbląskich dni esperanto zaistnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych lekcji w terminie 25-27 listopada oraz 2 i 3 grudnia w godz. 17 – 19.30. To rodzaj dowodu, który ma pokazać, że w zaledwie sześć godzin można wyłożyć całą gramatykę esperanto.

Dodajmy, że w tym roku minie 125 lat od jego narodzenia.

Udział we wszystkich wymienionych wydarzeniach jest bezpłatny.

 • Monodrama
 • Jednym z organizatorów jest miłośnilk i nauczyciel - esperantysta - Edward Kozyra.
ilość zdjęć 3 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.