› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Gdy skóra swędzi i piecze, czyli atopowe zapalenie skóry u dziecka

› zdrowie i uroda ponad rok temu    25.01.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Gdy skóra swędzi i piecze, czyli atopowe zapalenie skóry u dziecka

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem skóry. Wiąże się ono z nadmierną wrażliwością na alergeny w otoczeniu i zazwyczaj dopada nas we wczesnym dzieciństwie. Co robić, kiedy nasze dziecko jest chore na AZS?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (lub w skrócie AZS) należy do alergicznych chorób skóry, objawia się uporczywym i bardzo intensywnym świądem. Gdy dziecko jest malutkie (a zazwyczaj choroba uzewnętrznia się w ciągu pierwszego roku życia) zauważymy, że jest niespokojne i rozdrażnione, ma problemy ze snem.

Skóra dziecka staje się bardzo sucha i wrażliwa, podatniejsza na podrażnienia. Mogą pojawiać się również zmiany skórne, zależne od stopnia zapalenia oraz wieku pociechy. U najmłodszych występują one zazwyczaj pod postacią ognisk rumieniowo-wysiękowych na twarzy, kończynach i tułowiu. U nieco starszych zmiany mogą przybrać formę pogrubionej skóry w okolicach zgięć stawowych, czyli na łokciach, na nadgarstkach, pod kolanami. W skrajnych przypadkach choroba może objąć całe ciało, co nazywane jest erytrodermią.

Choroba charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem. Co gorsza, AZS bardzo często powraca – nawet gdy przez bardzo długi czas przebiegała bezobjawowo.

Co robić, gdy rozpoznamy AZS?

Jeśli zauważysz, że Twojemu dziecku dokucza świąd, a na skórze pojawiły się niepokojące zmiany, czym prędzej umów wizytę u dermatologa. Za pomocą licznych badań (w zależności od wieku dziecka i objawów choroby) będzie on mógł wykluczyć lub potwierdzić Twoje obawy.

Lekarz ustali także jaki sposób leczenia jest odpowiedni do stanu choroby u Twojego malucha. Na zmiany skórne zazwyczaj przepisywane są leki przeciwhistaminowe oraz preparaty przeciwzapalne, często sterydowe – należy je stosować tylko pod kontrolą dermatologa. Leki mogą także przybrać formę inhibitorów kalcyneuryny oraz – w ciężkich przypadkach – fototerapii.

Chorzy na AZS muszą unikać uczulających ich alergenów. Ważna jest także właściwa pielęgnacja skóry. Sucha skóra chorego wymaga regularnego, kilkukrotnego w ciągu doby, nawilżania i natłuszczania specjalnymi specyfikami: kremami, emulsjami i maściami.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.