› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Gimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje

› rozwój i edukacja ponad rok temu    2.02.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
4 zdjęćGimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje fot. Marcin Mongiałło

9 stycznia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę edukacji. W swoim przemówieniu podkreślił wówczas, że zależy mu na tym, aby reforma edukacji została przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny.

Zmiany na podstawie których jest przeprowadzana reforma w oświacie zawarte zostały w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe oraz ustawie Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

Zgodnie z wyżej wymienionymi ustawami zmiany w oświacie rozpoczną się 1 września 2017 roku a zakończą w roku szkolnym 2022/2023. 1 września 2017 roku uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III.

Docelowa struktura szkolnictwa będzie obejmowała: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną.

Reforma oświaty budzi ożywioną dyskusję i kontrowersje także w środowisku elbląskim. Są one w dużej mierze wynikiem szybkości przeprowadzanych zmian.

Kompleksowe zmiany przeprowadzane w oświacie stanowiły jeden z tematów otwartego spotkania prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami dzielnicy Zatorze, które odbyło się 31 stycznia w godzinach popołudniowych w sali wykładowej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej przy ulicy Lotniczej. Na pytania mieszkańców związane z likwidacją Gimnazjum nr 7 i przeniesienia uczniów z tego gimnazjum do Szkoły Podstawowej nr 14 odpowiadała wówczas przede wszystkim dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu Małgorzata Sowicka. Głos zabierał również prezydent Elbląga.

Gimnazjum nr 7 w Elblągu

Szkoła podstawowa nr 14 w Elblągu

Przypomnijmy,  że 69 uczniów Gimnazjum nr 7 ma zostać przeniesionych do Szkoły Podstawowej nr 14. Swoje wątpliwości na spotkaniu z prezydentem Elbląga okazywały matki uczniów:

Już teraz nauczyciele z czternastki mówią, że dzieci będą się uczyć w systemie zmianowym. Czy dzieci nie będą mogły zostać w budynku gimnazjum? W szkole nr 14 już nie ma miejsca.

Wątpilwości starała się rozwiązać  dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu Małgorzata Sowicka:

Jeżeli chodzi o Szkołę Podstawową nr 14 to będzie ta sama liczba klas. Szkoły nr 14 nie dotyczy wydłużenie programu lekcji. O godzinie 16.10 będą kończyły się lekcje w trzech szkołach w Elblągu, ale nie będzie wśród nich Szkoła Podstawowa nr 14. W ciągu tego roku szkoła nr 14 była bardzo mocno remontowana. (...) Dzisiaj sala gimnastyczna w tej szkole jest wyremontowana. Dzieci z Przedszkola nr 18 (przy ul. Romualda Mielczarskiego - przyp. redakcji) będą korzystać z budynku Gimnazjum nr 7. Jeśli chodzi o liczebność klas Gimnazjum nr 7 to pragnę przypomnieć, że w tym roku do tego gimnazjum dokonano naboru tylko do jendej klasy. 69 osób zostanie przeniesionych  Gimnazjum nr 7 do Szkoły Podstawowej nr 14. Jak połączymy uczniów z obu szkół to mamy 339 uczniów, a jeszcze w 2005 roku w tej szkole uczyło się prawie dwa razy tyle uczniów.

Głos w tej sprawie zabrał także prezydent Elbląga Witold Wróblewski:

Ogrzewać całą szkołę dla 69 uczniów to jest bezcelowe. Jeśli chodzi o przedszkole to chcemy podjąć w tym roku działania inwestycyjne w budynku Gimnazjum nr 7. Przypomnę, że z przedszkola na ul. Mielczarskiego (nr 18), które jest w bardzo złym stanie technicznym chcemy zabrać dzieci i przenieść je do budynku Gimnazjum nr 7. (...) Ten rok w sosunku do poprzedniego to jest o 700 dzieci mniej. W roku kolejnym będzie podobnie. (...) Dopiero w kwietniu będziemy wiedzieć jak to konkretnie wygląda. Jeśli w jakiejś szkole będzie jakiegoś nauczyciala brakowało to będziemy się starać, żeby zastąpić go nauczycielem z grupy tych, kórzy przechodzą, czyli dyrektor Gimnazjum nr 7 będzie pracował jako wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 14. (...) W kwietniu będzie wiadomo ilu i czy jacyś nauczyciele stracą pracę. W tym miesiącu też będzie się decydowało co od 1 września. (...) 9 stycznia została podpisana ustawa przez prezydenta i od 9 stycznia mówimy o zmianie systemu oświaty.

Małgorzata Sowicka

Tę część spotkania zakończyła dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu Małgorzata Sowicka: 

Chcę dopowiedzieć, że w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyła się debata otwarta dla rodziców. Tego dnia wykonałam telefon do dyrektor Zapolskiej, żeby też uczestniczyła w debacie. Jeżeli będzie taka potrzeba to w departamencie zorganizujemy jeszcze jedno spotkanie rodziców z Gimnazjum nr 7

 • Gimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje
 • Gimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje
 • Gimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje
 • Gimnazjum nr 7: przeniesienie uczniów budzi emocje
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ i jeszcze dalej
ponad rok temu ocena: 50%  2
Gdyby śpiewała, to byłoby choć coś, co potrafiłaby, ale tu niestety nicość....
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dalej
ponad rok temu ocena: 40%  1
Pani M.S. wygląda jakby śpiewała ;)
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.