› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Gotowe dania garmażeryjne – czy to przyszłość polskiej kuchni?

› poradnik 26 dni temu    28.09.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gotowe dania garmażeryjne – czy to przyszłość polskiej kuchni?

Trudno nie zauważyć, że w polskich domach coraz częściej na obiad jada się kupione wcześniej dania gotowe. Co stoi za takim wyborem? Z całą pewnością wygoda i oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcić na ugotowanie danej potrawy, z czego niektóre są naprawdę czasochłonne. Czy gotowe dania to przyszłość światowej kuchni? Dlaczego z roku na rok w domach coraz mniej się gotuje?

Dania gotowe w słoikach, czyli o wygodzie i pysznym obiedzie

Gotowe dania dostępne w Schronisku Spiżarni Smaków, które zamykane są w szczelnych słoikach, są świetnym przykładem, w jaki sposób można przygotować pyszny obiad w zaledwie parę minut. Nie trudno zrozumieć, dlaczego w coraz większej ilości domów na całym świecie na stole goszczą domowe dania. Wiele ludzi wybiera produkty garmażeryjne w markecie, co nadal jest prostym rozwiązaniem, jednak niekoniecznie zdrowym. Jedzenie, które się tam proponuje, niestety nie zawiera w swoim składzie zbyt wielu naturalnych składników. Jeśli jednak gotowe dania weźmie się z kuchni, która obsługuje nawet restauracje, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kuchnia na takim poziomie używa do przyrządzania swoich potraw naturalnych i zdrowych składników pochodzących z całego świata. Dania gotowe, które stamtąd wyjdą, będą niczym innym jak posiłkiem przygotowanym przez najwyższej klasy kucharza.

Warto pamiętać, że zrobienie niektórych potraw takich jak dla przykładu bigos, jest niestety bardzo czasochłonne. Nie każdy jest w stanie znaleźć tyle czasu, który mógłby spędzić w kuchni. Gotowe dania są więc ulgą dla niejednego pana lub niejednej pani domu, którzy mogą poświęcić swój cenny czas na coś innego, niż przygotowywanie obiadu dla całej rodziny.

Dlaczego starsze pokolenia więcej gotowały w domach?

W ostatnich dziesięcioleciach technologia, z której korzystają ludzie, poszła bardzo silnie do przodu, a wraz za nią wzrosło tempo życia. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć kogoś, kto wciąż nie może się wyspać, albo ma taką ilość obowiązków, że ledwie znajduje czas na zabawę z własnym dzieckiem. Wydaje się, że kilkadziesiąt lat temu sprawy wyglądały zupełnie inaczej, a jedną z oznak, które o tym świadczą, są niesamowite dania przygotowywane przez starsze kobiety, które od lat regularnie gotują obiady dla swoich bliskich.

Im więcej obowiązków, tym mniej czasu dla rodziny. Warto pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu kobiety znacznie częściej pozostawały w domu i zajmowały się opieką nad dziećmi czy różnego rodzaju obowiązkami domowymi, niż ma to miejsce dzisiaj. Współcześnie młode kobiety mają znacznie szersze możliwości własnego rozwoju, więc nie sposób im się dziwić, że z tego korzystają. Przekłada się to natomiast na fakt, że w rodzinach zakładanych przez młode małżeństwa ze względu na brak czasu, para decyduje się na wybranie gotowych dań, zamiast czasochłonnego przygotowywania obiadu.

W każdym kraju panuje inna kultura i zwyczaje, co zaobserwować można nawet na poziomie tego, w jaki sposób ludzie zazwyczaj się odżywiają. Mówiąc o daniach gotowych, nie można zapomnieć o tym, że w polskich domach nadal kuchnie używane są znacznie częściej, niż ma to miejsce w przypadku krajów takich jak na przykład Stany Zjednoczone. Nie ma w tym nic złego, jeśli zamiast domowych posiłków wybiera się te przygotowane z naturalnych składników, które swoją jakością i składem nie odbiegają od tego, co można przygotować własnoręcznie. Inna sytuacja pojawia się natomiast wtedy, gdy ludzie decydują się na wysoko przetworzone jedzenie i zaczynają spożywać je regularnie.

Gotowe dania zazwyczaj są wysoko przetworzone. Czy musi tak być?

Gotowe dania, które trzeba właściwie wyłącznie podgrzać, królują na półkach bardzo wielu marketów spożywczych, czy nawet mniejszych osiedlowych sklepów. Większość z nich jest niestety wysoko przetworzona. Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że przetworzona żywność ma naprawdę druzgocący wpływ na ludzki organizm. Czy jednak wszystkie gotowe dania muszą być tak niezdrowe? Niekoniecznie. Wystarczy wybierać rozsądnie i kupować gotowe posiłki w miejscach, które zasługują na zaufanie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.