› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Gwiazdy, znani soliści i utalentowani muzycy. Rozmowa o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej

› bieżące ponad rok temu    13.12.2014
Wawrzyniec Mocny
komentarzy 6 ocen 33 / 39%
A A A
2 zdjęćDyrektor naczelna Elbląskiej Orkiestry Kamerlanej.Dyrektor naczelna Elbląskiej Orkiestry Kamerlanej. fot. Wawrzyniec Mocny

O Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej rozmawiamy z jej dyrektor naczelną Bożeną Sielewicz, która mówi o niej, jako o wyjątkowym klejnocie elbląskiej kultury. Jej instrumentaliści, mimo trudnego repertuaru, tworzą jeden z najbardziej znanych zespołów w Polsce. Grają zarówno w profesjonalnych salach koncertowych, jaki i małych kameralnych salkach. Zwracają uwagę poziomem artystycznym, który sprawia że nad rzekę Elbląg przybywają największe gwiazdy polskiej sceny.

- Jak doszło do nawiązania współpracy z dyrygentem Markiem Mosiem i jak namawia pani tego muzyka, by grał jeszcze parę lat z Elbląską Orkiestrą Kameralną?

Usłyszałam o nim, obserwując pracę założonej przez niego Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso”. Szybko okazało się, że Maestro Moś stworzył jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Rozpoczęłam starania o spotkanie i zaproszenie muzyka do Elbląga. Po pół roku zabiegi te zaowocowały współpracą. Wydaje mi się, że zadecydowała nasza determinacja i chęć rozwoju muzyków orkiestry. Mamy świadomość, że muzyk tej rangi nie narzeka na propozycje pracy, jednak ufamy, że poświęci nam jeszcze parę lat. Na pewno nie jest tak, że pracuje w Elblągu, bo tak świetnie tu zarabia. Uważam, że wciąż jest z nami, ponieważ to człowiek, który nigdy nie rezygnuje z podjętych zadań. Otwiera nam także drzwi do najlepszych muzyków w kraju. Pierwszy koncert Orkiestry z Leszkiem Możdżerem odbył się z inicjatywy naszego dyrygenta. Dla Leszka Możdżera dodatkową zachętę stanowiła możliwość gry z Markiem Mosiem. Podobnie zresztą było w przypadku ostatniego, bardzo udanego, koncertu z udziałem Anny Marii Jopek. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem.

Skład orkiestry stanowią w większości osoby bardzo młode... Dla nich gra w orkiestrze osiągającej sukcesy jest znakomitą promocją. Jak wygląda „rekrutacja” do orkiestry?

Gdy tworzyliśmy EOK, jednym z założeń było stworzenie miejsca doskonalenia młodych, dobrze zapowiadających się absolwentów szkoły muzycznej w Elblągu. Nasi muzycy kończyli Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, czy podobne szkoły w Łodzi i Bydgoszczy. Obecnie 80 proc. członków Orkiestry Elbląskiej stanowią elblążanie. Kiedy wybieraliśmy koncertmistrza, zgłosiło się kilka osób, ale ostatecznie wygrała, 21-letnia wówczas, Karolina Nowotczyńska – mieszkanka miasta, absolwentka wspomnianego ZSM w Elblągu. Jeszcze studiuje w Gdańsku, ale już została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas przesłuchań na stanowisko koncertmistrza kandydaci musieli zagrać przed orkiestrą i dyrygentem, specjalny repertuar przygotowany przez Maestro Mosia. Do niego, jako dyrektora artystycznego zespołu należała decyzja o ostatecznym zaangażowaniu pani Karoliny.

- Od jakiegoś czasu słyszeliśmy, że muzycy EOK mogą zostać wyposażeni w nowe instrumenty... Podobno na potrzeby zespołu zamówiono wiolonczele i kontrabas?

W tym roku postanowiliśmy doposażyć naszą orkiestrę, dlatego zakupiliśmy zupełnie nowy, wysokiej klasy kontrabas i dwie historyczne wiolonczele. Wszystko po to, by uzyskać najwyższą jakość dźwięków i maksymalnie dopasować brzmieniowo całą orkiestrę. Zakup jest wynikiem sugestii naszego dyrygenta, Maestro Marka Mosia, który wielokrotnie wskazywał na taką konieczność. Zdecydowaliśmy się na zamówienie wiekowych, ale znakomitych jakościowo wiolonczel, natomiast kontrabas będzie zupełnie nowy. Poprosiliśmy o wykonanie tego istotnego instrumentu w renomowanej niemieckiej firmie lutniczej Rolanda Wilfera. Instrument trafi do naszej kontrabasistki, Małgorzaty Kruszyńskiej.

- Wspomniała pani kiedyś o smyczkach. Podobno mają trafić do wszystkich muzyków? Dlaczego są tak istotne dla muzyków klasycznych? Dla zwykłego słuchacza, jest to istotny element, ale to jednak szczegółowe wyposażenie...

Smyczki są niezwykle ważne dla kameralistów. Na słabą jakość dotychczas posiadanych smyczków zwrócił nam uwagę nasz dyrektor artystyczny, który dba o najwyższą jakość wykonań naszych muzyków. Od klasy smyczków zależy wydobycie wszystkich dźwięków. Kiepskiej jakości smyczki nie są w stanie wprawić w doskonałe brzmienie nawet najlepszego instrumentu. Muszą być sporządzone ze specjalnego włosia, być wyposażone m.in. w specjalne żabki. Są to bardzo ważne i delikatne, integralne elementy instrumentów smyczkowych, które w dodatku szybko się zużywają. Bywa, że soliście smyczek wystarcza tylko na jeden koncert. O tym, czy wymiana smyczków wpłynęła na jakość koncertu elblążanie będą mieli okazję przekonać się podczas kolędowego spotkania już 21 grudnia.

- Chyba nie jest prostą sprawą samo sporządzenie kontrabasu czy wiolonczeli?

Wielki wpływ na jakość rzemieślniczą mają m.in. : wysokiej jakości drewno, struny. Równie ważne jest sprawność rzemieślnicza lutnika klasy mistrzowskiej, który posługuje się odpowiednią technologią. Na początku zastanawialiśmy się nad powierzeniem wykonania kontrabasu i wiolonczel specjalistom na krajowym rynku, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na niemiecką firmę Wilfer. Dążymy do tego, by wszyscy członkowie zespołu mieli wysokiej klasy narzędzia artystyczne. Tymczasem, te których obecnie używają pochodzą jeszcze z czasów studiów. Nie oznacza to, że takie zakupy są tylko wydatkiem. Dla nas oznaczają wieloletnią inwestycję w kapitał EOK

- Czy można już zdradzić czego możemy się spodziewać podczas najbliższych koncertów, także po nowym roku? Jakich na pewno nie powinniśmy przegapić?

W grudniu zawsze staramy się grać koncerty kolędowe i świąteczne. W związku z tym muzycy wystąpią z duetem, który tworzą: akordeonista Mikołaj Majkusiak oraz gitarzysta Andrzej Heimowski. Gościnnie wystąpi też Mateusz Damięcki z przygotowanymi specjalnie na tę okazję fragmentami literackimi. Melomanom ta oferta najwyraźniej przypadła do gustu, gdyż bilety są już wyprzedane. Natomiast mamy jeszcze wolne miejsca na koncert styczniowy z Anną Serafińską i Eljazz Big Bandem. W programie najpopularniejsze piosenki Edwarda Czernego, które bez wątpienia oddadzą klimat Karnawału. Z kolei w marcu odbędzie się koncert „Trzech tenorów”, a w repertuarze światowe przeboje operetkowe oraz hity musicalowe. W 2015 r. planujemy również koncerty z: Anną Dereszowską, Marcinem Wyrostkiem, Leszkiem Możdżerem, Janem Staniendą czy Motion Trio.


Z Urzędu Miejskiego do Orkiestry Elbląskiej

Bożena Sielewicz (ur. 6.11.1958 r.w Elblągu) Absolwentka Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, kierunek Wiedza o Teatrze oraz Studium Reżyserii Teatralnej. Z elbląską kulturą związana jest od 30 lat. Do 2007 r. pracowała w Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID, w tym trzy ostatnie lata jako Zastępca Dyrektora tej instytucji. Od 2007 r. zajmowała stanowisko Naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. W maju 2011 r. została powołana na stanowisko Dyrektor Naczelnej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W swojej pracy zawodowej była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana m.in. odznaką honorową - Zasłużony Działacz Kultury, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004 r.); Nagrodą Prezydenta Elbląga (1998 r.); Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2011r.); laureatką Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur (2006 r.); Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014 r.); Dorocznej Nagrody MKiDN (2012 r.)

 • Gwiazdy, znani soliści i utalentowani muzycy. Rozmowa o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej
 • Gwiazdy, znani soliści i utalentowani muzycy. Rozmowa o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej
ilość zdjęć 2 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ poinformowany
ponad rok temu ocena: 100%  6
Przyznaj się lepiej kto ci napisał ten artykuł, bo na pewno nie ty.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ autor
ponad rok temu ocena: 11%  5
Widzi Pan, Panie Kremie... jak dzięki internautom podonosi się poziom portalu :)
odpowiedz oceń komentarz 1 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krem
ponad rok temu ocena: 86%  4
No już trochę lepiej, stara się Pan. Nadal są jednak błędy, leży interpunkcja i są literówki. Dużo pracy przed Panem, aby nazwać Pana dziennikarzem, ale jakieś światełko w tunelu juz jest.
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nazir
ponad rok temu ocena: 9% 3
Więcej powinno się pisać o sztyce nie wiedziałem że w Elblągu jest taka świetna orkiestra będę śledził występy i na pewno wybiorę się na koncert ale przydałoby się trochę wiedzy na temat współczesnego malarstwa czy są wystawy i gdzie i czy pokazywane jest dobre malarstwo też obejżał bym coś dobrego może wywiad ze znanym artystą, bardzo ciekawe malarstwo prezentuje Mira Andrzejewska widziałem jej prace na f.
oceń komentarz 1 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krem
ponad rok temu ocena: 100% 2
Panie Mocny, czy tam nazir, obejrzeć piszemy przez rz, nie ż!!!
~ g...prawda
ponad rok temu ocena: 100% 1
zamglone to światełko - znam prawdziwego autora tekstu
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.