› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Smażalnia Okoń

galeria zdjęć

wszystkie ›

Historia szczoteczek do zębów

› bieżące 10 miesięcy temu    9.07.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Historia szczoteczek do zębów

Historia szczoteczki do zębów sięga aż XV wieku. Od tego czasu to popularne urządzenia zdążyło się bardzo zmienić, a nawet zyskało elektryczne rodzeństwo. W ostatnim czasie rośnie popularność szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych. Ludzie lubią ułatwiać sobie życie, a na rynek trafiają kolejne modele oraz różne wynalazki przeznaczone do czyszczenia jamy ustnej.

Szczoteczka do mycia zębów to wraz z pastą podstawowe narzędzie do dbania o higienę jamy ustnej. Jej zadaniem jest rozprowadzanie produktu do czyszczenia jamy ustnej po jej wnętrzu. Zapewnia to zdrowie zębów. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają elektryczne oraz soniczne szczoteczki do zębów. To dosyć prosty wynalazek, który zapewnia jednak o wiele większą efektywność i szybkość mycia zębów. Do wyboru mamy modele zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Kiedy została wynaleziona szczoteczka do zębów?

Pierwsze znaleziska potwierdzają, że szczoteczka do mycia zębów, która czyści zęby została wynaleziona w Chinach około roku 1498. Jednak w świecie zachodnim została wprowadzona do produkcji masowej dopiero w roku 1780 roku przez William Addis z Anglii. Co ciekawe, pierwszy patent na ten przyrząd do higieny jamy ustnej przyznano dopiero w roku 1850 H. N. Wadsworth'owi pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja masowa ruszyła w roku 1855.

Budowa klasycznej szczoteczki do zębów

Jeśli chodzi o konstrukcję szczoteczki to początkowo była ona dość skomplikowana. Jej rączkę tworzono z kości, w której wiercono wiele otworów. To właśnie w nich umieszczano sierść niedźwiedzia. Pierwsze włosie nie było jednak doskonałe. Bardzo wolno schło, często wypadało, a także zawierało bakterie. Zauważywszy, że takie szczoteczki nie spełniały dobrze swojej funkcji, zaczęto szukać innych rozwiązań. I tak w roku 1938 postanowiono produkować przyrządy, które posiadały włosie wykonane z materiałów syntetycznych, przeważnie z nylonu. Wszystko to, by zapewnić zdrowie naszym zębom.

Rodzaje włosia i zastosowanie

Istnieje kilka rodzajów włosia: twarde (0,25-0,30 mm), średnio-twarde (0,20-0,25 mm), miękkie (0,18-0,20 mm) oraz specjalne szczoteczki do implantów (0,08-0,12 mm). Jak widzimy, różnią się one średnicą włókien. Co ważne, stomatolodzy polecają, by stosować szczoteczki, które posiadają najwyżej średnio-twarde włosie. Stosowanie twardszych przyrządów może skutkować krwawieniami dziąseł, a nawet ich recesją. Warto na to uważać, by zapewnić zdrowie naszym zębom.

Modele szczoteczek do zębów

Co ciekawe, od pewnego czasu na rynku możemy znaleźć nie tylko modele manualne, ale też szczoteczki elektryczne, które czyszczą zęby. Pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów została wynaleziona w 1939 roku w Szwajcarii. Do produkcji masowej pod nazwą Broxodent, firma Squibb weszła dopiero po roku 1960 w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w roku 1961 General Electric sprawił, że pojawiła się na rynku szczoteczka z bezprzewodową ładowarką. Końcówki takich przyrządów wykonywały ruchy posuwisto-zwrotne. Na ten moment istnieje wiele modeli szczoteczek elektrycznych. Różnią się od siebie budową i tymi w jaki sposób zachodzi w nich ruch. Możemy wyróżnić szczoteczki rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe.

Budowa szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne to urządzenia charakteryzujące się prostą obsługą oraz budową. Podstawę stanowi rękojeść, która pełni równocześnie rolę baterii. Do rękojeści przyczepiamy wymienną końcówkę, która jest napędzana przez silniczek umieszczony w rękojeści. Na obudowie znajduje się włącznik szczoteczki elektrycznej oraz przycisk umożliwiający zmianę trybów pracy. Większość modeli ładuje się poprzez umieszczenie szczoteczki na specjalnej ładowarce indukcyjnej. Najpopularniejsze modele szczoteczek sonicznych i elektrycznych to Smilesonic, Philips Sonicare, Oral-B oraz Panasonic.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.