› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jadłospis osób starszych – co powinna zawierać dieta seniora?

› bieżące ponad rok temu    28.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jadłospis osób starszych – co powinna zawierać dieta seniora?

Codzienny jadłospis osób starszych powinien być dostosowany do zmian, jakie zachodzą w organizmie człowieka wraz z wiekiem. Planując posiłki dla osób dojrzałych, należy więc brać pod uwagę ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę, kaloryczność posiłków, a także pamiętać o tym, by posiłki nie były zbyt ciężkostrawne. Na czym polega racjonalna dieta osób starszych i jakie składniki powinny znaleźć się w ich codziennym jadłospisie?

Składniki diety osób starszych

Osoby starsze powinny spożywać większe ilości pełnowartościowego białka. Niedobór tego składnika związany jest z problemami z trawieniem i wchłanianiem się go z pożywienia. Białko znaleźć można w rybach, chudym mięsie oraz niskotłuszczowych produktach mlecznych. W diecie osób starszych nie może również zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które działają ochronnie między innymi na układ krwionośny. Znaleźć je można przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych. Innymi źródłami tłuszczu w diecie seniorów powinny być: chude mięso i wędliny oraz orzechy.

Węglowodany powinny stanowić główne źródło energii w diecie seniorów. Jednakże powinny to być węglowodany złożone, które znajdują się produktach zbożowych i warzywach. Owoce i warzywa są źródłem błonnika pokarmowego w diecie, który niezbędny jest do prawidłowej pracy jelit, przeciwdziała zaparciom, nowotworom i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dobrze przyswajalny błonnik znaleźć można w kaszach (np. jęczmiennej lub), brązowym ryżu, a także w zbożowych produktach z grubego przemiału (pełnoziarniste pieczywo, graham).

Właściwe nawadnianie osób starszych

Woda to kolejny, niezwykle ważny składnik w diecie osób dojrzałych. Normy żywienia podają, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni przyjmować około 2500 ml wody dziennie. Ilość ta to suma wody dostarczonej w postaci napojów i płynów zawartych w pożywieniu spożytym w ciągu dnia. Osoby w dojrzałym wieku są bardziej narażone na odwodnienie organizmu. Przyczyną tego stanu jest między innymi odczuwanie mniejszego pragnienia w stosunku do zapotrzebowania oraz mniejsze spożycie wody. Odwodnieniu sprzyjają również różne choroby, obniżona sprawności nerek, a także przyjmowanie leków działających diuretycznie (moczopędnie).

Wiele przydatnych informacji o żywieniu osób starszych, a także porad i podpowiedzi dotyczących ich diety można znaleźć na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.

Jak dbać o dobre samopoczucie u osób starszych? To często pytanie, które zadają sobie osoby dojrzałe oraz ich rodziny. Jednym z najprostszych, a zarazem podstawowym sposobem troszczenia się o zdrowie jest utrzymywanie prawidłowej diety. Warto mieć na uwadze, że osoby starsze powinny jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie. Nie powinny być one jednak duże pod względem objętościowym, aby zbyt nie obciążać układu pokarmowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.