› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak dbać o lampki choinkowe, żeby służyły ci przez wiele lat?

› bieżące 4 miesiące temu    17.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak dbać o lampki choinkowe, żeby służyły ci przez wiele lat?

Trudno wyobrazić sobie dekoracje świąteczne bożonarodzeniowe bez lampek choinkowych. Wydają się nieodłącznym elementem świąt. Niestety – źle przechowywane mają bardzo krótki żywot. Podpowiadamy, jak dbać o lampki choinkowe.

Lampki choinkowe – jakie wybrać

Odpowiedź wydaje się oczywista – muszą być ładne i najlepiej, żeby było ich dużo. Jednak ta teoria nie zawsze sprawdza się w zderzeniu z rzeczywistością. Nieprawdą jest, że im więcej lampek choinkowych, tym lepiej. Gdy będzie ich za dużo, przestaną pełnić swoją dekoracyjną funkcję, a staną się kiczowatym dodatkiem.

Uroda lampek choinkowych to rzecz gustu, każdy ma prawo lubić coś innego. Przed wyborem lampek warto zastanowić się, jak będzie wyglądała choinka. Jeśli będzie utrzymana w określonej tonacji kolorystycznej, lampki powinny do niej pasować. Podobnie jest z wielkością. Nie na każdej choince będą dobrze wyglądały małe lampki, ale i nie na każdej duże.

Z praktycznego punktu widzenia lepiej wybrać lampki LED niż tradycyjne żarówki. Te drugie mogą znacząco podnieść rachunek za prąd.

Lampki choinkowe – jak przechowywać

Kiedy kupujemy dekoracje świąteczne bożonarodzeniowe, między innymi właśnie lampki choinkowe, są one zawsze ładnie i poręcznie zapakowane. Ich rozwinięcie to kwestia chwili. Niestety, sami nie zawsze dbamy o poprawne zwinięcie lampek. Najczęściej sznur światełek przyjmuje postać nieregularnego kłębu kabla i konia z rzędem temu, komu uda się znaleźć jego koniec.

Żeby lampki choinkowe się nie plątały, najlepiej je zawinąć na kawałek tektury lub np. rolkę po ręcznikach papierowych. Brzegi można dodatkowo zabezpieczyć grubymi gumkami. Tak zwinięte lampki trzeba włożyć do pudełka i dopiero wtedy odstawić na półkę. Będą bezpieczne i ich rozwinięcie za rok nie będzie problemem.

Lampki choinkowe – gdzie można powiesić

Wydaje się oczywiste, że lampki, podobnie jak inne ozdoby bożonarodzeniowe, służą do wieszania na choince. Tak, to prawda, ale to niejedyne miejsce, gdzie znajdą one zastosowanie. Lampkami choinkowymi można ozdobić także te pomieszczenia, w których nie ma choinki. Dobrze prezentują się w pobliżu okna, można też rozwiesić je na ścianach, wykorzystując np. haczyki od obrazków. Jeśli konstrukcja mebli na to pozwala, na nich także można rozwiesić świąteczne dekoracje bożonarodzeniowe. Za pomocą taśmy samoprzylepnej można przyczepić je do szyb okiennych, najlepiej układając w ciekawy kształt.

Wbrew pozorom lampek choinkowych nie można wieszać na zewnątrz. Do tego służą specjalne sznury światełek, które są odporne na warunki atmosferyczne, między innymi niestraszne im opady deszczu i śniegu. Jednak nawet w ich przypadku trzeba pamiętać, że wtyk do gniazda elektrycznego musi znajdować się pod dachem.

Lampki choinkowe – środki ostrożności

Lampki choinkowe są z natury rzeczy delikatne, dlatego trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić. Zarówno przy wieszaniu, jak i zdejmowaniu, trzeba unikać ciągnięcia i nerwowego rozplątywania. To zadanie dla osób cierpliwych. Ponadto lampki choinkowe powinny powieszone w takim miejscu, by nie groziło im zalanie. Nie powinno się ich wieszać ani zdejmować, gdy są włączone do prądu, także na noc lepiej je wyłączyć. Zanim włączymy je na choince, powinniśmy się upewnić, że cały sznur jest rozwinięty. W przeciwnym wypadku światełka mogą się przegrzać, przepalić, a nawet doprowadzić do pożaru. Jeśli w domu jest małe dziecko, trzeba zadbać, by nie miało dostępu do gniazdek elektrycznych i żeby nie próbowało ciągnąć za sznury światełek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.