› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak nie montować fotelików samochodowych - 9 błędów

› bieżące 4 miesiące temu    10.03.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak nie montować fotelików samochodowych - 9 błędów

Montaż fotelika powinien być zawsze wykonywany zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta, gdyż fotelik samochodowy zapewnia bezpieczeństwo tylko wówczas kiedy jest prawidłowo zamontowany. Pamiętajmy, że przewożenie dziecka nawet w najlepszym foteliku samochodowym nie będzie bezpieczne, jeśli siedzisko zostanie źle zamontowane.

Producenci fotelików dokładają wszelkich starań, by montaż przebiegał szybko i sprawnie, dlatego nie należy samodzielnie „modyfikować” montażu fotelika i szukać dróg na skróty. Jedynym rekomendowanym i bezpiecznym sposobem usprawniającym wpinanie i wypinanie fotelika jest montaż na bazie ISOFIX, którą montujemy tylko raz, a potem w kilka sekund można wpiąć i wypiąć fotelik. Bezpieczne foteliki z bazami isofix można znaleźć w sklepie www.abcgps.pl lub w specjalistycznym sklepie dziecięcym boboking.pl

Poniżej przedstawiamy 9 najczęściej popełnianych błędów podczas montażu fotelika samochodowego.

  • Źle poprowadzony pas bezpieczeństwa (na większości fotelików znajduje się naklejka z opisem lub rysunkiem, jak prawidłowo powinien przebiegać pas bezpieczeństwa).
  • Niedociągnięty fotelik — fotelik nie będzie stabilny, jeśli pas bezpieczeństwa, na którym montujemy siedzisko, nie będzie wystarczająco naciągnięty. Po zamontowaniu fotelika należy sprawdzić, czy siedzisko nie odchyla się do przodu i na boki, oraz nie ma wolnej przestrzeni między oparciem siedzenia a fotelikiem. Prawidłowo zamontowany fotelik powinien być stabilny i nieruchomo przytwierdzony do kanapy samochodowej.
  • Nieprawidłowy kąt nachylenia fotelika samochodowego. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa maksymalny kąt nachylenia fotelika powinien wynosić 45 stopni. Często w przypadku źle dopasowanych fotelików do kanapy samochodowej rodzice montują foteliki pod zbyt dużym kątem, który ma wpływ na bezpieczeństwo dziecka.
  • Źle ustawiona pozycja pałąka (rączki) w kołysce samochodowej. W instrukcji fotelika znajduje się informacja, jak powinna być ustawiona rączka w kołysce podczas montażu. W niektórych modelach pałąk pełni rolę dodatkowego stabilizatora.
  • Montaż fotelika (RWF 0-13 kg i 0-18 kg), czyli tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu w samochodzie z aktywną poduszką powietrzną, która w razie wypadku przygniata dziecko w foteliku do siedzenia samochodowego. W tym wypadku konieczne jest wyłączenie poduszki.
  • Montaż fotelika RWF przodem do kierunku jazdy, tego typu foteliki montujemy tylko i wyłącznie w sposób zalecany przez producenta, czyli tyłem do kierunku jazdy.
  • Odstająca, luźna dolna część fotelika to kolejny błąd, który może zadecydować o zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Każda część fotelika samochodowego powinna być nieruchomo przytwierdzona do kanapy samochodowej.
  • Montaż fotelika na skręconych pasach bezpieczeństwa. Pasy znajdujące się na wyposażeniu auta działają w prawidłowy sposób tylko i wyłącznie, gdy na całej szerokości gładko przywierają do powierzchni, którą mają utrzymać w czasie wypadku.
  • Źle ustawiony zagłówek i oparcie w foteliku. Złe ustawienie oparcia i zagłówka np. zbyt niska pozycja zagłówka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka nawet podczas gwałtownego hamowania. Tymczasem wielu rodziców “ powiększenie” fotelika odkłada na później, szczególnie w modelach, które do regulacji należy wypiąć z auta.

Dalsze informacja na temat poprawnego doboru fotelików i ich montażu znajdują się na stronie  https://www.abcgps.pl/foteliki-samochodowe

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.