› poradnik |
ponad rok temu
5.02.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Szereg zmian zachodzących na przestrzeni każdego miesiąca w ciele kobiety nie powinien być jej obcy. Znacznie to ułatwi planowanie życia rodzinnego, szczególnie osobom chcącym powiększyć swoją rodzinę, jak i chcącym tego uniknąć. Jak wyznaczyć dni płodne?
Dni płodne u kobiety przypadają w czasie jajeczkowania (owulacji), które może trwać do 48 godzin - jest to czas szczytu płodności. Jak wygląda cały cykl miesięczny kobiety?
Cykl miesiączkowy
Cały cykl miesiączkowy kobiety, trwający przeciętnie 28-30 dni, składa się z kilku faz. Pierwsza faza to krwawienie, menstruacja, której pojawienie się wyznacza nam pierwszy dzień cyklu. Przeciętnie trwa od 4-6 dni, choć jest to dosyć indywidualna kwestia u każdej kobiety, a samo krwawienie jest procesem usuwania złuszczonej błony śluzowej macicy wraz z krwią. Szacuje się, że każdego miesiąca, podczas menstruacji, kobieta wydala ze swojego organizmu około 30 ml krwi.
Po zakończeniu krwawienia miesięcznego następuje czas względnej niepłodności, którego długość może być różna, w zależności od długości całego cyklu - u niektórych kobiet, których cały cykl jest krótki, w ogóle nie obserwuje się takiej fazy w cyklu miesiączkowym. W czasie dni niepłodnych szyjka macicy jest zamknięta, wydzielina nie pojawia się w ogóle lub jest bardzo skąpa.
W połowie cyklu miesiączkowego dochodzi w jajniku do jajeczkowania, czyli owulacji. Jest to czas ważny dla par planujących powiększyć rodzinę lub chcącego tego uniknąć, ponieważ właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa i jest gotowa na zapłodnienie. Faza ta jest związana z większą ilością śluzu, który staje się lepki i przejrzysty, a sama szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Najbardziej płodnym dniem w ciągu całego cyklu jest czas owulacji, który charakteryzuje się lekko podwyższoną temperaturą ciała, wzrostem libido, możliwym niewielkim plamieniem, kłuciem w jajnikach, a piersi staja się bardzo czułe na dotyk. To właśnie czas samej owulacji, a także 2-3 dni przed nią, jest momentem, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego tak ważne jest, by świadomie rozróżniać moment cyklu w którym obecnie jest kobieta. Dni płodne wydłużają się do kilku po samej owulacji, ponieważ plemnik, który znajduje się w ciele kobiety, jest w stanie przetrwać w nim nawet do trzech dni. Komórka jajowa żyje 24 godziny po owulacji.
Następnie następuje czas niepłodny, który trwa do pojawienia się kolejnej miesiączki. Należy jednak mieć na uwadze to, że istnieje wiele aspektów, które mogą wpływać na przesunięcie się terminu jajeczkowania czy długości całego cyklu. Należą do nich wszelkiego rodzaju infekcje i przeziębienia, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, przyjmowanie antybiotyków, problemy z odżywianiem lub zaburzenia hormonalne.
Prawidłowe wyliczenie dni płodnych jest więc niezbędnym elementem planowania rodziny, a pomocne mogą okazać się dostępne internetowe kalendarze dni płodnych. Są one niezbędne, kiedy chcemy dowiedzieć się, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe oraz wtedy, kiedy chcemy się przed tym uchronić. Wpisując długość swojego cyklu, datę miesiączki, zostanie wygenerowana spersonalizowana analiza całego cyklu. Należy jednak mieć na uwadze to, że korzystanie z internetowych kalendarzy i kalkulatorów, a nawet baczne obserwowanie swojego ciała nie da nam stuprocentowej pewności zabezpieczenia przed niechcianą ciążą czy gwarancji zajścia w ciążę.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |