› bieżące |
ponad rok temu
16.01.2019 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Witamina C jest jednym ze składników, który wspomaga prawidłową pracę organizmu w wielu obszarach. Utrzymanie jej prawidłowej podaży wspiera m.in. funkcjonowanie układu odpornościowego, naczyń krwionośnych czy metabolizm energetyczny. Dlatego warto zadbać o jej obecność w diecie. Dodatkowym źródłem witaminy C mogą być suplementy diety. Zobacz, jak prawidłowo ją suplementować.
Kwas L-askorbinowy (tak inaczej nazywa się witaminę C) został po raz pierwszy wyodrębniony w 1928 roku przez węgierskiego badacza. Był nim biochemik Albert Szent -Görgyi, który za swoje odkrycie został wyróżniony Nagrodą Nobla.
Witamina C odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym przebiegu wielu procesów w organizmie. Zgodnie z oświadczeniami EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), jej działanie wiąże się przede wszystkim z:
Wytyczne EFSA wskazują, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę C waha się od 20 do 155 mg na dobę. Jest uzależnione od wieku oraz płci danej osoby. Najwyższe pojawia się u kobiet w okresie laktacji.[1]
Podstawowym źródłem witaminy C jest wiele produktów spożywczych. Można ją znaleźć m.in. w aceroli, dzikiej róży, pietruszce, czarnej porzeczce, koperku, owocach cytrusowych, a także w wątrobie wołowej i wieprzowej czy rybach. Ekstrakty pozyskane z naturalnych substancji, a zwłaszcza z aceroli, dzikiej róży czy cytrusów, dostępne są również w suplementach diety. Pozwalają one zoptymalizować poziom witaminy C w organizmie i są chętnie przyjmowane zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Pytanie jednak, jak wybrać odpowiedni suplement? Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na postać, w jakiej dostarczana jest witamina C.
Większość suplementów diety dostępnych na rynku dostarcza witaminę C w klasycznej postaci kwasu L-askorbinowego. Jednak w ostatnich latach popularność zyskuje formuła Ester-C®. To opatentowana kombinacja witaminy C i jej metabolitów buforowana w postaci askorbinianu / treonianu wapnia. W efekcie suplement diety:
Warto podkreślić, że formuła Ester-C® ma neutralne pH – 6,7. To sprawia, że suplement w tej postaci jest łagodniejszy dla żołądka. W związku z tym, że ogranicza wydalanie szczawianów (w porównaniu do kwasu L-askorbinowego), jest również bezpieczniejszym źródłem witaminy C przy nadkwasocie.
Nowoczesne suplementy, oparte o naturalne składniki, są dobrym źródłem witaminy C, którym, w razie potrzeby, można uzupełnić swoją dietę.
[1] https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |