› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak przetrwać tłusty czwartek na diecie?

› poradnik ponad rok temu    15.02.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jak przetrwać tłusty czwartek na diecie?

Już 23 lutego będziemy obchodzić jedno z najsłodszych świąt w polskiej tradycji – tłusty czwartek. Zapach świeżo smażonych pączków z lukrem zapewne skusi niejednego, jednak należy zdawać sobie sprawę, że za pysznym smakiem pączka z dżemem kryje się około 300 kalorii. Jak podkreślają eksperci ze słodkości nie trzeba rezygnować tego dnia. Tak więc, co zrobić, aby nie przesadzić  z pokusami w tłusty czwartek?

Tradycja tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa, kiedy to świętowano zakończenie zimy i nadejście wiosny. Posiłki serwowane w tym czasie miały być przede wszystkim tłuste, dlatego też jednym z dań na stołach były pączki z dodatkiem… słoniny. Pomimo, że do dnia dzisiejszego celebrujemy tłusty czwartek, to jednak przez wieki receptura pączków zmieniła się. Współczesne nadzienia stanowią najczęściej: marmolada, czekolada, budyń czy likier jajeczny. 

Zakazany owoc w postaci słodkości kusi, dlatego tłusty czwartek jest dość trudnym dniem nie tylko dla osób z nadwagą i otyłością, ale także tych, którzy są w trakcie odchudzania. „Sięgając po pączka, musimy pamiętać, że są to tylko puste kalorie. Spożycie tego typu przekąski, nie zaspokoi uczucia głodu, a spowoduje jego wzmożenie. Myślę, że szkoda tracić tego, czego dokonało się w odchudzaniu, na rzecz krótkiej przyjemności” – mówi Monika Honory, holistyczny ekspert ds. żywienia. „Spadek cukru we krwi jest zjawiskiem normalnym oraz fizjologicznym. Rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie zdrowej, dobrej jakościowo przekąski, która pozwoli utrzymać prawidłowy jej poziom” – dodaje Monika Honory.

Aby zmniejszyć lub utrzymać wagę ciała, najlepiej jest łączyć węglowodany proste oraz złożone w jednym posiłku. Dzięki temu organizm otrzyma odpowiednią ilość cukru, która pomoże zwalczyć nagły głód oraz nieodpartą pokusę sięgnięcia  np. właśnie po pączka. Zatem alternatywą do wysokokalorycznych oponek i faworków mogą być… słodkie zupy. „W Polsce zupy kojarzą się jako dania wytrwane, a musimy jednak pamiętać, że z dodatkiem cynamonu, migdałów czy owoców, można stworzyć smaczny i sycący posiłek, który zaspokoi potrzebę zjedzenia słodyczy, a przy okazji dostarczy do organizmu wartości odżywczych” – podpowiada Monika Honory. 

Poniżej przykładowy przepis na słodką zupę Migdałówkę autorstwa Moniki Honory. Smacznego!

MIGDAŁÓWKA

SKŁADNIKI

1,5l mleka 2%

2-3 łyżki rodzynek

2 łyżki gorzkich migdałów 

1,5 szklanki słodkich migdałów

2 łyżki masła

2 łyżki cukru brązowego

¾  szklanki ryżu 

Sól

PRZYGOTOWANIE

Opłucz ryż, a następnie ugotuj go na małym ogniu w osolonej wodzie. Pamiętaj przy tym, aby często mieszać żeby ryż się nie skleił.  Ugotowany i odcedzony ryż powinien być dosyć sypki. Całe migdały sparz we wrzątku, zdejmij z nich skórkę i zmiksuj. Następnie sparz rodzynki odsącz z nich wodę. Na wolnym ogniu ugotuj mleko, dodaj masło, migdały, rodzynki i ryż. Wszystko razem wymieszaj i w razie potrzeby dopraw wedle uznania.

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Kozak
e-mail: agnieszka.kozak@procontent.pl
kom. +48 881 337 333

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.