› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u dziecka?

› poradnik 7 miesięcy temu    12.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u dziecka?

Na skórze głowy twojego dziecka pojawiły się nieestetyczne żółte łuski? Nie bagatelizuj ich – to może być ciemieniucha. Chociaż jest to przypadłość fizjologiczna, należy dążyć do jej wyeliminowania. Poznaj sprawdzone sposoby.

Ciemieniucha to efekt nadaktywności gruczołów łojowych znajdujących się w skórze malucha. Nadmierne ich działanie spowodowane jest hormonami mamy, które przez jakiś czas krążą jeszcze w organizmie dziecka.

Ciemieniucha – typowe objawy

Ciemieniuchę można rozpoznać dość łatwo – szczególnie że pojawia się już kilka dni po urodzeniu dziecka. Nieestetyczne ciemnożółte lub brunatne plamy występują na skórze pojedynczo, lub w skupiskach pokrywających całą głowę. W sporadycznych przypadkach zmiany skórne mogą występować w środkowej części twarzy, klatki piersiowej oraz krocza. Poza tym nie daje żadnych innych objawów – skóra nie boli, nie swędzi, nie piecze.

Występowanie łusek może nasilać się w miesiącach letnich oraz wówczas, gdy maluch nosi czapeczkę nieprzepuszczającą powietrza. Trzeba bowiem wiedzieć, że powstawaniu ciemieniuchy sprzyja pot.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Ciemieniucha jest przypadłością fizjologiczną, która najczęściej ustępuje samoistnie, nierzadko ok. 3 miesiąca życia malucha. Wtedy bowiem dochodzi do uregulowania pracy gruczołów łojowych. Nie oznacza to jednak, że ciemieniuchę można zbagatelizować i przeczekać. Utrzymująca się przez długi czas skorupa utrudnia skórze oddychanie, co z kolei może być w przyszłości przyczyną problemów z włosami.

Dobra wiadomość jest taka, że leczenie ciemieniuchy nie wymaga stosowania specjalistycznych leków. Zaleca się jedynie delikatne wyczesywanie nieestetycznych łusek za pomocą miękkiej szczotki niemowlęcej.

 • Jeżeli ciemieniucha nie jest nasilona, na ok. 15 minut przed kąpielą zaaplikuj niewielką ilość oliwki dziecięcej. Po zmięknięciu łusek wyczesz je szczotką.
 • Jeżeli łuski pokrywają znaczną część powierzchni głowy, zastosuj specjalne preparaty (dostępne bez recepty), które zawierają nie tylko substancje natłuszczające, ale również składniki hamujące nadmierne wydzielanie łoju. Takie preparaty nakładaj na noc, a rano umyj włosy i wyczesz.

W przypadku, gdy nieestetycznym łuskom towarzyszą sączące się wykwity, konieczna może okazać się konsultacja dermatologiczna.

Pamiętaj, aby nigdy nie usuwać łusek paznokciem – w ten sposób możesz uszkodzić delikatną skórę niemowlęcia. Jeśli masz problem z wyeliminowaniem objawów ciemieniuchy, zasięgnij porady pediatrycznej lub dermatologicznej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.