› poradnik |
ponad rok temu
24.06.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Współcześnie ustalenie ojcostwa jest możliwe nawet bez wychodzenia z domu i żmudnych procesów sądowych. Test genetyczny na zlecenie prywatne pozwala na szybkie i łatwe sprawdzenie, czy podejrzenia odnośnie swojego ojcostwa są poprawne.
Chcąc przeprowadzić test na ojcostwo samodzielnie w warunkach domowych ma się do dyspozycji różne kombinacje pobieranych materiałów do badania. Klient może wybrać wykonanie dwóch wymazów, wymazu i mikrośladu lub pobranie dwóch mikrośladów - decyzja zależy od wygody oraz możliwości. Domowy test na ojcostwo rozpoczyna się od rezerwacji badania za pośrednictwem strony internetowej https://zdrowegeny.pl/ustalenie-ojcostwa, po czym otrzymuje się zestaw do samodzielnego pobrania materiału genetycznego.
Pobranie próbek jest niezwykle proste. Wykonanie wymazów polega na potarciu specjalną wymazówką wewnętrznej strony policzków - zostaną pobrane komórki błony śluzowej jamy ustnej, w których znajduje się DNA badanych osób. Natomiast pobranie mikrośladów polega jedynie na znalezieniu i bezpiecznym zapakowaniu przedmiotu, który może być źródłem próbki DNA. W tym celu można wykorzystać szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, maszynki do golenia, smoczek, niedopałek papierosa itp. Taki przedmiot powinien być używany tylko przez jedną osobę i zawierać np. jej ślinę, włosy z cebulkami, fragmenty naskórka czy też zaschnięte plamy krwi. Pobrane próbki przekazuje się następnie kurierowi, który zajmuje się dostarczeniem ich do specjalistycznego laboratorium diagnostycznego.
Jedynie domowe testy na ojcostwo pozwalają na przebadanie się w sposób anonimowy. Laboratorium nie wymaga od klienta podania danych osobowych, a próbki znakowane są jako “próbka A” i “próbka B” - mówi Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl.
Dostępna jest również możliwość pobrania materiału w jednym z wielu punktów pobrań na terenie całego kraju, do czego można podejść także po internetowej rejestracji. Na terenie punktu personel pobierze od domniemanego ojca i dziecka wymazy z policzka. W przypadku dziecka niepełnoletniego ta forma badania związana jest z koniecznością okazania zgody matki dziecka, a dodatkowo wymagane jest podanie danych personalnych obu badanych osób.
Test na ojcostwo opiera się przede wszystkim na porównaniu materiału genetycznego dwóch osób - dziecka i domniemanego ojca, a dokładniej porównaniu podlegają ich profile genetycznego. Ustalenie profili genetycznych polega na zlokalizowaniu w DNA 16, 22 lub 24 odpowiednich sekwencji genowych zwanych markerami. Przeanalizowanie 24 markerów gwarantuje wiarygodny wynik badania bez konieczności udziału w nim biologicznej matki dziecka. Każdy marker jest opisywany przy pomocy dwóch liczb, z których jedna odpowiada części otrzymanej od biologicznej mamy, a druga od biologicznego ojca. Dalsza analiza polega właśnie na porównaniu ze sobą liczb w markerach dziecka i domniemanego ojca oraz dalszym statystycznym opracowaniu wyniku.
Niezgodność co najmniej czterech markerów pozwala na stuprocentowe wykluczenie ojcostwa. Natomiast obecność zgodnych liczb we wszystkich markerach mówi nam o 99,9999% pewności, że mężczyzna jest biologicznym rodzicem badanego dziecka - dodaje Katarzyna Startek.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |