› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku

› poradnik ponad rok temu    7.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku

Kiedy zdarza się wypadek, często wpadamy w panikę i paraliżuje nas strach przed popełnieniem jakiegoś błędu podczas niesienia pomocy dziecku. Każdy rodzic powinien zaznajomić się ze sposobami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przedstawionymi poniżej. Pozwoli to na zmniejszenie stresu i obiektywną ocenę zaistniałej sytuacji.

Otarcia naskórka i zranienia
 

Zwykle skaleczenia u dziecka są powierzchowne, ale bardzo bolesne. Ponadto, widok lecącej krwi z powoduje, że dziecko jest przerażone. Należy szybko przemyć ranę wodą utlenioną (można ją też posypać dermatolem) i założyć plaster z opatrunkiem. Jeśli rana była zanieczyszczona ziemią, piachem lub żwirem, konieczne jest dokładne oczyszczenie jej (warto również udać się po zastrzyk przeciwko tężcowi). Następnego dnia należy kontrolnie zajrzeć pod opatrunek – jeżeli zamiast strupa widać ropę, należy udać się z dzieckiem do lekarza, który oceni, czy przepisać antybiotyk.

Urazy kończyn
 

Przy zwichnięciu stawu należy przyłożyć do niego zimny okład (np. z altacetu), a następnie usztywnić go za pomocą bandaża elastycznego i szyny (może to być również prosty kij, pręt lub gałąź). Najlepiej unieruchomić dwie, sąsiadujące z uszkodzonym stawem kości długie. W takim stanie można bezpiecznie odwieźć dziecko do stacji ratownictwa medycznego. Jeśli dojdzie do złamania, unieruchamia się dwa sąsiadujące ze złamaną kością stawy.

Krwawienie z nosa
 

Bardzo często dziecku leci krew z nosa (w wyniku uderzenia lub dłubania w nosie). W takich wypadkach należy przyłożyć chusteczkę do nosa i ucisnąć lekko jego skrzydełka. Oddychające przez usta dziecko sadza się następnie z pochyloną do przodu głową. Na kark przykłada się zimny okład. Krwawienie powinno ustąpić po paru minutach.

Zadławienie
 

Zdarza się, że podczas połykania tabletki lub śmiania się podczas jedzenia, dziecko zakrztusi się. W takiej sytuacji pomaga energiczne uderzanie w plecy (między łopatkami) podczas kaszlu. Jeśli to nie pomoże, należy za plecami dziecka, objąć je pod mostkiem i gwałtownie, ale z czuciem, nacisnąć na przeponę. Takie działanie usuwa ciało obce z tchawicy. W rzadkich przypadkach dochodzi do utraty przytomności. Należy wówczas natychmiast przystąpić do resuscytacji oddechowej i wezwać pogotowie ratunkowe.

Oparzenie
 

Niestety, nie zawsze można przewidzieć zachowanie własnego dziecka. Często zdarzają się oparzenia rączki lub nóżki w wyniku rozlania gorącej herbaty, dotknięcia drzwiczek rozgrzanego piekarnika czy żelazka. Oparzone miejsce należy natychmiast schłodzić zimną wodą. Dzięki temu ból staje się lżejszy, a oparzenie nie rozszerza się na sąsiednie tkanki (nie wolno przekłuwać pęcherzy). Jeśli do rany przykleiła się odzież, odcina się ją delikatnie nożyczkami, aby nie urazić skóry. Ranę można posypać dermatolem i nałożyć na nią mokry opatrunek z gazy. Przy bardzo ciężkich lub rozległych poparzeniach konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Udzielenie pierwszej pomocy jest niezwykle istotne. Należy zachowywać się pewnie przy dziecku, które widząc nasz spokój i opanowanie, przestają płakać i czują się bezpiecznie.W przypadku braku apteczki można użyć środków zastępczych, np. pieluszki zamiast gazy, czystej wody, zamiast wody utlenionej, rajtuz zamiast bandaża, apaszki zamiast chusty trójkątnej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.