› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak walczyć z niedoborem potasu?

› poradnik ponad rok temu    4.06.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak walczyć z niedoborem potasu?

Objawy niedoboru potasu potrafią być bardzo dokuczliwe. Nieprzyjemne kołatanie serca, uczucie osłabienia, obrzęki i skurcze, a nawet zaparcia i wymioty. Aby im zapobiec i czuć się zdrowo, należy dbać o właściwy poziom tego pierwiastka w organizmie.

Funkcje potasu w organizmie

Potas, będący jednym z najważniejszych elektrolitów, dba o utrzymanie homeostazy wodno-elektrolitowej. Jeśli więc czeka nas upalny dzień, wzmożony wysiłek fizyczny lub mamy tendencję do zwiększonej potliwości ciała, może zdarzyć się, że wydalimy go w nadmiarze. Podobnie działają kawa, alkohol oraz palenie papierosów. Potas wspomaga właściwą pracę serca – jego niedobór jest jedną z przyczyn powstawania nadciśnienia tętniczego. Zachwianie poziomu tego pierwiastka może powodować przyspieszone bicie i kołatania serca, a nawet arytmię. Jest jednym z pierwiastków, które mają bezpośredni wpływ na utrzymanie układu krwionośnego i nerwowego w dobrej kondycji. Jeśli go brakuje, mięśnie tracą siłę.

Potas: normy

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia należy dbać o to, na jakim poziomie w naszym organizmie znajduje się potas. Normy dobowe dla populacji Polski w 2008 roku wynoszą 4700 mg na osobę[1]. Jest to norma uśredniona – większe zapotrzebowanie na potas wykazują sportowcy, kobiety w ciąży lub osoby cierpiące na choroby nerek, u których pierwiastek wydalany jest w znacznych ilościach wraz z moczem.

Jak walczyć z niedoborem potasu?

Hipokaliemia, czyli stan niedoboru potasu w organizmie, bywa niebezpieczny, ale może być skutecznie leczony. Tak samo ważna jest profilaktyka, czyli świadome dbanie o ilość potasu w organizmie. W jaki sposób to zrobić?

  • Właściwa dieta

Zadbaj o produkty bogate w potas. Do jadłospisu włącz kakao, pomidory, ziemniaki, białą fasolę, awokado. Jedz pestki (np. dyni) i orzechy oraz suszone owoce (szczególnie morele).

  • Unikanie używek

Palenie tytoniu, alkohol i mocna kawa zaburzają wchłanianie potasu. Staraj się więc je ograniczyć.

  • Leki z potasem

W utrzymaniu właściwego poziomu pierwiastka pomogą leki. Wybierz te o wysokiej przyswajalności, np. preparaty zawierające sole potasowe kwasu asparaginowego.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73851,potas

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.