› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia? Oto wskazówki

› poradnik 9 miesięcy temu    9.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia? Oto wskazówki

16. tydzień ciąży to dobry moment, by rozpocząć poszukiwania szkoły rodzenia. Sam kurs odbędzie się zapewne nieco później, ale wybór placówki może okazać się wyzwaniem, dlatego warto poświęcić mu więcej czasu. Jak wybrać odpowiednie miejsce, w którym specjaliści pomogą Ci lepiej przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem? Oto kilka wskazówek.

Prywatna czy darmowa szkoła rodzenia? Położona najbliżej miejsca zamieszkania, a może ciesząca się najlepszymi opiniami wśród znajomych mam? Zobacz, od czego najlepiej rozpocząć poszukiwania.

Zastanów się nad optymalną odległością placówki
 

Jeżeli szukasz miejsca, do którego będziesz mogła bez problemu dotrzeć pieszo w kilka-kilkanaście minut, i jest to dla Ciebie podstawowe kryterium, oczywiście powinnaś zacząć od szukania szkoły rodzenia w Twojej okolicy.

Dostępne możliwości możesz sprawdzić:

 • online – informacje o większości szkół rodzenia są dostępne w Internecie, często wraz z programem zajęć;
 • w swoim gabinecie ginekologicznym – lekarz prowadzący lub położna z pewnością przedstawią Ci aktualną listę placówek.

Przyjrzyj się programowi kursu
 

W większości szkół rodzenia program jest podobny i obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Zajęcia mają na celu przygotować rodziców nie tylko do samego porodu, ale i do opieki nad dzieckiem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po narodzinach. Zwróć uwagę na to, czy program obejmuje naukę tak istotnych umiejętności jak udzielanie pierwszej pomocy noworodkowi.

Wśród szkół rodzenia znajdziesz placówki publiczne, dostępne za darmo (prowadzone często przy oddziałach położniczych w szpitalach) oraz prywatne. Na którą opcję się zdecydować? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, możesz się jednak spodziewać, że prywatne szkoły rodzenia mogą chętniej oferować zajęcia weekendowe, a więc takie, w których łatwiej będzie uczestniczyć obojgu rodziców.

Opinia innych ma znaczenie
 

Gdy już mniej więcej wiesz, jakie masz możliwości i które ze szkół budzą Twoje największe zainteresowanie, czas poznać opinię bardziej doświadczonych mam. Jeśli masz możliwość, zapytaj o wrażenia np. koleżanki, które niedawno były w ciąży, czy też ciężarne, które znasz z zajęć w fitness klubie. Możesz także przyjrzeć się opiniom online lub zapytać o zdanie swojego ginekologa.

Kiedy rozpocząć kurs?
 

Zajęcia w większości szkół rodzenia przeznaczone są dla kobiet w III trymestrze, istnieją jednak również placówki, które oferują warsztaty dla mam na wcześniejszych etapach oczekiwania na dziecko. Jeżeli interesuje Cię tradycyjny kurs, 16. tydzień ciąży to dobry moment na rozpoczęcie poszukiwań szkoły rodzenia. Wybierz rozsądnie, aby wiedza z zajęć pomogła Ci spokojniej przetrwać poród i lepiej poradzić sobie w pierwszych dniach życia malucha.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.