› bieżące |
ponad rok temu
18.03.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
W życiu każdej kobiety przychodzi taki czas, że po raz pierwszy musi się wybrać do ginekologa. Jest to zazwyczaj bardzo stresująca sytuacja, a od podejścia lekarza często zależą kolejne wizyty oraz chęci do badań okolic intymnych. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór pierwszego ginekologa - w niniejszym artykule podpowiemy jak go wybrać i jak się przygotować do pierwszej wizyty.
Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jest zapisanie się na wizytę. Oczywiście możemy zrobić to zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia (wizyta bezpłatna) albo prywatnie - za dodatkową opłatą. Z tym wiąże się także czas oczekiwania – niestety, ale najlepsi ginekolodzy w Warszawie i większych miastach mają terminy oczekiwania po kilka miesięcy. Jak wybrać dobrego lekarza? Najlepiej zrobić to przez zebranie opinii zaufanych koleżanek, bądź kobiet z rodziny. Zazwyczaj pierwsza wizyta jest kontrolną i jest przeprowadzana w bardzo młodym wieku - dlatego też warto o nią zapytać zaufanej kobiety, najlepiej mamy czy cioci. Panie rzadko zmieniają ginekologów, z których usług są zadowolone. Dodatkowo mogą powiedzieć co nieco o nastawieniu do pacjenta, reagowaniu na prośby czy o samych badaniach.
Jeżeli jednak nie mamy zaufanej osoby, z którą mogłybyśmy porozmawiać na ten temat, bądź zwyczajnie się tego wstydzimy, to warto rozglądnąć się w Internecie. Istnieją specjalne strony, na których dowiemy się różnych opinii na temat danego lekarza. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie mogą być wiarygodne i możemy być potem rozczarowane. Dobrym sposobem jest także przeglądnięcie for internetowych z danego miasta czy też ogólnopolskich. Z racji tego, że anonimowość powoduje, iż duża ilość osób może kłamać, warto sprawdzać w różnych miejscach oraz konfrontować wiedzę ze stroną internetową danego lekarza. Często bowiem mógł zdobyć w międzyczasie jakieś nowe wykształcenie, kurs czy przeszkolić się z nowej metody leczenia. Jeżeli widzimy, że ktoś jest na bieżąco z nowymi trendami, to możemy założyć, że dba o interes pacjentek. Sporo możemy też dowiedzieć się ze strony internetowej specjalisty – jeśli chodzi o ginekologa w Warszawie, to doskonałym przykładem lekarza, który wiele przydatnych informacji umieszcza w sieci, jest pan dr Grzegorz Południewski - http://grzegorzpoludniewski.ginweb.pl/.
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy konkretnie powinno się pierwszy raz zgłosić do ginekologa. W Polsce obowiązuje prawo, które mówi, że jeżeli nie ma się skończonych szesnastu lat, to jeżeli chcemy iść do lekarza, musimy to zrobić z prawnym opiekunem. Bez niego nie zostaniemy zbadani ani nie zostaną nam przepisane leki. Pełną swobodę mamy po ukończeniu pełnoletniości.
Przede wszystkim jednak warto udać się do specjalisty wówczas, gdy nastąpią jakieś dolegliwości związane z układem rozrodczym, np.:
Są to dolegliwości, które nie powinny być w żaden sposób bagatelizowane. Jeśli wystąpią, to należy jak najszybciej udać do lekarza, aby mógł on postawić diagnozę i wdrożyć leczenie.
Jednak o wiele więcej kobiet idzie po raz pierwszy do ginekologa przed wystąpieniem niepokojących objawów. Po prostu jest to tak zwana pierwsza wizyta kontrolna, mająca na celu nie tylko sprawdzenie swojego stanu zdrowia, ale także obycie się z gabinetem ginekologicznym. Często następuje to z powodów podjęcia współżycia, przed planowaną ciążą czy w celu przepisania leków antykoncepcyjnych.
Kiedy mamy już zarezerwowany termin u lekarza, należy przygotować się do pierwszej wizyty. W tym calu należy mieć świadomość jak ona będzie wyglądała. Na początek ginekolog przeprowadza wywiad - zapyta o nasze dane personalne, datę ostatniej miesiączki (bądź kilku, jeżeli okres jest nieregularny), czas trwania cyklu menstruacyjnego, nasze odczucia co do stanu zdrowia. Zapyta także o to, czy kobieta już współżyła z mężczyzną oraz czy zażywa jakieś leki. Wywiad będzie także nakierowany na ogólny stan zdrowia. Ginekolog wypytuje także o wagę i sprawdza ciśnienie tętnicze. Następnie zapyta o to, dlaczego do niego przyszliśmy. Powodów może być wiele:
Kiedy wywiad zostanie przeprowadzony, czas na badanie. Kobieta musi rozebrać się od pasa w dół, wejść na fotel ginekologiczny i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Panie często ułatwiają sobie tę czynność, zakładając spódnicę bądź tunikę - zmniejsza to uczucie wstydu, szczególnie gdy się jest w gabinecie ginekologicznym pierwszy raz. Niektóre wolą iść do lekarzy-kobiet, bowiem mniej się przy nich wstydzą. Natomiast należy pamiętać, że jest to przede wszystkim lekarz i nie jesteśmy jego pierwszym pacjentem. Możemy zasygnalizować, że jest to nasz pierwszy raz - ginekolog weźmie to pod uwagę i będzie wszystko tłumaczył, aby pacjentka czuła się komfortowo. Jeżeli kobieta jest dziewicą, to badanie zwykle odbywa się per rectum, czyli przez odbyt. Natomiast jeżeli już nią nie jest, to przez pochwę. Może być trochę nieprzyjemne, szczególnie w momencie, gdy lekarz umieszcza wziernik. W tym celu na początku bada kobietę palcami, a następnie umieszcza plastikowy bądź metalowy wziernik i delikatnie go rozszerza. Dzięki temu będzie możliwe pobranie materiału do cytologii. Kolejnym krokiem jest zbadanie macicy poprzez badanie dwuręczne. Z jednej strony lekarz będzie uciskał podbrzusze oraz okolice pęcherza z zewnątrz, a drugą ręką, z wsuniętymi palcami, będzie badał od środka. Jeżeli nie będzie zaleceń co do innych badań, to te przedstawione powyżej są standardowe i będą wykonywane na każdej wizycie.
Pierwszy raz u ginekologa jest bardzo ważny dla młodej kobiety - jeżeli lekarz spowoduje, że pacjentka będzie miała złe wspomnienia, nie będzie się badać regularnie. Jest to dla niej bardzo niekorzystne, bowiem wiele chorób płciowych czy nowotworów można wykryć we wczesnym stadium, co może zaważyć na naszym zdrowiu. Jeżeli więc nie trafiliśmy na odpowiednią osobę, to nie można się zrażać, tylko szukać dalej odpowiadającego naszym potrzebom ginekologa. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i wiele mniejszych miasto posiada obecnie tak szeroko rozbudowaną ofertę w tym zakresie, że nie powinno być problemu ze znalezieniem kogoś odpowiedniego.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |