› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jaką próbę złota wybrać do obrączek ślubnych?

› bieżące miesiąc temu    4.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jaką próbę złota wybrać do obrączek ślubnych?

Wiele osób, które nie są rozrzutne na co dzień, jest w stanie sporo zainwestować w swój ślub i wesele. Zakłada się, że to jedyne takie wydarzenie w życiu, dlatego pragnie się, by było wyjątkowe. Podobnie jak pierścionek zaręczynowy oraz obrączki ślubne. O ile po weselu pozostanie tylko wspomnienie, to biżuteria jest w stanie przetrwać całe pokolenia. Do jej wyrobu wykorzystuje się najcenniejsze materiały, a mężczyźni obdarowują swoje kobiety cennymi kamieniami, bo podkreślić wyjątkowość swojego uczucia.

Obrączki ze złota

Cały czas najbardziej popularne są obrączki ze złota. Wystarczy spojrzeć na ranking najczęściej wybieranych produktów w internetowym sklepie jubilerskim Savicki. Królują klasyczne wzory, ewentualnie ozdobione paskiem wysadzanym drobnymi kamieniami, jak diamenty czy szafir. Na popularności zyskuje białe złoto oraz platyna, dzięki swojej niebywałej trwałości.

Złoto złotu jednak nierówne. Kupując zatem obrączki ślubne trzeba zwrócić uwagę nie tylko na design, ale i na próbę złota. Nie każdy laik jednak wie, co próba oznacza i jaki produkt jest wart swojej ceny, a w jaki nie warto inwestować.

Czym jest próba złota?

Mówiąc prosto jest to wartość, która z kolei określa zawartość złota w konkretnym wyrobie. Pamiętajmy, że złota biżuteria nie jest tak naprawdę w 100 % wykonana z tego kruszcu. Przygotowuje się stop metalu, w którym złoto zajmuje jakąś tylko część. Właśnie próba złota to procent udziału złota w stopie, z którego został wykonany konkretny produkt. Tak więc próba złota 750 to stop, który zawiera złoto w 75 %. Z kolei próba złota 333 posiada 33,3% złota. Nie trzeba zatem wykonywać skomplikowanych obliczeń. Znając wartość próby, od razu wiemy, ile złota znajduje się w danym wyrobie biżuteryjnym.

Na czym polega różnica?

Zacznijmy od tego, że laik, porównując taki sam wizualnie produkt o próbie złota 750 oraz 333, nie jest w stanie zauważyć różnicy. Jeżeli jednak do tego spojrzy na cenę, od razu będzie wiedział, który z nich ma wyższą próbę. Kalkulacja jest prosta - im więcej złota znajduje się w stopie, tym jest on cenniejszy. Niekoniecznie jednak trzeba postawić na obrączki ślubne próby 750. Dlaczego? Jest ono z pewnością najcenniejsze, jednak jednocześnie najbardziej kruche.

Nie jest zatem odpowiednim materiałem do obrączek, które na co dzień będą narażone na uszkodzenia. Z tego powodu najczęściej sięga się po złoto próby 585. Zawartość cennego kruszcu jest tu wystarczająco wysoka, aby biżuterię można było określić jako cenną. Jednocześnie stop taki cechują satysfakcjonujące właściwości fizyczne. Biżuteria tej próby jest o wiele bardziej trwała.

Złoto próby 333 jest oczywiście najtańsze, choć najbardziej trwałe. Niestety szybko ulega zaśniedzeniu, zatem nie warto stawiać na nie w przypadku biżuterii, która ma nam służyć przez lata.

Podsumowując, wybierając obrączki ślubne, najlepiej postawić na złoto próby 585. To z niego najczęściej korzystają jubilerzy, gdyż jest trwałe, a stosunek jakości do ceny wypada tu najbardziej korzystnie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.