› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

› poradnik 4 miesiące temu    23.06.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

Nos jest centralną częścią twarzy, stąd też każdy z nas marzy o małym, zgrabnym, estetycznym nosie, który w dużym stopniu wpływa na ogólny wygląd człowieka. Kiedy jest on krzywy, garbaty, zbyt spiczasty czy szeroki, staje się przyczyną kompleksów. Nie możemy zapomnieć również o funkcjach nosa, gdyż jest on początkiem drogi oddechowej a każda dysfunkcja, jak chociażby krzywa przegroda nosowa przyczynia się do wystąpienia problemów z oddychaniem i do niedrożności nosa.

Funkcje nosa

Poznajmy bliżej funkcje, jakie spełnia nos, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest on odpowiedzialny za bardzo ważne kwestie w procesie oddychania. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jest początkiem drogi oddechowej człowieka i odpowiada za nabieranie powietrza do dróg oddechowych oraz wypychanie z nich dwutlenku węgla. Ponadto nos bardzo dobrze oczyszcza oraz nawilża powietrze, które następie trafia do dalszych odcinków dróg oddechowych. Można więc rzec, że nos to w pewnym sensie bariera ochronna, filtrująca przepływające przez niego powietrze i oczyszczająca je z wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń, chroniąc przed infekcjami.
 

Operacja nosa – Dr Szczyt

https://www.drszczyt.pl/zabiegi/chirurgia-plastyczna-twarzy/operacja-nosa

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej

Czasami zdarza się, że przegroda nosowa jest skrzywiona, co stanowi pewne upośledzenie budowy nosa i sprawia, że nieprawidłowo spełnia on swoje podstawowe funkcje. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń laryngologicznych, występujących zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Przyczyna tego zwyrodnienia może mieć charakter wrodzony- powstała na skutek nieprawidłowego wzrostu tkanki kostnej i chrzęstnej twarzoczaszki lub charakter nabyty- pojawiający się po różnego rodzaju urazach w obrębie twarz.

Objawy krzywej przegrody nosowej

Osoby, u których wystąpi skrzywienie przegrody nosowej, na pewno szybko zorientują się, że coś jest nie tak, gdyż nieprawidłowość ta wykazuje charakterystyczne objawy. Najbardziej uciążliwe jest utrudnione oddychanie, gdyż występuje ciągłe uczucie zatkanego nosa w jednej lub obu dziurkach. Kolejnym objawem są częste infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie gardła, ucha środkowego czy stany zapalne zatok przynosowych, gdyż nos nie filtruje poprawnie powietrza. Częsty objaw to także chrapanie, a co za tym idzie także i bezdechy senne. Krzywa przegroda nosowa objawia się również nawracającymi bólami głowy, krwawieniem z nosa, pogorszeniem wonienia, przytykaniem uszu, ogólną sennością, zmęczeniem i złym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Jak leczy się skrzywienie

Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia diagnoza. To specjalista laryngolog, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, odpowiednich badań i sprawdzeniu rynoskopem oraz potwierdzeniu występowania schorzenia, może zakwalifikować do leczenia. Skrzywienie przegrody nosowej, gdy jest to konieczne, leczy się operacyjnie.

Operacja nosa wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu nosa w okolicy przedsionka, odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej i jeśli istnieje taka możliwość, wykonaniu korekty wewnątrz nosa. Jeśli jednak skrzywienie jest bardziej skomplikowane, konieczne jest usunięcie chrząstki, odpowiednie jej przygotowanie i ponowne umieszczenie w nosie.

Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni w obrębie twarzy występują obrzęki i zasinienia, pacjent może także odczuwać dyskomfort spowodowany bólem nosa i głowy. Okres całkowitego gojenia trwa do 12 miesięcy i dopiero po tym czasie można ocenić ostateczny efekt operacji.

Operacja poprawy krzywej przegrody nosowej może zostać wykonana w prywatnej klinice. Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt, z placówką w Wilanowie i na obrzeżach Konstancina jest miejscem, gdzie w sposób sprawdzony i bezpieczny przeprowadza się korektę nosa, związaną między innymi z występowaniem krzywej przegrody nosowej. Zabieg jej prostowania znacznie poprawia komfort pacjenta, umożliwiając mu swobodne oddychanie. Koszt takiego zabiegu wynosi od 6 000 do 7 000 PLN.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.