› sport |
ponad rok temu
12.04.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 1 ocen 2 / 100% |
A A A |
W Elblągu mieszka jedna z najbardziej utytułowanych polskich szachistek – oczywiście w swojej kategorii wiekowej. Lidia Czarnecka w lutym skończyła 15 lat. Elblążanka chce zostać reprezentantką Polski i zdobyć mistrzostwo świata. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie aż trzy kwalifikacje do mistrzostw świata, pięć kwalifikacji do mistrzostw Europy oraz sześć kwalifikacji do mistrzostw Polski. Jest również siedmiokrotną mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego. W marcu podczas Elbląskiego Święta Sportu otrzymała wyróżnienie z rąk prezydenta Elbląga, który od dwóch lat funduje jej stypendium za wybitne wyniki sportowe. Miejmy nadzieję, że Lidia wkrótce pojedzie na kolejne mistrzostwa Europy, do których aktualnie się przygotowuje. Nie jest to przesądzone, bo wszystko zależy od tego, czy uda się zebrać fundusze potrzebne na wyjazd.
Kilka tygodni temu brała udział w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 16 w Szachach, które odbyły się w Szklarskiej Porębie w dniach 8 do 16 marca. W swojej kategorii wiekowej była czwarta (na 26 zawodniczek; w klasyfikacji do 15 lat), natomiast w klasyfikacji generalnej zajęła wysokie, 12. miejsce na 48 startujących zawodniczek. W dużej mierze dzięki wspaniałej grze Lidii Czarneckiej klub, w którym występuje – UKS Skoczek Elbląg – został sklasyfikowany na 11. miejscu w Polsce (na 47 drużyn). Znakomity wynik dał jej przepustkę do udziału w Mistrzostwach Europy Juniorów U8 – U18 Bratysława 2019, które odbędą się w dniach od 1 do 12 sierpnia w stolicy Słowacji. To nie wszystko Lidia otrzymała ponadto kwalifikację do mistrzostw Polski, które odbędą się w 2020 roku.
Osiągnięcie sukcesu w szachach jest bardzo trudne. Sport ten nie jest mocno znany. Rzadko odbywają się turnieje, szczególnie w Elblągu. Praca, aby dojść do dobrego wyniku jest długa, ciężka, czasami mozolna, ale jeżeli pojawiają się sukcesy, to naprawdę chce się walczyć, próbuje się robić wszystko, żeby być na górze. Porównując moje przeciwniczki, które nierzadko pochodzą z zamożnych rodzin i z dużych miast, jeżdżą na turnieje dużo więcej ode mnie, ale ja z moim tatą nie zniechęcamy się i staramy się jeździć, gdzie tylko można. W szkole "Jedynce" (SP nr 1 w Elblągu – przyp. red.) jest klub, w którym trenują młodsi ode mnie szachiści.
– poinformowała nas Lidia Czarnecka.
Lidia przygotowuje się do turniejów szachowych biorąc udział w turniejach Grand Prix w szachach szybkich, które rozgrywane są mniej więcej raz w miesiącu na terenie naszego miasta. Bierze także często udział w turniejach organizowanych w naszym województwie oraz w pobliskim Gdańsku. Bardzo często korzysta też ze specjalistycznych programów szachowych. Jej menedżerem jest jej tata – Robert Czarnecki, który czuwa nad jej karierą sportową od najmłodszych lat.
Nie zapominajmy, że oprócz Lidii Czarneckiej w naszym mieście mieszka także jeden z najlepszych szachistów w Polsce, a także na świecie – w swojej kategorii wiekowej – Igor Janik, który jest aktualnym wicemistrzem świata juniorów w szachach szybkich oraz klasycznych.
Grałam z Igorem Janikiem. Zdarzyło mi się z nim wygrywać w szachach szybkich, nawet w turnieju. Nie ukrywam, że jest on bardzo dobrym zawodnikiem. Bardzo dużo trenuje. Poświęca szachom jeszcze więcej czasu niż ja. Ma indywidualny program nauczania. Podczas gdy ja trenuję trzy godziny dziennie, to on trenuje jeszcze więcej
– poinformowała nas Lidia Czarnecka, która najlepsze wyniki ma w szachach szybkich. Prawdopodobnie wynika to z tego, że jest bardzo żywiołowa, energiczna i szybko myśli.
Trening szachowy daje bardzo wiele. Lidia nie ma żadnego problemu z przyswajaniem wiedzy, ma bardzo wysoką średnią – 5,7 – najwyższą w klasach 7 – 8 w swojej szkole.
Szachy pomagają w życiu. Osoby, które trenują ten sport nie mają problemu z matematyką. jak mówi mój tato jest nawet takie powiedzenie, że naucz dziecka szachów i nie będziesz musiał martwić się o jego przyszłość. Nie ukrywam, że nie znam szachisty, który miałby problemy w życiu zawodowym. Większość z tych ludzi bardzo dobrze radzi sobie w życiu
– powiedziała nam Lidia.
Przypomnijmy największe osiągnięcia Lidii Czarneckiej:
Lidia jest stypendystką prezydenta Elbląga. Otrzymała także stypendium Fundacji Elbląg. Nie są to duże kwoty, zważywszy na potrzeby. Minimalny koszt wzięcia udziału w krajowym turnieju szachowym (szachy klasyczne), uprawniającym do zdobycia punktów FIDE, wynosi około 2 tys. zł (łącznie z obowiązkowym opiekunem, którym jest trener – Lidia nie jest pełnoletnia i taki jest wymóg formalny). Turniej taki trwa od 8 do 11 dni. Aby myśleć o rozwoju dziewczynka powinna brać udział co najmniej w sześciu tego typu turniejach w roku. Jej rodziców nie stać na tak duże wydatki. Ojciec jest na rencie, a zarobki mamy oscylują w granicach najniższej krajowej. Możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach Europy to dla Lidii wielka szansa. Przypomnijmy, że aby móc pojechać na tego typu zawody trzeba najpierw wywalczyć kwalifikację. Jest to bardzo trudne, gdyż najpierw trzeba zakwalifikować się do mistrzostw Polski, na których należy zająć odpowiednio wysokie miejsce. Tylko 10 najlepszych zawodniczek Mistrzostw Polski otrzymuje kwalifikację na mistrzostwa Europy. Lidia spełniła te warunki. Niestety brakuje jej środków finansowych, aby skorzystać z wielkiej szansy, jaka się przed nią otworzyła.
Pozostało niewiele czasu. Wpłaty na konto Polskiego Związku Szachowego na mistrzostwa Europy należy dokonać do czerwca. Koszt wyjazdu to minimum 8 tys. zł. Kwota ta obejmuje koszty biletów, koszty pobytu dla Lidii, koszty pobytu dla opiekuna oraz koszty dodatkowe.
Wpłaty prosimy kierować na poniższy rachunek bankowy:
UKS Skoczek Elbląg przy Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu, ul. Daszyńskiego 1, 82-300 Elbląg
nr rachunku: PL 43203000451110000003938210
z dopiskiem "Dla Lidki"
Możecie także wpłacić pieniądze za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl:
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 67% | 1 |
oceń komentarz 6 3 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |