› poradnik |
ponad rok temu
13.04.2021 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Ciąża to szczególny czas, w którym dostarczanie organizmowi odpowiednich proporcji mikro- i makroskładników ma ogromne znaczenie. Wszelkie niedobory mogą być bardzo niebezpieczne. Dotyczy to również magnezu, który bierze aktywny udział w rozwoju płodu i uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, wpływając na samopoczucie matki. Dlatego lekarze dość często zalecają uzupełnianie tego pierwiastka poprzez farmaceutyki. Sprawdź, jaki magnez w ciąży będzie bezpieczny i skuteczny!
Nie ulega wątpliwości, że dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów podczas ciąży jest bardzo ważne. Magnez odpowiada za wiele ważnych procesów, dlatego jego niedobory mogą mieć liczne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zdarza się, że powoduje przedwczesny poród lub jest czynnikiem wpływającym na niską masę urodzeniową dziecka. Niewystarczająca ilość magnezu może również sprzyjać nadciśnieniu tętniczemu, wywoływać zmęczenie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, uciążliwe, a nawet bolesne skurcze czy mrowienie kończyn, arytmię, kołatanie serca, mdłości, wymioty oraz bezsenność. Z całą pewnością nie warto ryzykować tych objawów, a w przypadku ich zaobserwowania należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ten może zalecić wykonanie badań lub od razu zasugerować uzupełnienie magnezu za pomocą środków z apteki. Jakich?
Podczas przyjmowania jakichkolwiek leków czy suplementów w ciąży należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Ważna jest jednak również skuteczność. Od tego, jaki magnez w ciąży wybierzesz, będzie zależało, jak dobrze zostanie przyswojony. Częstym wyborem są preparaty łączone, zawierające kilka mikroelementów. Przyswajanie magnezu zwiększa m.in. witamina B6, dlatego można wybrać preparat, który zawiera oba te składniki, o ile nie są dostarczane wraz z pokarmem. Świetnym pomysłem jest również stosowanie środków magnezowo-potasowych, które uzupełniają braki tych dwóch bardzo potrzebnych pierwiastków.
Warto zwracać szczególną uwagę na rodzaj związku magnezowego użytego w suplemencie czy leku. W tańszych preparatach często stosuje się tlenek, węglan lub chlorek, które są słabo przyswajalne. Znacznie lepiej wchłania się cytrynian magnezu, ale najlepiej wybrać wodoroasparaginian magnezu. Znajdziesz go m.in. w leku Aspargin, który zawiera również wodoroasparaginian potasu. To nie suplement, a lek, co jest szczególnie ważne ze względów jakości i bezpieczeństwa. Leki podlegają bowiem znacznie dokładniejszej kontroli na każdym etapie produkcji, a ich składy poparte są badaniami.
Dawkowanie magnezu w ciąży powinno być ustalone przez lekarza. Ogólne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi od 4 do 12 mg na kilogram masy ciała. W ciąży jednak gwałtownie rośnie, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Dlatego może wynosić nawet 500 – 600 mg w ciągu dnia. Niekiedy trudno pokryć tak wysokie zapotrzebowanie samą dietą – stąd potrzeba stosowania leków lub suplementów z magnezem.
Zazwyczaj zaleca się ich przyjmowanie w dwóch dawkach – rano i wieczorem, najlepiej pomiędzy posiłkami i wraz z witaminą B6. Jeśli równolegle prowadzona jest suplementacja żelaza, należy pamiętać, by preparaty zawierające magnez i żelazo stosować oddzielnie. Pomiędzy dawkami magnezu i żelaza powinna występować co najmniej 2-godzinna przerwa, ponieważ są to mikroelementy, które nawzajem się zwalczają, uniemożliwiając efektywne wchłanianie w układzie pokarmowym.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |