› |
3 miesiące temu
8.08.2024 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
Jod jest niezwykle cennym składnikiem mineralnym i warto monitorować jego spożycie, szczególnie wtedy, gdy obserwujemy u siebie sygnały, które mogą wskazywać na zbyt niski poziom jodu w naszym organizmie. Skąd będziemy wiedzieć, że spożywamy zbyt mało jodu i kiedy warto przyjmować jod w tabletkach? Przeczytaj!
Co daje jod?
Jod jest naturalnie występującym pierwiastkiem, który ma wpływ na wiele narządów naszego organizmu. Przede wszystkim jod bierze udział w syntezie hormonów tarczycowych odpowiedzialnych między innymi za układ nerwowy, prawidłowe funkcjonowanie mózgu, metabolizm i zdrowe kości1. Ma również właściwości regulujące wzrost komórek i jest też naturalnym antyoksydantem i działa antyzapalnie2.
Jod jest też bardzo ważny dla rozwoju płodu, dlatego tabletki z jodem zalecane są kobietom w ciąży lub planującym ją, u których zapotrzebowanie na ten składnik mineralny mocno się zwiększa3. Jod występuje w tarczycy, ale nie jest magazynowany w naszym organizmie w dużym ilościach. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie go regularnie z zewnątrz, np. wraz z dietą lub poprzez wdychanie jodu z nadmorskiego powietrza, które ma go w sobie dużo.
W czym jest jod?
Nadmorskie powietrze zawiera duże ilości jodu, natomiast tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nasz organizm nie ma mechanizmów, które umożliwiłyby magazynowanie tego pierwiastka w dużej ilości. Dlatego też krótkie wakacje nad morzem nie wystarczą. Warto wiedzieć, w jakich produktach szukać tego pierwiastka. Najwięcej jodu występuje w:
kuchennej soli jodowanej,
rybach i owocach morza,
algach i wodorostach,
niektórych tłustych serach,
warzywach, np. w brokułach i szpinaku.4
Warto więc wziąć pod uwagę powyższe produkty i wprowadzić przynajmniej niektóre z nich do swojej diety.
Niski poziom jodu - jak rozpoznać
Niski poziom jodu możemy rozpoznać, monitorując swój organizm. Jeśli kilka z poniższych sygnałów daje znać o sobie regularnie i od dłuższego czasu, najlepiej udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy przypadkiem nie chodzi właśnie o zbyt małą ilość jodu w organizmie. Przy zbyt niskim spożyciu jodu najczęściej obserwowane są: wzrost masy ciała, sucha skóra, zimne dłonie, wzmożone uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją.
Po co suplementować jod w tabletkach?
Oprócz stosowania odpowiedniej diety, jod można dostarczać do organizmu zażywając suplementy z jodkiem potasu. Przyjmowanie jodu w tabletkach może pomóc w uzupełnieniu i zapewnieniu jego odpowiedniej ilości w organizmie.
Kobiety planujące ciążę oraz będące w ciąży powinny przyjmować jod w tabletkach dla utrzymania jego właściwego poziomu dla siebie i dla rozwijającego się płodu, ponieważ odpowiedni poziom jodu jest kluczowy dla rozwoju dziecka5. Tabletki z jodkiem potasu będą dobre dla osób, które ograniczają spożycie produktów bogatych w jod - nie jedzą ryb, czyli dla wegetarian i wegan, jak i dla tych, które ograniczają spożycie soli jodowanej6.
Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duży poziom jodu może być równie niekorzystny jak jego za mała ilość. Suplementacja preparatem jakim jest jod w tabletkach bez recepty, powinna być skonsultowana z lekarzem i poparta odpowiednimi badaniami. Do sprawdzenia poziomu jodu wykorzystuje się np.: badania moczu.
1 Sorrenti S, Baldini E, Pironi D, et al. Iodine: Its Role in Thyroid Hormone Biosynthesis and Beyond. Nutrients. 2021;13(12):4469. Published 2021 Dec 14. doi:10.3390/nu13124469
2 Aceves C, Mendieta I, Anguiano B, Delgado-González E. Molecular Iodine Has Extrathyroidal Effects as an Antioxidant, Differentiator, and Immunomodulator. International Journal of Molecular Sciences. 2021; 22(3):1228. https://doi.org/10.3390/ijms22031228
3 Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, Huras H, Fuchs T, Pawlosek A. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations on supplementation during pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91(10):644-653. doi:10.5603/GP.2020.0159
4 https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/iodine/
5 Zimmer M, Sieroszewski P, Oszukowski P, Huras H, Fuchs T, Pawłosek A.: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Gin. Perinat. Prakt. 2020; 5(4): 170-181.
6 Eveleigh ER, Coneyworth L, Welham SJM. Systematic review and meta-analysis of iodine nutrition in modern vegan and vegetarian diets. Br J Nutr. 2023;130(9):1580-1594. doi:10.1017/S000711452300051X
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |