› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Jurorka, która co roku odwiedza Elbląg. Poznajcie Monikę Kowalczyk-Kogut

› sylwetki ponad rok temu    4.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jurorka, która co roku odwiedza Elbląg. Poznajcie Monikę Kowalczyk-Kogut

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?" swoje umiejętności prezentują recytatorzy i wykonawcy piosenki poetyckiej, a ocenia ich jury, w którym zasiadają znawcy tematu. Wykonawców oceniali dotychczas profesorowie akademii teatralnych, aktorki i aktorzy, uznani wokaliści. W tym roku w jury również zasiądą doświadczeni znawcy sztuki słowa. Wśród nich Monika Kowalczyk-Kogut.

Monika Kowalczyk-Kogut – animator kultury, teatrolog, specjalista emisji głosu, instruktor teatralny i recytatorka, jest laureatką głównych nagród na największych konkursach recytatorskich w kraju, w tym także Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz OFSS "...czy to jest kochanie?", z którym związana jest od początku jego istnienia.        

To była pierwsza edycja tego Festiwalu i jednocześnie drugi konkurs, w którym uczestniczyłam

– wspomina.

Od razu zdumiała mnie jego wielkość i ilość uczestników, pamiętam, że byłam ogromnie onieśmielona. A jeszcze bardziej, kiedy okazało się, że zostałam jego laureatką.

Od tamtego czasu minęło ponad 20 lat, a Monika co roku odwiedza Elbląg i uczestniczy w tym Festiwalu. Zwykle w roli prowadzącej przesłuchania i koncerty, a także reżyserującej występy laureatów podczas koncertu galowego. Dwukrotnie zdobyła tu I nagrodę w kategorii recytacji, była też jurorką tego Festiwalu. W tym roku również będzie oceniać uczestników części konkursowej podczas XXII OFSS „...czy to jest kochanie?", który odbędzie się w dniach 17-18 marca.

Nie wyobrażam sobie, żeby nie być tutaj wiosną

– mówi Monika Kowalczyk-Kogut.

Przyjeżdżam tu co roku – najpierw jako recytatorka, potem całkiem niespodziewanie, pewnego dnia, okazało się, że nie dojechał ktoś, kto miał prowadzić to wydarzenie i że mam go zastąpić. Następnie zaproponowano mi bycie jurorką i tak związałam się z Festiwalem na stałe.

Monika Kowalczyk-Kogut była także jurorem na wojewódzkim etapie OKR w Łodzi i Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Wobec własnego czasu" w Wałczu. Recytatorka przez krótki czas zamieszkała nawet w Elblągu i pracowała w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" współorganizując dwie kolejne edycje OFSS „...czy to jest kochanie?". Jak mówi czuje, że ten festiwal jest też trochę jej, bo tu rozpoczęła się jej artystyczna droga i przez jakiś czas była to też największa impreza jaką prowadziła. Od 2000 roku pracowała także przy organizacji i produkcji Festiwalu Sztuki Estradowej, a następnie Festiwalu „Warszawa Singera" w Warszawie.

Prowadzi szkolenia z emisji głosu, wystąpień publicznych i autoprezentacji, a także warsztaty i szkolenia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią jedynego w Polsce Festiwalu Wywodzących ze Słowa "KOT" i działa w kilku stowarzyszeniach kulturotwórczych. Jest prezesem Stowarzyszenia Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego "Między wierszami" i członkiem zarządu Stowarzyszenia "Głowa do góry". Wraz z mężem, Piotrem Kogutem, prowadzi Dom Spokojnej Książki, organizuje warsztaty twórcze, artystyczne i kulturowe, imprezy kulturalne, współtworzy festiwale i konkursy recytatorskie m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Warszawie czy Mostkach (woj. świętokrzyskie). Obecnie jest dyrektorem Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Warto dodać, że Monika Kowalczyk-Kogut jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Animator i Menedżer Kultury, a także Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu logopedii na Wydziale Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i z emisji głosu na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.               

--------------------------

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?" zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.