› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Justyna z Elbląga zachorowała na ostrą białaczkę. Możesz jej pomóc. Nie chodzi o pieniądze...

› bieżące ponad rok temu    18.05.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Justyna z Elbląga zachorowała na ostrą białaczkę. Możesz jej pomóc. Nie chodzi o pieniądze...

Elblążanka Justyna Jankowska na początku tego roku zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Obecnie przebywa w szpitalu w Gdańsku, gdzie przechodzi cykl chemioterapii. Wiadomo, że będzie konieczny przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. W związku z tym cały czas poszukiwany jest tzw. bliźniak genetyczny.

Jej córka, Hania, która uczęszcza do ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu, apeluje o pomoc. Tym razem potrzeba tak niewiele, aby pomóc pani Justynie. Być może to właśnie Ty jesteś jej „bliźniakiem genetycznym”. Wystarczy, że zarejstrujesz się na stronie dkms.pl jako potencjalny dawca.

Przypominamy, że dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. 

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny - to około 5 miliardów kombinacji, dlatego szanse na znalezienie zgodnego Dawcy są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a gdy mamy rzadki genotyp nawet 1: kilku milionów. Tylko 25 procent Pacjentów wymagających przeszczepienia znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie – w pozostałych 75 procentach potrzebny jest dawca niespokrewniony – nasz „bliźniak genetyczny”, czyli osoba, której antygeny zgodności tkankowej (tzw. HLA) są takie same, jak nasze własne. Żeby można było wykonać przeszczepienie, najlepiej, aby zgodność w zakresie cech tkankowych była 100%, albo przynajmniej 90%, czyli 9 na 10 cech tkankowych (źródło: hematoonkologia.pl). 

Dlatego tak ważna jest każda rejestracja. 

Pani Justyna kiedyś sama zarejestrowała się w bazie Fundacji DKMS, bo chciała pomóc. Dziś sama potrzebuje pomocy.

W wolnym czasie mama i tata jeździli ze mną na turnieje tenisa ziemnego. Chodziliśmy do kina, organizowaliśmy wypady nad morze. Teraz to wszystko mama zamieniła na szpitalne sale. Marzę, abym mogła chociaż raz zagrać z nią w tenisa. Wierzę, że dobro powraca. Wystarczy, że wypełnisz formularz, pobierzesz sobie wymaz z policzka i możesz uratować moją mamę oraz życie innych chorych na nowotwory krwi. Może to właśnie TY jesteś jej „bliźniakiem genetycznym” – lekarstwem na raka.

– apeluje córka pani Justyny. 

Więcej informacji na temat transplantacji szpiku

Adres do rejestracji:

www.dkms.pl/pl/szukam-blizniaka-co-pokona-mamy-raka

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 7
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Helena
ponad rok temu ocena: 67%  1
Strasznie mi przykro, że nie mogę pomóc. Już nie ten wiek i nie to zdrowie. Trzymam kciuki p. Justyno za powodzenie w walce z tym draniem.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.