› bieżące |
ponad rok temu
5.02.2018 Grażyna Wosińska komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
25 lat temu od ciosów nożem zginęła lekarka Aleksandra Gabrysiak i jej adoptowana córka Marysia. Zbrodnię popełnił Zbigniew B., jeden z jej młodych podopiecznych z bogatą przestępczą kartoteką. Zabójca może teraz starać się o przedterminowe zwolnienie. Doktor Ola pomagała wszystkim, którzy byli w dramatycznej sytuacji życiowej, uzależnionym i samotnym matkom.
Aleksandra Gabrysiak gdy była dzieckiem przebywała ponad rok w Poznańskiej Klinice Ortopedycznej. Najprawdopodobniej wtedy postanowiła zostać lekarzem. Zaczęła od opatrywania lalek. Droga do dyplomu nie była łatwa. Z powodu niepełnosprawności odradzano jej studia lekarskie, ale się uparła. W 1968 roku złożyła przysięgę Hipokratesa.
Aleksandra Gabrysiak zaczęła pracę w szpitalu w Tczewie, a w 1975 roku związała się z Elblągiem.
Została kierownikiem Działu Diagnostycznego i Pracowni Analitycznej elbląskiego szpitala. Na przełomie lat 1984/1985 przeszła na rentę z powodu postępującego inwalidztwa narządu ruchu. Podjęła pracę w niepełnym wymiarze godzin w Poradni Trzeźwości. Pomagała wielu osobom. Jej działalność doceniono w 1991 roku. Ogłoszono ją w Elblągu Człowiekiem Roku.
Zajmowała się nie tylko uzależnionymi, ale wszystkimi potrzebującymi pomocy, także samotnymi matkami w trudnej sytuacji. Sama adoptowała córkę Marysię.
Dokonania doktor Oli (tak ją nazywano) doceniono również po jej tragicznej śmierci. Nazwano elbląskie hospicjum jej imieniem oraz tramwaj, który jeździ po elbląskich torach. Na domu, gdzie została zamordowana jest tablica ją upamiętniająca. Dla uczczenia pamięci dokort Oli elblążanin Janusz Jędrzejewski skomponował utwór muzyczny Threnos.
Aleksandra Gabrysiak jest znana nie tylko w Elblągu.
Jej pomnik znajduje się w Maryjnym Sanktuarium Świętokrzyskim, w miejscowości Kałków-Godów
W Akademii Medycznej w Gdańsku jest tablica upamiętniająca życie i działalność tragicznie zmarłej lekarki
Nagroda imienia doktor Oli została ustanowiona przez Okręgową Izbę Lekarską z inicjatywy dr. Jerzego Umiestowskiego w 1993 roku
Na Uniwersytecie Poznańskim (Wydział Teologii) była rozprawa doktorska na temat duchowości Aleksandry Gabrysiak.
TV Religia w 2008 zrealizowała film dokumentalny o doktor Oli.
6 lutego minie 25 lat od śmierci Aleksandry Gabrysiak. Jej zabójca może już starać się o warunkowe zwolnienie.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |