› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Karmienie piersią - wszystko co warto wiedzieć, by móc się nim cieszyć

› poradnik ponad rok temu    16.03.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Karmienie piersią - wszystko co warto wiedzieć, by móc się nim cieszyć

Karmienie piersią to najlepsze co mama może dać swojemu dziecku. To również niezwykły czas bliskości matki i dziecka, który procentuje na całe życie. Niestety, nie jest to czas wolny od drobnych problemów i dolegliwości. Warto wiedzieć w jaki sposób sobie z nimi radzić by karmienie było czasem pięknym i przyjemnym, który będziemy wspominać z rozrzewnieniem.

Oczekiwania kontra rzeczywistość - czyli dlaczego czasem jest trudno?

Jeszcze w ciąży wiele mam wyobraża sobie jak cudownie będzie przytulić dziecko do własnej piersi i pozwolić mu najeść się do syta. W naszych głowach znajduje się wyidealizowany obraz karmienia, w którym nie ma miejsca na problemy i niedogodności. Bardzo często jednak okazuje się, że rzeczywistość nie jest tak różowa. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze laktacja młodej mamy jeszcze nie unormowała się. Z tego powodu mogą zdarzać się zarówno braki pokarmu, jak i jego nadmiar czyli tzw. "nawał mleczny" powodujący obrzmienie i bolesność piersi. Po drugie, zarówno młoda mama, jak i noworodek dopiero uczą się prawidłowego karmienia. Dziecko nie potrafi więc odpowiednio głęboko ująć brodawki, a mama odpowiednio przystawić malca. Nieodpowiednia pozycja do karmienia piersią dodatkowo może pogłębiać te problemy skutkiem czego młode mamy często skarżą się na bolesność brodawek. Nie bez znaczenia jest również fakt, że delikatna skóra piersi, która dopiero przyzwyczaja się do nowej roli często pęka i jest nadmiernie przesuszona. Wszystko to może prowadzić nawet do powstawania bolesnych ranek i pęknięć. Nie oznacza to jednak, że młode mamy skazane są na dyskomfort i ból. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tak trudne są jedynie początki karmienia a także, że istnieją skuteczne sposoby na to by sobie pomóc. Warto poznać je i zastosować. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.

Proste sposoby na pokonanie problemów

Choć wspomniane dolegliwości i problemy mogą brzmieć nieco przerażająco a nawet zniechęcać do karmienia, nie warto z niego rezygnować. Istnieją bowiem proste rozwiązania, które pomagają szybko zapomnieć o dolegliwościach i cieszyć się chwilami bliskości.

Przede wszystkim młoda mama powinna zadbać o odpowiednią, wygodną dla niej i dla dziecka pozycję do karmienia piersią, dzięki której dziecko bez problemu będzie mogło ująć brodawkę wraz z jej otoczką. Pozwala to nie tylko maluchowi jeść w wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób, ale również nie naraża mamy na powstawanie pęknięć i ranek. Jakie pozycje do karmienia warto stosować? Wiele zależy od indywidualnych upodobań młodej mamy, jednakże wśród tych, które najbardziej polecane są przez położne i doradców laktacyjnych znajdują się pozycje takie jak: pozycja leżąca (na boku lub na wznak) lub tak zwana pozycja "spod pachy" kiedy to dziecko ma nogi pod pachą matki oraz przytulone jest do jej boku. Pozycje takie pozwalają na odpowiednie podanie dziecku piersi i tym samym uniknięcie większości kłopotów. 

Co jednak zrobić jeśli bolące ranki już powstały? W takiej sytuacji warto stosować nowoczesne maści i kremy, które przyspieszają gojenie się skóry a jednocześnie są bezpieczne dla dziecka, wmasowywać w brodawkę kroplę własnego mleka oraz nosić odpowiednią bieliznę i wkładki laktacyjne.  Zastosowanie tych prostych rozwiązań pozwala szybko zapomnieć o dolegliwościach wynikających z pękania brodawek. Jak więc widać karmienie piersią, choć może mieć trudne początki tak naprawdę może być pięknym doświadczeniem o jakim marzyłyśmy. Wystarczy jedynie zastosowanie kilku prostych sposobów na wygodne i bezpieczne karmienie oraz zadbanie o pielęgnację piersi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.