› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Karta Dużej Rodziny. Jakie zmiany w przyszłym roku?

› dzieci i rodzina ponad rok temu    20.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Przypomnijmy na wstępie, że Karta Dużej Rodziny stanowiła jeden z elementów programu wyborczego nieurzędującego już prezydenta Elbląga Jerzego Wilka. W listopadzie 2013 roku elbląscy radni zdecydowali o jego wprowadzeniu na terenie naszego miasta. 30 grudnia tego samego roku przyjęli wzór karty, wzór wniosku o jej wydanie oraz podstawowy katalog zniżek. Uchwała weszła w życie 1 lutego 2014 roku.

Lepsze pozyskiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny, zwiększenie liczby firm w programie, ułatwienie korzystania z Karty w mniejszych miejscowościach i na wsi – takie zmiany czekają realizowany w całej Polsce program Karta Dużej Rodziny w przyszłym roku.

Planowane jest uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej „KDR na smartfonie”, dzięki której, aby skorzystać ze zniżki będzie wystarczyło pokazanie karty w telefonie. Karta plastikowa nie będzie już niezbędna. Dodatkowo, dzięki funkcji geolokalizacji posiadacz karty będzie mógł łatwo i szybko sprawdzić w telefonie, gdzie w pobliżu może skorzystać ze zniżek oraz zapoznać się z ofertą partnerów Karty Dużej Rodziny.
 
Kilka dni temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ogłosiło konkurs na pozyskanie partnera do obsługi tego programu. W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz rodzin wielodzietnych. 

- Chcemy zwiększyć liczbę partnerów szczególnie w mniejszych miastach i na wsi, tak aby Karta była atrakcyjna dla rodzin. Dzięki programowi Rodzina 500 plus zmieniły się wydatki rodzin. Mogą one częściej korzystać z karty – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

- Otwierajmy Kartę Dużej Rodziny na nowo. Chcemy by jej partnerami były zarówno duże firmy jak i te lokalne, na które czekają rodziny wielodzietne – dodała minister.

Karta Dużej Rodziny  – podstawowe informacje

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin mająych troje i więcej dzieci zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. 

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom  do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Jest wydawana bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie, bez względu na dochód. 

Kartę Dużej Rodziny posiada już 1,7 mln osób. W programie uczestniczy około 1,5 tys. firm i instytucji, oferujących zniżki w prawie 13 tys. miejsc w całej Polsce. 

Karta karcie nierówna

Przypomnijmy, że w obiegu są różne "Karty Dużej Rodziny" i każda z nich uprawnia do innych zniżek. Wynika to z faktu, że oprócz ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny w wielu polskich miastach, w tym w Elblągu, funkcjonują lokalne Karty Dużej Rodziny.

Rządowa, ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek, które ułatwiają wielodzietnym rodzinom w korzystaniu z różnych atrakcji. Karta powstała z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które samo pozyskiwało do współpracy partnerów. W przypadku ogólnopolskiej karty zniżkami objęte są m.in. bilety na przejazdy kolejowe. Natomiast bezpłatne lub częściowo bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w przypadku ogólnopoolskiej KDR realizowane są jedynie w kilku miastach, m.in. w Chrzanowie oraz w Świeciu.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to inny dokument niż Karta Dużej Rodziny wprowadzona w Elblągu 1 lutego 2014 roku. Użytkownik takiej karty powinien się zorientować do jakich zniżek lub zwolnień obliguje go karta.

Karta Dużej Rodziny w Elblągu
 
Obecnie uczestnicy Programu „Karta Dużej Rodziny” w Elblągu mają prawo do:
 
1. Zakupu biletu imiennego miesięcznego KDR dla dzieci i młodzieży (posiadających uprawnienie do przejazdów ulgowych) uczestników programu Karta Dużej Rodziny w cenie 20 zł na przejazdy komunikacją miejską w Strefie I,

2. 25% ulgi od opłaty za pobyt dziecka w żłobkach miejskich,

3. całkowitego zwolnienia z opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Miasto Elbląg, ponad czas przeznaczony na realizację podstawy programowej,

4. do 30% ulgi z opłaty wnoszonej przez rodziców za letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany przez szkoły prowadzone przez Gminę Miasto Elbląg, w zależności od wysokości środków finansowych zaplanowanych w budżecie Departamentu Edukacji,

5. ulg i zwolnień w następujących instytucjach:

1) Centrum Sztuki Galeria EL:
a) bilet rodzinny - 16 zł - obejmuje wstęp dla 2 osób dorosłych oraz dzieci w wieku szkolnym (na podstawie dokumentów uprawniających do zniżki),
b) zniżka 50% na zakup wybranych wydawnictw znajdujących się w ofercie,
c) bezpłatny udział dzieci w warsztatach i zajęciach edukacyjnych (np. Wakacyjne Warsztaty Artystyczne),
d) bezpłatne wejścia na 2 wystawy w ciągu roku,
e) zniżka 50% na bilety w ramach Festiwalu Jazzbląg.

2) Muzeum Archeologiczno-Historyczne:
a) w jeden z dni weekendowych zwiedzanie ekspozycji za darmo,
b) bezpłatne wejścia na 2 wystawy czasowe w ciągu roku.

3) Elbląska Orkiestra Kameralna:
a) dwa bezpłatne koncerty w ciągu roku, po wcześniejszej rezerwacji,
b) zniżka 50% na wszystkie koncerty, po wcześniejszej rezerwacji.

4) Biblioteka Elbląska im. C. Norwida – wstęp wolny na udział w następujących programach:
a) Biblioteczne podwórko,
b) Czwartki w Bibliotece,
c) Klub Małego Artysty,
d) Klub Przyjaciół Misia Uszatka,
e) Wyspa malucha,
f) Bajkowa wyspa,
g) Ja też potrafię…,
h) Słoneczny Klub Mam,
i) Mamo, tato poczytajmy razem,
j) Wtorki w bibliotece – coś z niczego.

5) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu – ulgowy wstęp do następujących obiektów:
a) kryta pływalnia,
b) kryte lodowisko,
c) korty tenisowe przy ul. Agrykola 8

6) Centrum Sportowo-Biznesowe:
a) Bilet rodzinny – za wstęp na imprezy biletowane, organizowane przez CSB płaci tylko jeden rodzic, natomiast reszta członków rodziny wchodzi na imprezę bezpłatnie.

Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny, czyli miejsc, w których możemy skorzystać z ulgi

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ KDR
ponad rok temu 4
a artykule pomieszano pojęcia ogólnopolskiej KDR z ta miejską.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kim
ponad rok temu 3
Czytaj nagłówek "Karta karcie nierówna" :)
~ nikuś
ponad rok temu ocena: 75%  2
Kiedy miasto wprowadzi takie udogodnienia jak przy karcie ogólnopolskiej. Dzieci do ukończenia szkoły nawet gdy trzeciemu dziecku skończyły się uprawnienia. Rodzice na zawsze.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wwwwwwwwwwwww
ponad rok temu ocena: 100%  1
Szkoda tylko, że w wielu tych miejscach nie jest honorowana ogólnopolska KDR.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.