› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kobieca strona alkoholizmu, czyli jak piją kobiety?

› bieżące 8 miesięcy temu    20.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kobieca strona alkoholizmu, czyli jak piją kobiety?

Coraz więcej mówi się o alkoholizmie kobiet. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem alkoholizm to choroba demokratyczna, która dotyka bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie społeczne. I choć najczęściej przebiega według pewnego schematu, to można dostrzec pewne różnice pomiędzy tym, jak piją mężczyźni, a jak kobiety.

Kobieta i alkohol 

Jeszcze nie tak dawno picie kobietom w naszym społeczeństwie po prostu nie przystało. Widok kobiety w ręku z cygarem i whisky mógł wzbudzać pewien niesmak. Z kolei widok w takim wydaniu mężczyzny był czymś zupełnie naturalnym. Czasy się jednak zmieniają. Kiedyś kobietom nie wypadało pić, dziś jest czymś normalnym, że wychodzą one na drinka. W końcu dwa drinki ze znajomą czy lampka wina do wieczornej lektury to jeszcze nie alkoholizm. Alkoholik przecież kupuje ,,setkę”, którą wypija pod sklepem monopolowym... 

Musimy zapomnieć o wszechobecnie panujących stereotypach i wyobrażeniu alkoholika jako osoby z marginesu społecznego. Alkoholizm to choroba, na którą może zapaść każdy. 

Jak piją kobiety?

Już dawno zauważono, że alkoholizm kobiet różni się od alkoholizmu mężczyzn. Kobiety piją w ukryciu, poczuciu winy, co wynika m.in. z wielowiekowego narzucania im określonych ról społecznych, np. opiekunki domowego ogniska. W naszej kulturze wizerunek kobiety bywa nierozerwalnie związany z rolą żony i matki, osobą zapracowaną, dbającą o dzieci i dom. Alkoholiczki piją więc w samotności, w tajemnicy przed rodziną i znajomymi. Często robią to w domu, chowając butelki pod zlewem, w szafkach czy koszach na bieliznę. Czasami zdarza im się swój nałóg ukrywać nawet latami.

Jak wygląda uzależnienie od alkoholu u kobiet? 

W porównaniu z mężczyznami intensywne spożywanie alkoholu wśród kobiet zwykle zaczyna się później. Największe ryzyko popadnięcia w chorobę alkoholową jest między 35. a 45. rokiem życia. Kobiety dotknięte nałogiem zwykle wykazują skłonności do stanów depresyjnych, lęków, są wycofane w kontaktach interpersonalnych. Często też kobieta, która pije, przestaje dbać o siebie, nie zależy jej na tym, jak wygląda, bo na pierwszy plan wysuwa się potrzeba picia, a z czasem przyzwyczaja się do swojego ,,nowego” wizerunku. W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety są bardziej krytyczne wobec swojego nałogu. 

Jak alkohol wpływa na organizm kobiety?

Kobiety są bardziej podatne na działanie alkoholu, co wynika z różnic w budowie biologicznej. U kobiet, które wypiły tę samą ilość alkoholu co mężczyźni, stwierdza się wyższe stężenie etanolu we krwi i większe szkody zdrowotne spowodowane piciem. Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, a przy tym mniejszą masę ciała i mniej płynów w organizmie, co powoduje, że taka sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy całego ciała. Co więcej, kobiety są bardziej narażone na spowodowane piciem uszkodzenie narządów wewnętrznych. Ponieważ kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby i powoduje jej szybsze niszczenie. 

Dlaczego kobiety piją?

Wśród czynników zwiększających ryzyko uzależnienia wśród kobiet zalicza się m.in. traumatyczne przeżycia, uwarunkowania genetyczne lub wczesne rozpoczęcie picia. Kobiety, które przeżyły traumę, np. straciły dziecko, męża, uległy wypadkowi częściej sięgają po alkohol i łatwiej popadają w uzależnienie. Podobnie kobiety, które nie radzą sobie z odejściem dzieci z domu (syndrom opuszczonego gniazda), odczuwają pustkę i pomagają sobie trunkami. Przypuszcza się także, że kobiety, które doznały w dzieciństwie przemocy fizycznej lub psychicznej, częściej mają problemy z nadużywaniem napojów wysokoprocentowych. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat alkoholizmu wśród kobiet? Odsyłamy do artykułu:

Czym różni się alkoholizm mężczyzn od alkoholizmu kobiet?

Jak leczyć alkoholizm kobiet?

Podstawową formą leczenia uzależnienia od alkoholizmu jest terapia odwykowa. Zwykle ma ona postać terapii ambulatoryjnej, czyli dochodzącej lub stacjonarnej, prowadzonej w ośrodku zamkniętym, która zwykle trwa około 4-6 tygodni. Terapia uzależnień ma na celu pomóc pacjentom zdiagnozować problem i uporać się z nałogiem. Jest jedynym skutecznym sposobem na zażegnanie problemu alkoholowego. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.