› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kolagen - co warto wiedzieć o tym białku?

› bieżące 5 miesięcy temu    8.06.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Kolagen - co warto wiedzieć o tym białku?

Kolagen to nierozpuszczalne białko włókniste, które jest głównym składnikiem skóry (gdzie stanowi 75% suchej tkanki), tkanek, ścięgien i chrząstek stawowych. Kolagen występuje w organizmie w 16 różnych typach, w zależności od badanej tkanki, ale większość występuje w typach I, II lub III. Dlaczego więc jest tak ważny dla naszego organizmu i gdzie go najczęściej spotkamy? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy poznać o kolagenie to wspomniane już powyżej typy kolagenu. Typy I i III znajdują się w skórze, ścięgnach, narządach i kościach. Typ II występuje głównie w chrząstce stawowej. Jego nazwa pochodzi od greckich słów "kolla + gennáo", ponieważ po odpowiedniej obróbce cieplnej uzyskuje lepką konsystencję. Kolagen jako białko jest bogaty w aminokwasy: glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Po degradacji w wyniku obróbki cieplnej powstaje dobrze znana żelatyna, która od wieków była stosowana jako tradycyjny lek w kulturach takich jak na przykład chińska.

Jaka jest rola kolagenu?

Oprócz szeroko nagłaśnianej roli kolagenu jako strukturalnego składnika skóry, niezbędnego dla jej elastyczności, kolagen jest niezbędny do wymiany i regeneracji ścięgien, kości i stawów naszego ciała. Odgrywa również ważną rolę w regeneracji obumarłych tkanek po urazach, gdzie pomaga zatrzymać krwawienie i sygnalizuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych. 

Ponadto stanowi dodatkowe źródło białka dla organizmu. Z tego powodu wydaje się być pomocny w leczeniu sarkopenii, czyli normalnego spadku masy mięśniowej, który następuje wraz z wiekiem. Te liczne informacje potwierdza strona kolagen4u.pl. Kliknij w link i zapoznaj się dogłębniej z tym tematem.

Zmniejszenie produkcji kolagenu

Produkcja kolagenu w naturalny sposób zmniejsza się z wiekiem, tracąc swoją spoistość i elastyczność, co prowadzi do powstawania zmarszczek na skórze i osłabienia chrząstek stawowych. Utrata kolagenu zwiększa się od 1% rocznie w połowie lat dwudziestych do 30% w ciągu pierwszych 5 lat po menopauzie. Czynniki, które wpływają na poziom kolagenu to: wiek, płeć, promieniowanie słoneczne, stres, ale także autoimmunologiczne choroby, takie jak na przykład zapalenie stawów.

Naturalne źródła kolagenu

Kolagen występuje naturalnie w chrząstkach wszystkich organizmów i może być tradycyjnie uzyskiwany przez ludzi poprzez buliony z kości zwierzęcych (takie jak bulion z kości bydła, wieprzowiny, ryb, kurczaka itp.). W rzeczywistości wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom spożywanie takich bulionów jako sposobu na spożycie kolagenu.

W tym miejscu należy podkreślić, że ze względu na ryzyko występowania encefalopatii gąbczastej u bydła (znanej jako "choroba szalonych krów"), bydło nie jest zalecane jako podstawowe źródło kolagenu do spożycia, więc warto zainteresować się suplementami. Oczywiście kolagen jest również dostępny w wielu różnych formach suplementów diety takich jak na przykład tabletki. Na stronie https://kolagen4u.pl/kolagen-w-tabletkach dokładnie jest opisane na co pomaga kolagen w tabletkach i czy jest lepszy od kolagenu do picia.

Suplementy kolagenowe

Kolagen jest wykorzystywany i firmowany w przemyśle kosmetycznym od lat 80-tych XX wieku. Kolagen, w postaci wstrzykiwanej, przeszedł w tym czasie okres intensywnych kontrowersji dotyczących jego skuteczności, aż do niedawna, kiedy to badania na ten temat zostały wznowione. Obecnie badania nad kolagenem przeżywają rozkwit, a coraz więcej członków społeczności naukowej interesuje się ich wynikami. Kolagen w suplementach jest powszechnie spotykany w postaci hydrolizowanej (kolagen hydrolizowany) oraz w postaci niezdenaturowanej (kolagen niezdenaturowany typu II).

suplementykolagenowe

Kolagen hydrolizowany odnosi się do kolagenu, który został rozbity, raczej częściowo niż całkowicie, na mniejsze peptydy, aby uczynić go łatwiej przyswajalnym. Z drugiej strony, niestrawiony kolagen nie został rozłożony i nie jest wykorzystywany jako środek zwiększający ilość kolagenu w organizmie.

Zamiast tego jest on wykorzystywany w procesie zwanym "tolerancją doustną" w celu wytrenowania naszego układu odpornościowego, aby nie atakował własnego kolagenu. Ta forma kolagenu jest badana jako potencjalna metoda leczenia bólu stawów.

Co to jest kolagen rybi?

Kolagen rybi jest białkiem pozyskiwanym z ryb i jest stosowany głównie jako środek kosmetyczny w celu zmniejszenia pojawiania się zmarszczek. Kolagen stanowi 30% białka w organizmie człowieka i znajduje się w skórze, stawach, zębach, kościach, ścięgnach i naczyniach krwionośnych. Stanowi 70 procent białka w skórze i pomaga utrzymać ją elastyczną. Już wcześniej wspomniana strona https://kolagen4u.pl/kolagen-rybi potwierdza, że pomaga on również utrzymać nawilżenie stawów oraz mocne zęby i kości.

W młodszym wieku organizm stale odrzuca stary kolagen i tworzy nowy. Po ok. 25 roku życia organizm zaczyna tracić zdolność do tworzenia nowego kolagenu. Brak nowego kolagenu prowadzi do szeregu objawów starzenia, takich jak drobne linie, zmarszczki, zapalenie stawów i problemy ze stawami. Kolagenowe suplementy medyczne, dostępne w postaci kremów kolagenowych, zastrzyków kolagenowych i kapsułek kolagenowych, uzupełniają poziom kolagenu w organizmie i redukują oznaki starzenia.

Poprawa wyglądu i zdrowia skóry

Wiele badań, które zostały już przeprowadzone w kwestii przeciwdziałania starzeniu się skóry potwierdzają, że doustne przyjmowanie suplementów zawierających hydrolizowany kolagen wydaje się poprawiać wygląd skóry, jej elastyczność i widoczność zmarszczek poprzez zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego, więcej informacji uzyskasz na tej stronie. Warto wiedzieć, że naturalny kolagen pomaga także na zdrowie kości.

Kolagen jest strukturalnym składnikiem kości. Liczne wyniki badań sugerują, że spożywanie kolagenu może poprawić gęstość kości i zmniejszyć stężenie białek, które sprzyjają ich rozpadowi. Warto także wiedzieć, że kolagen jest również badany jako środek zapobiegający lub leczący inne schorzenia, takie jak leczenie sarkopenii, poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego poprzez poprawę stanu tętnic oraz zdrowia paznokci i włosów. Podsumowując - kolagen jest interesującym przykładem suplementu, który wydaje się mieć wpływ na wiele różnych parametrów naszego zdrowia, dlatego warto się nim zainteresować i zgłębić temat.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.