› bieżące |
ponad rok temu
7.06.2013 Joanna Siudak komentarzy 0 ocen 3 / 100% |
A A A |
W Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pod hasłem Profilaktyka ma różowe okulary. Organizatorem spotkania było Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Lekarze, psycholodzy i dietetycy elbląskich placówek leczniczych doradzali elblążankom co należy robić aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka.
Hasło konferencji wymyślili uczniowie jednej z elbląskich szkół. Przed Ratuszem Staromiejskim stoi dziś różowa ławeczka. Chcemy zachęcić elblążanki, żeby przysiadły się do nas i porozmawiały. Najważniejsze jest przełamać strach przed diagnozą. W ostatnim czasie na problem raka piersi zwróciły się oczy całego świata. A wszystko to za sprawą amputacji piersi Angeliny Jolie. My chcemy też zaalarmować – rak piersi to nie jest wyrok, badania profilaktyczne mogą uratować wielu kobietom życie – mówi prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, Alicja Tomczyk.
W pierwszej części konferencji wykład poprowadziła doktor Elżbieta Kimsa z oddziału Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Prezentacja dotyczyła metod badania piersi, czynników wysokiego ryzyka zachorowania na raka oraz profilaktyki nowotworowej. Jak komentuje dr Kimsa:
-Dostęp do onkologów w Elblągu nie jest utrudniony. Wystarczy przyjść do Zakładu Radiologii, nie trzeba mieć nawet skierowania. 22% kobiet w Polsce umiera co roku na nowotwór złośliwy. Wiele z tych przypadków można było wyleczyć rozpoznając chorobę we wczesnym stadium. Do regularnych badań zachęcamy panie, które obciążone są czynnikami wysokiego ryzyka: genetycznym, hormonalnym, dietetycznym i dziedzicznym.
Statystyki pokazują, że w krajach wysokorozwiniętych zachorowalność na raka jest wyższa niż na obszarach wiejskich. W Polsce już co 9 kobieta choruje na raka. Im wyższy status ekonomiczny kraju, a co za tym idzie większa dostępność produktów chemicznych – tym zachorowalność na raka jest większa. Psycholog Bogumiła Salmanowicz wskazała na brak świadomości praw pacjenta Polek. Kobiety mają prawo do bezpłatnych badań cyklicznych, nie korzystają z nich, bo boją się, odkładają na później. Jak podaje mgr Salmanowicz:
- Kobiety chorujące na raka muszą zarządzać swoim organizmem jak jednoosobową firmą. Zdrowe myśli pozwalają czuć się tak jak chcemy. Mimo ciężkiej choroby powinnyśmy walczyć o każdy dzień spędzony w spokoju ducha. Sami wybieramy jak się czuć, musimy tylko kontrolować myśli.
Gośćmi na konferencji były: dyrektor Departamentu Społecznego, Barbara Dyrla, pełnomocnik Prezydenta ds. seniorów, Teresa Urban, Maria Kosecka, przedstawicielki amazonek z Kaliningradu i Olsztyna oraz poseł Elżbieta Gelert, kandydująca na fotel prezydenta Elbląga. Poseł Gelert zapowiedziała, że zorganizuje cykl spotkań dla elblążanek, które mają pomysły na zmianę sytuacji kobiet w naszym mieście.
Już 8 czerwca II część konferencji „Profilaktyka ma Różowe Okulary”. A w programie: 11:00 warsztaty z psychologiem „Siła ducha tworzy moc ciała”; 11:55 - Nowości w zabezpieczeniu protezowym Amazonek – spotkanie z przedstawicielem Pofam – Cezal Bydgoszcz. O godzinie 12:00 planowane jest odwiedzania stoiska z proponowanymi badaniami: - Wojw. Szpital Zespolony- badania: cholesterolu, cukru, ciśnienia , wagi itp. - Gabinet Zdrowie i Uroda „Złoty Raj” – badanie uczuleń i alergii oraz zapobieganie poprzez odpowiednią dietę - Pofam – Cezal Bydgoszcz - sprzęt rehabilitacyjny - Zepter lampa naświetlająca i rozgrzewająca – terapia światłem oraz koloroterapia - Oriflame – badanie masy ciała.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji.
Pomagała innym, teraz sama potrzebuje pomocy. 90 tys. zł... › ponad rok temu › 10.05.2017 | komentarzy 4 |
Alicja Tomczyk, prezes Amazonek nadal potrzebuje pomocy.... › ponad rok temu › 06.06.2017 | komentarzy 1 |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |