› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Koniec laby. W gastronomiku odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego

› bieżące ponad rok temu    3.09.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A

Blisko 215 tysięcy dzieci i młodzieży w ponad 1400 szkołach na Warmii i Mazurach rozpoczęło dziś (3 września) nowy rok szkolny. W samym zaś Elblągu, w ławach szkolnych zasiądzie ponad 15 tysięcy uczniów. Wśród nich są przyszli kelnerzy, kucharze zdobywający fach w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu, któremu to przypadła organizacja wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2012/2013. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wojewoda województwa warmińsko - mazurskiego Marian Podziewski, Jacek Protas - Marszałek Warmii i Mazur, Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga, Wiceprezydent Grażyna Kluge oraz przedstawiciele Szefów Kuchni, dyrektorzy i prezesi firm współpracujący ze szkołami zawodowymi.

- W dobie kryzysu, ludzie dobrze wykształceni, pracy nie stracili – mówił Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Dlatego tak ważna jest chęć rzetelnego zdobywania wiedzy i wykształcenia  - przekonywał. Autonomiczne jednostki takie jak szkoła, nauczyciel, organ prowadzący lub organ nadzoru pedagogicznego, musi łączyć jeden cel – działanie na rzecz dobrego wykształcenia młodych Polaków. Pracę tych jednostek w spójny system organizuje Minister Edukacji Narodowej, ale samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, czując odpowiedzialność za rozwój całego regionu, ma w tej sprawie też wiele do powiedzenia. Co więcej – posiada środki, aby ten system wspierać i zwiększać szanse młodych ludzi na zdobycie satysfakcjonującej pracy w przyszłości. Dzięki unijnym środkom na modernizację i doposażenie 4 szkół gastronomicznych w województwie przeznaczono 40 mln złotych. - To również inwestycja w branżę turystyczno - gastronomiczną - podkreślał marszałek. 
 
 
Zobacz film z uroczystości
 
Uczniowie i nauczyciele z Gastronomika, od kilku lat mogą szkolić się na najlepszym sprzęcie, czego może im pozazdrościć niejeden restauarator w Elblągu. Świetna baza z zapleczem w postaci dobrze wyposażonych warsztatów szkolnych i pracowni przedmiotowych, daje możliwość nie tylko uczenia się w profesjonalnej kuchni, ale i zdobywania wysokich kwalifikacji, obecnie bardzo pożądanych na rodzimym rynku turystyczno - hotelarskim. 
 
Idą zmiany
Nowy rok szkolny niesie ze sobą długo oczekiwane zmiany w szkolnictwie zawodowym, które przybliżą je do potrzeb rynku pracy. Przede wszystkim zmieniają się programy nauczania i formy egzaminów. W technikum będzie trzeba zdawać dwa albo trzy egzaminy zawodowe. Dotychczas był to tylko jeden. Plusem jest to, że nie będzie trzeba razem zdawać matury i egzaminu zawodowego.
 
Tym samym nowe rozwiązania pozwolą uczniom techników i szkół zawodowych na zdobycie wielu kwalifikacji, a doświadczenie i praktykę będą szlifować tak u pracodawcy, jak i w centrach kształcenia praktycznego lub szkolnych warsztatach. Zmiany będą dotyczyły również wydłużenia do trzech lat pobytu w szkole zawodowej. Oznacza to m.in. to, że np. uczeń zdobywający zawód kucharza będzie miał więcej czasu na praktykę zawodową, co niewątpliwie jest istotne w tym fachu. Ponadto zmiany zakładają również klasyfikacje zawodów. Każdy zawód, każda kwalifikacja będzie dzięki temu honorowana w Unii Europejskiej. 
ilość zdjęć 42 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.