› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Krew to cenny lek. Podaruj ją innym

› moda i styl życia ponad rok temu    26.11.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Krew to cenny lek. Podaruj ją innym

Od 22 do 26 listopada w całej Polsce obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się życiodajnej idei. 

Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się jej biorcami. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej ten cenny lek, który każdy zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu.
 
Polski Czerwony Krzyż od 54. lat promuje honorowe krwiodawstwo oraz zdrowy styl życia. W Stowarzyszeniu działa 1.279 Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK, 24.128 członków i blisko 89 tysięcy wolontariuszy. Dzięki ich staraniom regionalne centra krwiodawstwa pozyskują 30 % łącznej ilości oddanej krwi w naszym kraju. 
 
Kto może oddać krew?
Krew może oddać każdy, kto po wypełnieniu stosowanego formularza i przeprowadzonych badaniach, zostanie zakwalifikowany jako dawca.
 
Istnieje wiele przeciwwskazań do bycia dawcą krwi, dlatego zanim podejmiemy taką decyzję warto zaznajomić się z tymi wymogami. Wyróżnia się dyskwalifikację czasową (np. 6 miesięcy od dnia wykonania tatuażu) oraz stałą (np. choroby układu krążenia). Aby móc zostać dawcą krwi należy spełniać również kryteria wiekowe (co do zasady 18-65 lat) oraz wagowe (nie mniej niż 50 kg).
 
Po oddaniu krwi wskazane jest: 
Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady) i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego.Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych. 
 
Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi. 
 
W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów, wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego. Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i powstania krwiaka. 
 
Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje się także test kiłowy. 
 
Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. 
W wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie. 
 
W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna. 
 
Jakie przywileje ma krwiodawca?
Oprócz moralnej satysfakcji, że swoim uczynkiem pomagamy innym, krwiodawcy przysługuje:
1. zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania krwi;
2. zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi;
3. zwrot utraconego zarobku (na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy);
4. posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4500 kalorii (tj. 8 czekolad);
5. możliwość odliczenia od podatku dochodowego darowizny w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.
„Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”
 
Osoba, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa (lub innej jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi) otrzymuje tytuł „Honorowy Dawca Krwi”.
 
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marcin
ponad rok temu ocena: 0%  1
Nie wszystkie miasta ale niektóre mają też ulgi w komunikacji miejskiej dla krwiodawców http://krwiodawcy.org/ulgi-w-k...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.