› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Krew w kale - jakie są możliwe przyczyny?

› poradnik ponad rok temu    17.01.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Krew w kale - jakie są możliwe przyczyny?

Krew w kale jest zawsze stanem alarmującym, dla każdej osoby – chorej lub zdrowej. Może świadczyć o wielu schorzeniach, w tym o raku jelita grubego, dlatego im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym lepiej. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się krwi w stolcu?

Częsta przyczyna krwi w stolcu - hemoroidy

Bardzo często za krew w kale odpowiadają hemoroidy. Jeżeli krew stolcu ma bardzo wyrazisty, czerwony kolor, może to oznaczać obecność tak zwanych guzków krwawniczych, a więc właśnie hemoroidów. Zazwyczaj ilość krwi nie jest duża, a podczas wypróżnienia towarzyszy pieczenie oraz świąd w okolicach odbytu. Ślady krwi mogą pozostawać na papierze toaletowym. Objawy hemoroidów są uciążliwe, ale zazwyczaj można je leczyć środkami dostępnymi w aptece, bez recepty. Bez względu na to, kontakt z lekarzem jest niezbędny, aby wykluczyć możliwość występowania innych schorzeń.

Krew i śluz w kale – o czym może świadczyć?

Jeżeli w kale pojawia się zarówno krew, jak i śluz, może to oznaczać chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, należące do grupy chorób przewlekłych i nieuleczalnych. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę i rozpocząć proces leczenia, który łagodzi przykre objawy.

W przypadku, gdy krew w stolcu pojawia się wraz z gorączką i bólami brzucha, oznacza to najczęściej infekcję wirusową bądź bakteryjną lub takie schorzenia, jak uchyłkę jelita lub polipy.

Jeżeli stolec jest smolisty i ma niemalże czarną barwę, świadczy to o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Krwawienie z przewodu pokarmowego

Krew w stolcu spowodowana krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego może być objawem takich schorzeń, jak wrzody żołądka lub dwunastnicy lub też zapalenia nadżerkowego błony śluzowej żołądka. Ciemny, smolisty kał może również oznaczać żylaki przełyku (powodowane częstymi wymiotami np. przy wieloletnim nadużywaniu alkoholu) lub bardzo rzadko występującego pęknięcia błony śluzowej przełyku (zespół Mallory'ego-Weissa).

Krew w stolcu – jak reagować i jakie badania będą niezbędne?

Krwi w kale nie wolno bagatelizować i najlepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Internista zbierze wywiad i zleci morfologię krwi z rozmazem, aby wykluczyć niedokrwistość. Chory musi zostać zbadany przez odbyt, a w celu ustalenia miejsca krwawienia, najczęściej wykonuje się również endoskopię i kolonoskopię.

Nie zawsze krew w kale jest widoczna gołym okiem (nazywamy to krwią utajoną). Jeżeli wykażą ją badania, może ona być oznaką nowotworu. Rak jelita grubego jest stwierdzany u około 2 procent osób, w których stolcu znaleziono krew.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.