› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kto bez kolejki do lekarza? Zmiany po 1 stycznia

› bieżące ponad rok temu    20.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Kto bez kolejki do lekarza? Zmiany po 1 stycznia fot. Konrad Kosacz / archiwum elblag.net

Jeszcze do niedawna uprawnienia do wizyty u lekarza poza kolejnością w dniu zgłoszenia mieli jedynie zasłużeni honorowi dawcy krwi, zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci i osoby represjonowane, np. sybiracy.

Przykładowo na podstawie nowelizacji ustawy kombatanckiej, podpisanej przez prezydenta w kwietniu 2014 roku (większość zapisów weszła w życie 18 maja 2014 r.) kombatanci i osoby represjonowane mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. W świetle ustawy lekarz w przychodni czy w szpitalu musi przyjąć kombatanta lub inwalidę wojennego poza kolejnością przyjęć, która wynika z prowadzonej przez niego listy oczekujących „w dniu zgłoszenia, a w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie będzie możliwe w dniu zgłoszenia, lekarz czy szpital wyznaczy inny termin poza kolejnością przyjęć". Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być natomiast udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Od 1 stycznia tego roku, tj. po wejściu w życie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", do lekarza poza kolejnością są przyjmowane również kobiety w ciąży.

Takie uprawnienia uzyskali również pacjenci do 18. roku życia ze stwierdzonymi ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

W tym przypadku jednak pacjent musi mieć zaświadczenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego) lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z drugim stopniem specjalizacji albo też od specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.

Jak podaje na swojej stronie internetowej NFZ (Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki w Szczecinie) prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia mają:

 - Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;

- Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;

- inwalidzi wojenni i wojskowi;

- kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz.U. 1991 nr 17 poz. 75);

- uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa;

- kobiety w ciąży;

- świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Ponadto, poza kolejnością, do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów, mają prawo osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.