› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kto z Was pamięta "Świat Młodych"? (+ wideo)

› prezentacje ponad rok temu    8.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Kto z Was pamięta  fot. Swiatmlodych.pl

"Świat Młodych" ukazywał się w czasach, gdy nie było komputerów, telefonów komórkowych, a na ciekawy film lub program w telewizji, taki jak np. kolejny odcinek "Stawki większej niż zycie" czekało się nieraz tydzień czasu. Chłopcy grali w kapsle,dziewczynki - w klasy, czy też kręcily hula-hoopem. To były czasy, gdy niejednokrotnie czekało się na wolne miejsce na trzepaku.

Jak wspomina znany elbląski dziennikarz  Sławomir Malinowski:

TOMIK, Liga Reporterów, Wyprawa 1000 Przygód, Niewidzialna Ręka, Astroekspedycja – to zaledwie drobna część z wielu akcji jakie organizował dla dzieci i młodzieży "Świat Młodych" – harcerska gazeta, która na przestrzeni dziesięcioleci wciągnęła do zabawy miliony dziewcząt i chłopców wyzwalając ich kreatywność i społeczną wrażliwość.

Podobnie pozytywne wspomneinia ma inny dziennikarz, Piotr Mańkowski, redaktor naczelny portalu Tunguska.pl

W Gazecie Młodych można było znaleźć rysunki z pozycjami seksualnymi oraz notowania Trójki, za to Świat Młodych stanowił Internet z papieru. Każdy nowy numer był więcej wart niż godzina łupania w Defendera.

Żeby od razu rozwiać mity – Świata Młodych nie dało się czytać od deski do deski, bo większość numeru zaśmiecały nakazowe artykuły o partyjno-hacerskiej proweniencji. Kilku rubryk na szczęście ów wirus nie dotykał i to już wystarczało, żeby uznać całe czasopismo za coś najważniejszego w życiu młodego człowieka na początku lat 80-tych. Oczywiście, byli tacy, którzy wielbili Młodego Technika, tyle że niestety było to pismo przeznaczone dla osób starszych.

Wspomnienia związane ze Światem Młodych ma w pamięci kilka pokoleń Polaków. Wynika to z faktu, iż czaspopismo ukazywało się aż 44 lata (1949–1993).

Na przestrzeni lat czasopismo ewoluowało. W 1974 r. zmieniło podtytuł na „Harcerska Gazeta Nastolatków”. 19 lipca 1974 r. (Nr 58), w rocznicę 30-lecia PRL, ukazał się pierwszy kolorowy numer Świata Młodych. Od 1 października 1974 r. już każdy numer ukazywał się w kolorze. Za zmianą szaty graficznej poszła zmiana częstotliwości ukazywania się - dotychczas Świat Młodych ukazywał się dwa razy w tygodniu - we wtorki i piątki, przy czym komiksy ukazywały się tylko we wtorki. Teraz gazeta zaczęła się ukazywać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty, a komiks drukowano w każdym numerze.

Część artykułów była poświęcona harcerstwu (informacje o zlotach, sprawnościach, teksty piosenek i chwyty gitarowe itp.). Czasopismo zawierało także część popularnonaukową, sportową, a na ostatniej stronie publikowany był komiks, który ukazywał się w odcinkach.

Ze Światem Młodych nierozerwalnie związani byli tacy rysownicy jak: Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel (ur. 1923 r., twórca serii komiksowej "Tytus, romek i A'Tomek"), Janusz Christa (1934-2008, twórca serii "Kajko i Kokosz"), Szarlota Pawel (ur. 1950, twórczyni serii "Jonka, Jonek i Kleks"), czy też Tadeusz Baranowski (ur. 1945 r., m.in. "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa", "anrtresolka profesolka Nerwosolka").

Czasopismo informowało o nowościach, zaszczepiało mody. Przykładem może być publikacja na temat kostki Rubika.

Wegierskie szaleństwo opanowuje świat!. Zwariowana łamigłówka dotarła również do Polski

- taki tytuł można było przeczytać na pierwszej stronie "Świata Młodych" w w dniu 18 marca 1982 r. 

Publikowane były wywiady ze współczesnymi gwiazdami polskiej piosenki: Czesławem Niemenem, Marylą rodowicz, Budką Suflera, Markiem Jackowskim (Maanam), Majka Jeżowską, Urszulą.

Popularne były łamigłówki, jak ta poniżej - z "krukiem, który mówi szyfrem"

Polecamy profil na Facebooku, na którym możecie zapoznać się z wieloma archiwalnymi numerami „Harcerskiej Gazety Nastolatków”: facebook.com/fanklubswiatamlodych.

Elblążanin Sławomir Malinowski jest autorem filmu dokumentalnego poświęconego czasopiśmie. Przypomina on historię "Świata Młodych, prezentując wspomnienia dziennikarzy oraz uczestników niezapomnianych zabaw, które uczyły młodych Polaków jak być wartościowym i odpowiedzialnym człowiekiem. Spotkacie swoich ulubionych dziennikarzy: Stanisława Borowieckiego, Kazimierza Paska i Wojtka Pieleckiego, a także najlepszych twórców polskich komiksów, którzy rysowali dla "Świata Młodych": Janusza Christę (Kajko i Kokosz) i Tadeusza Baranowskiego (Antresolka profesolka Nerwosolka. Ciotka Fru Bęc, Bąbelek i Kudłaczek).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 10
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pretozaurus
ponad rok temu ocena: 50%  3
To były czasy. Pamiętam, że zawsze na ostatniej stronie był komiks w odcinkach. Wycinało się te odcinki i układało w całość. Czekało się zawsze na kolejną część.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ R 1974
ponad rok temu ocena: 78%  2
Do dziś mam plakat z postaciami z Gwiezdnych wojen!To były czasy.O ile pamiętam to płaciłem za gazetkę w kiosku na Modlińskie przed szkołą 5 złoty!
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krul
ponad rok temu ocena: 71%  1
Ja pamiętam "Radar" i "Sztandar Młodych". To były dopiero czasopisma. Najbardziej lubiłem wywiady z muzykami
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.