› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

"Kulinarnie mocni" wyniki konkursu!

› bieżące ponad rok temu    20.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
We wtorek 24 października w siedzibie Banków Żywności w Elblągu, odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Kulinarnie mocni”. Uczestnicy spotkania – osoby korzystające z programu POPŻ – miały okazję nauczyć się, jak przygotować smaczne i proste posiłki, wykorzystując do tego produkty sezonowe, przetwory oraz aromatyczne przyprawy. Warsztaty poprowadziła edukatorka Banku Żywności z Elbląga.
 
W ramach warsztatów „Kulinarnie Mocni” osoby objęte programem POPŻ w Elblągu, pod okiem edukatora Banku Żywności – Barbary Bukowskiej, poznały pomysły na smaczne i proste dania z wykorzystaniem sezonowych produktów, przetworów oraz aromatycznych ziół i przypraw. Uczestnicy spotkania zdobyli przydatne informacje na temat wartości odżywczych, nauczyli się przygotowywania różnorodnych posiłków złożonych z podstawowych składników, a także wypróbowali własne siły w kuchni.
Na podstawie przepisów kulinarnych, przygotowanych przez Szefa Kuchni Kamis, Macieja Wawryniuka, przyrządzili m.in. konfiturę z dyni, gruszki w syropie czy sos meksykański.
 
W związku z dużym zintersowaniem na początku listopada ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania był przyprawnik. Czytelnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na jedno z pytań :
 
Czy znasz jakieś kulinarne triki dotyczące przygotowania przetworów na zimę? Jeśli tak, to jakie?
Podziel się swoimi kulinarnymi trikami w przygotowaniu przetworów na zimę?
 
Oto Laureaci konkursu i ich odpowiedzi :)
 
Pani Monika pisze : 
zalewa do grzybków...
Jeden lubią słoną, inni kwaśną, a inni jeszcze inną :) żeby nasze grzyby smakowały z zalewy już następnego dnia, to do przygotowanej zalewy należy (gdy zacznie się gotować) wrzucić na 1-2 minutę zawartość tego co potem ląduje w słoiku... Słoiki praktycznie zalane gorącą zalewą z grzybkami po zakręceniu wieczkiem, stawiamy do góry dnem i... same się wekują... taka forma weku na rok wystarcza. Dla bezpieczeństwa można oczywiście dodatkowo weki zagotować...
 
Pan Marek podzielił sie patentem na ogórki kiszone 
Mając dużą rodzinę, ogórki można kisić w dużych butelkach po wodzie (najlepiej po wodzie ŻYWIEC z racji dużego otworu na górze - można kisić całkiem spore ogórki) - jedna uwaga - możemy je zalać zimną albo ciepłą wodą - nigdy gorącą - bo butelka nam się rozjedzie :) Sposobów kiszenia jest tyle co gospodyń domowych w Polsce :) - może to nie trik ale... najważniejsze są dobre ogórki - często pierwsze i ostatnie ogórki w sezonie pochodzą ze szklarni i ich na dłuższą metę kisić się nie da (robią się miękkie i w środku puste)..
Pani Anna daje rady:
Aby przetwory na zimę udały się i wytrzymały kilka miesięcy zawsze:
- zwracam uwagę na jakość produktów, ich świeżość i pochodzenie (najlepiej prosto od producenta- rolnika),
- dokładnie myję, osuszam, jeśli tak mówi przepis- obieram i pozbawiam pestek,
- wyparzam słoiki przed włożeniem dżemu, marynaty, grzybów- a po włożeniu- pasteryzuję je,
- przechowuję w chłodnej, zaciemnionej piwnicy,
- jako konserwantów używam cukru, soli, octu- nie ma lepszych dodatków, które pomagają zachować świeżość przetworów. Dzięki tym patentom długo mogę cieszyć się domowymi, swojskimi przetworami.

Sprawdzony trik Pani Ewy :
Sprawdzony i skuteczny trik odnośnie gorzkich i cierpkich owoców, zamróź je przed przygotowaniem dżemu. Kup porcję żurawiny, umyj, osusz i przesyp do woreczka. Wstaw na noc do lodówki i podążaj za kolejnymi wskazówkami. Przemrożona żurawina jest smaczniejsza i mniej cierpka.Czary. Aha. Żurawina ma sporo naturalnej pektyny, tak więc dżem szybko robi się bardzo gęsty dlatego może posłużyć jako baza do innych przetworów. Możesz wymieszać go np. z tartymi jabłkami lub dodać do dżemu paczkę mrożonych, drylowanych wiśni. Kolejna ważna rzecz. Z kilograma żurawiny wyjdzie Ci najwyżej 4-5 małych słoiczków, to produkt, który ma sporo wody, a woda jak to woda, odparowuje podczas gotowania.
 
No i oczywiście zamiana produktu Pana Andrzeja :) 
Dlaczego używam brązowego, a nie rafinowanego białego cukru. Cukier brązowy jest odrobinę zdrowszy (choć po niektórych badaniach mozna twierdzić że to mit :) ale przede wszystkim bardziej aromatyczny niż biały, co pozwala zredukować listę składników np: dżemu do minimum. Polecam także cukier brzozowy :)
 
Jeszcze raz GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM :) 
 
Przypominamy. że tylko laureaci otrzymali od nas sms o wygranej. Po odbiór zapraszamy od dzisiaj (20.11) do siedziby redakcji ul. Syrkomli 19, Elbląg. 
 
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ania
ponad rok temu ocena: 0%  1
Super triki na pewno wykorzystam w kuchni :)
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.