› bieżące |
ponad rok temu
18.02.2020 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Piękne, lśniące i gęste włosy są bez wątpienia jednym z najistotniejszych atrybutów urody – i to nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Niestety – coraz częściej osoby w różnym wieku doświadczają nasilonego wypadania włosów, które może prowadzić do przerzedzenia fryzury, a nawet łysienia. W związku z tym, że nie brakuje przypadków łysienia, które są konsekwencją poważniejszych zaburzeń zdrowotnych, samodzielne próby wzmacniania włosów zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Dlatego konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalisty od włosów – trychologa. I właśnie z ekspertem trychologiem - dermatologiem Ewą Kopycińska z kliniki Neonia z Krakowa porozmawiamy o najczęstszych postaciach łysienia oraz sposobach skutecznego ich leczenia.
- Kiedyś wypadanie włosów dotyczyło głównie panów w podeszłym wieku. Dziś powszechnym widokiem są łysiejący młodzi mężczyźni, a także kobiety dotknięte problemem znacznego przerzedzenia fryzury. Jaka jest przyczyna tak powszechnego występowania problemów z osłabieniem włosów i ich nadmiernym wypadaniem?
Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym; dziennie tracimy około 100 – 150 włosów, które na bieżąco zastępowane są nowymi włosami. Zaburzenie takiego cyklu życia włosa zauważalne jest w postaci nadmiernego wypadania włosów i zbyt powolnego ich wzrostu. Kilkadziesiąt lat temu główną przyczyną przerzedzenia fryzury czy łysienia był proces starzenia się organizmu, któremu towarzyszyła mniejsza aktywność mieszków włosowych oraz ograniczenie ich ilości w skórze głowy. Obecnie do głosu dochodzą liczne inne czynniki mogące osłabiać włosy – od niewłaściwej pielęgnacji włosów i nadużywania zabiegów stylizujących, poprzez stosowanie używek oraz niewłaściwą dietę, aż po zaburzenia hormonalne, procesy zapalne oraz autoimmunologiczne. Efektem jest pojawienie się takich typów utraty włosów jak łysienie androgenowe, plackowate czy blizowaciejące. Bez specjalistycznej diagnostyki nie jest możliwe określenie typu łysienia, a bez specjalistycznej terapii – nie jest możliwe zahamowanie wypadania włosów.
- Jednym z najczęściej występujących rodzajów łysienia jest łysienie androgenowe. Mimo, iż nazywane jest łysieniem typu męskiego, jest to coraz częstszy typ łysienia u kobiet. Jaka jest jego przyczyna?
U podłoża łysienia androgenowego leży miniaturyzacja mieszków włosowych pod wpływem męskich hormonów płciowych. Zależność pomiędzy łysieniem u mężczyzn a testosteronem jest dobrze poznana. Aktywna pochodna testosteronu – DHT, czyli dihydrotestosteron oddziałuje na mieszki włosowe, prowadząc do spadku ich aktywności i miniaturyzacji. U podłoża łysienia leży nadwrażliwość mieszków na działanie DHT, uwarunkowana genetycznie. To dlatego do rzadkości nie należy androgenowe łysienie u mężczyzn w młodym wieku. Z kolei łysienie androgenowe u kobiet jest konsekwencją takich zaburzeń hormonalnych, które zakłócają proporcje między żeńskimi a męskimi hormonami płciowymi. Mam na myśli m. in. okres menopauzy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników czy odstawienie antykoncepcji hormonalnej.
- Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
U mężczyzn łysienie androgenowe prowadzi do trwałej utraty włosów na większości powierzchni skóry głowy. Początkowo pojawiają się zakola w okolicy skroniowo – czołowej, które następnie obejmują także czubek i tył głowy. Nieco inaczej przebiega androgenowe łysienie u kobiet – czubek głowy i środek głowy ulega przerzedzeniu, jednaj nie następuje całkowite wyłysienie. Potwierdzenie rozpoznania uzyskać można w gabinecie trychologa https://neonia.com.pl/trycholog/, wykonując trychoskopię oraz trichogram. W tych specjalistycznych badaniach trychologicznych stwierdza się obecność zminiaturyzowanych mieszków włosowych z pustymi ujściami, zmniejszenie ilości łodyg włosów w okolicy czołowej oraz skroniowej, a także obecność włosów meszkowych.
- Jakie są możliwości leczenia łysienia androgenowego?
Terapia łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet nieco się różni. Gdy zdiagnozowane zostanie androgenowe łysienie u mężczyzn, leczenie sprowadza się przede wszystkim do aplikowania na skórę głowy preparatów aktywujących mieszki włosowe, zawierające minoksidil. Z kolei leczenie doustne obejmuje leki hamujące aktywność enzymu 5 - alfa – reduktazy (finasteryd, dutasteryd), odpowiedzialnego za konwersję testosteronu do DHT. Natomiast leczenie łysienia androgenowego u kobiet polega na stosowaniu miejscowo minoksidilu, a także doustnej antykoncepcji hormonalnej. Niezwykle skutecznym uzupełnieniem farmakoterapii są także zabiegi medycyny estetycznej wykonywane w obrębie skóry głowy – mezoterapia igłowa, terapia peptydowa, Dermapen 4, osocze bogatopłytkowe czy karboksyterapia.
- Coraz częstszym typem łysienia o bardzo charakterystycznym przebiegu jest łysienie plackowate. Dotyka osób w każdym wieku, w tym dzieci. Jakie są jego przyczyny?
Łysienie plackowate generowane jest oddziaływaniem czynników genetycznych, autoimmunologicznych, środowiskowych. Impulsem do wypadania włosów może być stres, infekcja, zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków czy zatrucie metalami ciężkimi. Dochodzi wówczas do charakterystycznej utraty włosów – pojawiają się owalne ogniska wyłysień o zróżnicowanej średnicy, a na obrzeżach wyłysień obecne są tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie, ułamane, grubsze włosy. Możliwe jest także całkowite wyłysienie. Włosy wykrzyknikowe są szczególnie dobrze widoczne w badaniu trichoskopowym, zaś trichogram ujawnia przewagę włosów ułamanych i dystroficznych, w fazie katagenu i telogenu. W łysieniu plackowatym kluczowe znaczenie ma miejscowy stan zapalny rozwijający się w obrębie mieszków włosowych; proces zapalny uszkadza mieszki włosowe i przyczynia się do utraty włosów bądź ich przejścia w fazę spoczynku (telogenu).
- Jak leczyć łysienie plackowate?
Leczenie łysienia plackowatego zależy od przyczyny utraty włosów; wymagane może być włączenie leków miejscowych i ogólnych. W leczeniu miejscowym wykorzystywane są glikokortykosteroidy oraz fototerapia, zaś leczenie ogólne obejmuje glikokortykosteroidy oraz cyklosporyny. Pomocniczo stosować można zabiegi medycyny estetycznej.
- Czy zabiegi te sprawdzają się także w przypadku takich rodzajów łysienia jak łysienie poporodowe, polekowe, spowodowane stresem czy niedoborami pokarmowymi?
Zabiegi ostrzykiwania skóry głowy sprawdzają się w każdym przypadku osłabienia włosów, ich nadmiernego wypadania, łamliwości. Wysoka skuteczność tego typu zabiegów wynika z oddziaływania bezpośrednio na skórę głowy i mieszki włosowe, co skutkuje aktywowaniem mieszków włosowych, pobudzeniem mikrokrążenia krwi, lepszym dotlenieniem i odżywieniem mieszków włosowych. Wszystko to przekłada się na wzmocnienie i pogrubienie włosa, zahamowanie wypadania włosów oraz stymulowania ich wzrostu.
- W jakim celu skóra głowy jest nakłuwana? Czy chodzi o wprowadzenie w głąb skóry związków aktywnych?
Istotą zabiegów trychologicznych jest śródskórne wprowadzanie określonych związków aktywnych. Może to być osocze bogatopłytkowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/ pozyskane z próbki krwi pacjenta, kompozycja kwasu hialuronowego oraz kilku peptydów biomimetycznych, jak ma to miejsce w przypadku terapii peptydowej dr Cyj. Zabieg karboksyterapii polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla, zaś w mezoterapii wykorzystywane są rozmaite koktajle odżywcze. Natomiast zabieg Dermapen to intensywne nakłuwanie skóry, które może – ale nie musi – być połączone z aplikowaniem na skórę odpowiednich preparatów.
- Ile zabiegów jest koniecznych, aby zauważyć efekty?
Każdy ze wspomnianych zabiegów na łysienie powinien być wykonany kilka razy. Ma to na celu długotrwałe pobudzenie pracy mieszków włosowych. Każdy zabieg zapewnia wzmocnienie włosów i poprawę ich kondycji, a znaczne ograniczenie wypadania włosów i pobudzenie ich wzrostu występuje po kilku tygodniach.
Artykuł powstał we współpracy z: https://drkopycinska.krakow.pl/
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |