› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Mammografia i cytologia – szerszy dostęp do badań profilaktycznych

› bieżące 8 miesięcy temu    8.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Mammografia i cytologia – szerszy dostęp do badań profilaktycznych  fot. elblag.net/archiwum.

Od listopada obowiązują ważne zmiany w programach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Teraz więcej Polek może skorzystać z badań. Mammografia już od 45 roku życia.

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ będą mogły zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50 – 69 lat. Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata w pracowniach stacjonarnych lub w mammobusach. Listę placówek oraz harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w zakładce „Profilaktyczne programy zdrowotne”.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany czekają również program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia. Badanie można wykonać bezpłatnie w każdym gabinecie ginekologicznym posiadającym umowę z W-M OW NFZ. Nie jest wymagane skierowanie. Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne: - co trzy lata - co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).

Profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim prawie 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u 3 tysięcy Pań i stanowi ponad 10% kobiecych nowotworów. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.