› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Marchewka? Brokuł? Nie chce! Czyli jak oswoić warzywa

› bieżące ponad rok temu    12.12.2013
Karolina Król
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Marchewka? Brokuł? Nie chce! Czyli jak oswoić warzywa

Żywienie dzieci w początkowym okresie życia jest niezwykle ważny aspektem. Jest to okres najlepszej szansy na utrwalenie prawidłowych nawyków żywieniowych na długo. Wszelkie popełnione błędy i pobłażanie złym nawykom może być trudne do skorygowania w późniejszym wieku.

- Z moich doświadczeń wynika, że rodzice którzy od początku dbają o urozmaiconą zdrową dietę swoich pociech, przy jednoczesnym wprowadzaniu rozsądnych zasad w żywieniu, cieszą się na długo normalnym zachowaniem dzieci przy stole oraz brakiem grymasów – informuje Urszula Karczewska, dietetyk.

Według Urszuli Karczewskiej, regularność, sposób podawania posiłków oraz urozmaicenie, a dodatkowo, znalezienie czasu na wspólne posiłki w rodzinnej atmosferze będą wzorcem prawidłowego odżywiania.

Ogólne zasady żywienia dzieci we wczesnym dzieciństwie:

- jadłospis powinien być urozmaicony, bogaty w węglowodany złożone (pieczywo, kasze, makarony), warzywa i owoce, oraz zawierać 4-5 posiłków dziennie

- należy unikać dojadania między posiłkami

- powinno się unikać produktów wysoko przetworzonych, które kształtują złe preferencje smakowe

- nie trzeba rozdrabniać zbytnio pokarmów. Opanowanie technik gryzienia i żucia w tym wieku powinno być na porządku dziennym

- cukier i słodycze ograniczać - czynnik próchnicogenny oraz kształtowanie nieprawidłowych preferencji smakowych. Słodycze nie powinny być traktowane jako nagroda!

- zachęcanie do picia zwykłej, czystej wody od samego początku. Na co dzień powinno się unikać wszelkiego rodzaju chemicznych wód smakowych i słodkich napojów

- nie powinno się przeszkadzać dziecku w podejmowaniu prób samodzielności w jedzeniu. Jest to dobry czas na kształtowanie upodobań smakowych i dokonywanie wyborów ulubionych potraw.

Jak zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców? - By zachęcać dziecko do jedzenia różnych produktów z tej grupy warto tłumaczyć i mówić o dobrym wpływie danego produktu na zdrowie, ale tak dokładnie, na przykład, po marchewce będziesz miał sokoli wzrok – wyjaśnia Urszula Karczewska.

Ważne jest, aby postawić na różnorodność i pozwolić dziecku odkrywać różne smaki. Jeśli nie zasmakuje ten, to może inny w tym samym kolorze. Nie musi przecież polubić od razu wszystkiego. - Może to być naprawdę świetna zabawa – zachęca dietetyk. - Można nawet pokusić się o zrobienie kolorowych szaszłyków – czyli razem z maluchem nabijanie na wykałaczkę kawałków papryki, pomidorków, ogórków, no i oczywiście wspólne schrupanie ich.

Jak wyjaśnia Urszula Karczewska udowodniono naukowo, że liczy się też częstość próbowania - a więc zachęcać dziecko by próbowało zawsze choć odrobinę, aby kubki smakowe „przyzwyczajały się” stopniowo do smaków.

- Oczywiście ważna jest tu zasada nic na siłę - kontynuuje Karczewska. - Jeśli dziecko wykazuje silną niechęć do jakiegoś produktu, należy to uszanować. - Trzeba więcej pozytywnej uwagi przykładać do sytuacji, kiedy dziecko czegoś posmakuje, a nie robić „awantury” gdy nie chce czegoś spróbować.

Dzieci najwięcej uczą się przez przykłady i zachowania otoczenia. Niechęć do pewnych potraw manifestowana przez rodziców prawdopodobnie udzieli się więc również dzieciom.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.