› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Maria Kosecka: "Nazwanie ronda tą czy inną nazwą budzi olbrzymie emocje"

› polityka 10 miesięcy temu    5.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 14 ocen 3 / 100%
A A A
Maria Kosecka:

Nazwanie ronda tą czy inną nazwą budzi olbrzymie emocje. Oczywiście na plan pierwszy wyłaniają się różnice polityczne, a tak naprawdę partyjne. Żadna ze stron nie chce oddać drugiej racji w inicjatywie nazwania, w tym przypadku ronda, w innym z kolei, innego elementu miejskiej architektury. Wszyscy oczywiście czynią to z górnolotnymi określeniami typu: „ wola suwerena”, lub „większość mieszkańców tak chce”. Ma to uwiarygodnić i wzmocnić treść wystąpienia, jednak w niektórych przypadkach odbiór jest wręcz odwrotny.

Oto mamy wystąpienie radnego związanego ze służbą zdrowia, który występuje z inicjatywą uhonorowania największej fabryki turbin w tej części Europy. Nie było by w tym być może nic dziwnego gdyby nie fakt, że jest to inicjatywa zmierzająca w konsekwencji do zablokowania uhonorowania Marii i Lecha Kaczyńskich – pary prezydenckiej, która tragicznie zginęła nad Smoleńskimi polami.

Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych zasług wybitnego męża stanu i jego niezwykle zacnej małżonki oraz wniosek zawierający docenienie istotnej roli największego, w swoim czasie, zakładu pracy. Jak w takim przypadku racjonalnie podjąć decyzję? Co dla mieszkańców jest ważniejsze? To przecież w ich imieniu i dla nich decydujemy o obliczu tej ziemi. Być może jest to określenie zbyt patetyczne i nie pasujące do wagi problemu, jednak uważam, że takimi kategoriami powinniśmy rozpatrywać każdą sprawę dotyczącą naszego miasta. Tak, naszego  miasta. Nie może być tak, że względy walki partyjnej determinować będą nasze lokalne decyzje, dotyczące naszego miasta. 

Byłam pracownikiem Zamechu. Tam też pracował mój mąż, moja mama, mój tata, mój wujek, moja ciocia, i …większość mojej rodziny. Wiem co dla Elbląga znaczyło to przedsiębiorstwo. Wiem też, że to za sprawą czołowych liberalnych polityków doprowadzono do sprzedaży tej niezwykle ważnej dla globalnej energetyki firmy. Teraz chcemy elbląskiemu społeczeństwu powiedzieć, że należy oddać hołd temu przedsiębiorstwu. Dlaczego więc nie walczyliśmy o utrzymanie produkcji turbin w polskiej, uznanej firmie? W mojej ocenie jest to hipokryzja. Najpierw sprzedajemy to co mamy najlepsze, a później domagamy się uznania tego za wartość niezwykłą dla miasta, a w mojej ocenie dla kraju. 

Z drugiej strony mamy wniosek dotyczący uczczenia wspaniałych ludzi, którzy oddali życie w służbie ojczyzny - Maria i Lech Kaczyńscy.  Z szacunku dla tych niezwykłych osób nie będę siliła się na wymienianie ich zasług. Uważam, że byłoby to niestosowne. 

Dla postronnego obserwatora przedstawia się więc dylemat wyboru pomiędzy ważnej dla lokalnej społeczności firmą, a kontrowersyjnej w ocenie, i politycznie lokowanej roli pary prezydenckiej. Uważam, że powinniśmy, zamiast przedstawiania alternatywy zastanowić się w jaki sposób należycie uhonorować Marię i Lecha Kaczyńskich oraz Zamech.

Stawianie wyborów zerojedynkowych w tak ważnych sprawach może służyć jedynie dalszemu antagonizowaniu społeczności. Tylko czy o to chodzi? Chyba tak, zgodnie z klasykiem: „ bo nie chodzi o to by złapać królika, ale aby gonić go”.

Maria Kosecka

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 7
  BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Figo Fago
10 miesięcy temu ocena: 40%  14
Pani radna cytuję "...Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych zasług wybitnego męża stanu i jego niezwykle zacnej małżonki..." a konkretnie co ma pani na myśli?
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ patriota nie tylko lokalny
10 miesięcy temu ocena: 90%  13
Byłe zakłądy mechaniczne ZAMECH są blisko. ZAMECH to historia, to tradycja, to duma Elbląga, to część naszego miasta zasługująca na wyróżnienie i przypomnienie. Para prezydencka - mam szacunek dla tych ludzi, ale powiedzmy sobie jasno: nazwa ZAMECH dużo bardziej tutaj pasuje.
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny patriota
10 miesięcy temu ocena: 36%  12
Mądrale chowają się za śmiesznymi nickami. Trzeba mieć odwagę, żeby wypowiadać się z imienia i nazwiska i ta Pani akurat nie boi się wypowiadać się, również na tematy drażliwe. Jak widać stać na to nielicznych. A w temacie artykułu to uważam, że nie można robić nic dających propozycji z góry skazanych na niepowodzenie, tylko dlatego żeby podjąć próbę zablokowania inicjatywy drugiej strony.
odpowiedz oceń komentarz 5 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pisówka
10 miesięcy temu ocena: 29%  11
Przeciwnicy PIS - Najlepiej nazwijcie rondo imieniem Tusk lub Komorowski. Oni ,to dopiero mają zasługi.... Nie sposób nawet wymienić ..... tych wszystkich szkód ....Jeszcze jedna kadencja a i Polska zginęłaby z mapy świata.W końcu " nasz największy bohater narodowy " Bolek Wałęsa ,którego imię nosi lotnisko w Gdańsku, stwierdził że Polska i Niemcy mają być jednym krajem. Jesteście żałośni antypisowcy... jesteście ślepcami ...
odpowiedz oceń komentarz 5 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ reakcja
10 miesięcy temu ocena: 70%  10
Jakie emocje a ile jadu.Szkoda, że głupota dominuje nad rozumem , no cóż niektórzy tak już mają.
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wicek
10 miesięcy temu ocena: 76%  9
"Nie będę siliła się na wymienianie ich zasług." A spróbuj i się wysil bo żadnych zasług nie było i co tu uhonorować?
odpowiedz oceń komentarz 19 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ vvvv
10 miesięcy temu ocena: 67%  8
a ta dalej swoje, nie dość że nic nie robi a bierze kasę, zresztą tak jak wszyscy radni nieporadni, to tylko się lansuje, wstyd
odpowiedz oceń komentarz 12 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
10 miesięcy temu ocena: 68%  7
ta pani za długo jest już radną bezradną gary czekają kobieto
odpowiedz oceń komentarz 15 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ loop
10 miesięcy temu ocena: 62%  6
Ale pitoli. Niestety mamy radnych jakich sobie sami wybraliśmy, polecam głębiej zastanowić się przy kolejnych wyborach bo tak daleko to nie zajedziemy.
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wkurzony
10 miesięcy temu ocena: 70%  5
zaraz zaraz, jak oddali życie w służbie ojczyźnie? Przecież to był wypadek, zginęli w wypadku. I przestańmy popadać w paranoję, bo wszędzie pełno tych kaczyńskich, ulice, place, skwery, parki, ronda itd itd. Niedłuo będziecie nazwy miast zmieniać, a potem może Polska już też się nie spodoba i będziecie zmieniać nazwę naszego kraju?
odpowiedz oceń komentarz 19 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ góral
10 miesięcy temu ocena: 31% 4
To nie był wypadek! Trzeba być ślepcem, żeby tego nie widzieć.
oceń komentarz 5 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hucuł
10 miesięcy temu ocena: 80% 3
@góral - za dużo "ekspertów parówkowych" się naoglądałeś i bredni Szalonego Antka nasłuchałeś, aż hel ci rękawami ulatuje, człowieku w aluminiowym kapelutku:)
~ " Ja Marysia,nie pozwalam".
10 miesięcy temu ocena: 62%  2
Pl android na siłę blondi się wysila. Sprawy malowane i nie ważne u Marysi priorytetem,astrakk tramwajarzy, za głęboki temat dla Marysi.
odpowiedz oceń komentarz 13 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Natki
10 miesięcy temu ocena: 71%  1
Po co to pisać. Bzdura na kółkach. Lans na sesje.
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.